To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Historia maszyny papierniczej do obejrzenia

Historia maszyny papierniczej do obejrzenia

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę „Od arkusza do wstęgi: 220 lat maszyny papierniczej”. Wernisaż w muzealnej Galerii na Górze 5 lipca o godzinie 16.00. Ekspozycja prezentowana będzie do 31 sierpnia 2019 r. 

Papier wynaleziono w I wieku p.n.e. w Chinach. Maszynowa produkcja papieru to wynalazek, który pozwolił na upowszechnienie tego materiału, co miało niebagatelny wpływ na rozwój kultury i cywilizacji. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez papieru – używając papierowych produktów każdego dnia, nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Na wystawie można poznać trudne początki maszynowej produkcji papieru, porównać osiągi oraz rozmiary dzisiejszych maszyn z ich poprzednikami. Pierwsza maszyna napędzana była korbą i wytwarzała wstęgę papieru o szerokości 64 cm. W ciągu minuty powstawało ok. 2,5 m takiej wstęgi, a podczas całego dnia pracy ok. 100 kg gotowego papieru. Dziś najnowocześniejsze maszyny papiernicze wytwarzają wstęgę papieru o szerokości nawet 12 m, z prędkością dochodzącą do 2.100 m/min. Wydajność urządzeń wytwarzających papiery pakowe sięga nawet 1,6 tys. ton dziennie – podobne ilości w młynie papierniczym należałoby produkować 5-8 tys. lat.

Ekspozycja ma na celu pokazanie historii maszyny papierniczej w 220. rocznicę jej opatentowania, a przy tym historię zakładów w Cieplicach, które produkują maszyny papiernicze już od 165 lat. Wystawa przygotowana przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, prezentowana będzie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze od 6 lipca do 31 sierpnia 2019 r. - informują organizatorzy.