To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gwiazdy na finał festiwalu

Jednym z solistów, którzy zagrają z jeleniogórskimi filharmonikami będzie Tomasz Strahl

Przed nami finałowy akcent XXII Ogólnopolskiego Festiwalu „Gwiazdy Promują”. W piątek, 12 czerwca, o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej wystąpią wielkie gwiazdy polskiej muzyki: wirtuoz skrzypiec – Konstanty Andrzej Kulka i wybitny wiolonczelista – Tomasz Strahl. Zapowiada się wspaniały wieczór w jeleniogórskiej sali koncertowej. 

Słynni instrumentaliści zagrają wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Tomasza Bugaja. Trzecią solistką tego wieczoru, promowaną nazwiskami znanych profesorów, którzy pojawią się na estradzie, będzie młoda wiolonczelistka – Agata Bąk, laureatka wielu konkursów muzycznych, stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Prezydenta Miasta Katowice oraz Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, studiująca aktualnie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Tomasza Strahla. W programie koncertu: J. Brahms – Wariacje na temat Haydna op.56a, J. Haydn – Koncert wiolonczelowy D-dur op. 101, J. Brahms – Koncert podwójny a-moll op. 102 na skrzypce i wiolonczelę.

Ten wieczór będzie kwintesencją idei Festiwalu „Gwiazdy Promują”, od ponad dwóch dekad organizowanego w Jeleniej Górze. Głównym celem wydarzenia jest bowiem prezentowanie wybitnych, koncertujących artystów o dużym dorobku pedagogicznym, profesorów renomowanych uczelni muzycznych w kraju, którzy występują na jednej estradzie z najbardziej utalentowanymi uczniami, laureatami krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych.

Wspólny występ z mistrzem dla młodego artysty jest bezcennym elementem budowy życiorysu artystycznego. Znakomici profesorowie podczas festiwalu promują nie tylko świetnych solistów stojących na progu kariery, ale i zespoły kameralne tworzone przez studentów uczelni muzycznych. Unikatowa formuła festiwalu oznacza też wyjątkowe korzyści dla melomanów. Publiczności pozwala bowiem na poznawanie twórczości muzycznej w bogatym kontekście kultury polskiej, poprzez konfrontację tradycji i nowoczesności. Każdy z tak skonstruowanych koncertów zyskuje szczególną atrakcyjność, ponieważ pozwala obcować nie tylko z kreacjami uznanych mistrzów, ale i poznawać nazwiska i umiejętności ich artystycznych spadkobierców. Jeleniogórski festiwal jest więc prawdziwą ucztą dla melomanów.

Uwaga! Informacja, jak zdobyć można zaproszenia na koncert finałowy tegorocznego Festiwalu „Gwiazdy Promują” w „Nowinach Jeleniogórskich” z 2 czerwca 2015.