To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Grypa – szczepić się czy nie?

Grypa – szczepić się czy nie?

Przed nami okres zwiększonej zachorowalności na grypę i coroczny dylemat: szczepić się czy nie? O tym kto powinien skorzystać ze szczepionki, a komu się odradza tej ingerencji opowie dr n. med. Juliusz Bokiej, pulmonolog w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej.

Komu szczególnie poleca Pan zaszczepić się przeciwko grypie i dlaczego?

Wskazania do szczepień dotyczą przede wszystkim tych osób, u których istnieje możliwość obniżenia odporności (np. nosiciele wirusa HIV) lub u których współistnieją schorzenia przewlekłe lub układowe. Chodzi o to, że w przypadku infekcji mogą być one przyczyną znacznego pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia. Do takich pacjentów należą np. chorzy leczeni przewlekle kwasem acetylosalicylowym, czyli popularną aspiryną ze względu na możliwość wystąpienia u nich zespołu Reje’a. Skutkami jego przebycia są najczęściej ciężkie uszkodzenia OUN czy wątroby. Ponadto szczepionkę warto podawać dzieciom od 6 miesiąca do 5 roku życia, osobom powyżej 50 roku życia, chorym przebywającym stale w zakładach opiekuńczo-leczniczych, obsłudze takich ośrodków (pracownikom służby zdrowia). Ze szczepionki powinni też skorzystać osoby, które na co dzień mają ciągły i dość intensywny kontakt z ludźmi np. kasjerzy. Nie zapominajmy przy okazji o bliskich mieszkających z wszystkimi tymi osobami, które wymieniłem powyżej.

A komu stanowczo odradza Pan szczepionkę?

Przeciwwskazaniem do szczepienia jest uczulenie na białko jaja kurzego, bo w większości szczepionki hodowane są na zarodkach kurzych. Szczepić nie powinny się także osoby z ostrym, gorączkowym zachorowaniem. Czasem ciężka postać choroby przewlekłej lub układowej może także stanowić przeszkodę do zastosowania szczepionki.  Należy zawsze rozważyć ewentualne korzyści płynące ze szczepienia  w porównaniu z powikłaniami, które są nieodzowną stroną interwencji medycznej. Niewykluczone bowiem, że mogą one spowodować pogorszenie choroby zasadniczej.

Dlaczego pacjenci korzystający ze szczepień i tak chorują na grypę?

Wirus grypy jest wirusem o bardzo dużej zdolności mutacji, stąd nie ma możliwości przygotowania szczepionek bardzo skutecznych. Szczepimy szczepionkami przygotowywanymi  ze szczepów „starych”, zakładając że uda nam się, jak najlepiej przewidzieć postać tegorocznego wirusa. Szczepienie ma na celu nie tyle niedopuszczenie do rozwoju choroby, ile zdecydowane złagodzenie jej przebiegu. Stąd osoby, które przebyły infekcje mimo szczepienia w poprzednich latach, powinny założyć, że bez szczepienia mogłyby chorować znacznie ciężej.

Kiedy najlepiej się zaszczepić?

Zakażenie wirusem grypy to jedna z najczęstszych przyczyn zachorowań wirusowych w okresie od grudnia do marca. Szczepionkę najlepiej jest podać wczesną jesienią.

Komentarze (4)

Nie szczepcie się, to osłabia serce, wszyscy zaszczepieni, których znam, ciężko odchorowali owe szczepienia!

e tego typu teorie bardzo łatwo obalić, polecam zajrzeć na http://pogromcymitowmedycznych.pl/

sam szczepię się co dwa lata i nie pamiętam kiedy ostatnio ciężko zachorowałem, a dodać muszę, że specjalnie nie uważam na przewiania, przegrzania, etc., a wokół znajomi zarażają się jeden od drugiego
jednym słowem - poleca