To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Groszowe opłaty za ogródki gastronomiczne

Groszowe opłaty za ogródki gastronomiczne

Są kolejne ułatwienia dla jeleniogórskich restauratorów. Radni uchwalili dzisiaj (28 kwietnia) czasowe obniżenie opłat za zajęcia pasa drogowego dla prowadzących ogródki letnie przy restauracjach i barach oraz prowadzących działalność  handlową. Opłata za zajęcia 1 metra kwadratowego na drodze miejskiej wyniosić będzie jeden grosz, zaś na drodze powiatowej dwa grosze. Nowe zasady radni uchwalili w dobrym momencie. Dzisiaj rząd ogłosił, że  od 15 maja czynne mogą być bary i restauracje serwujące jedzenie na świeżym powietrzu.

Nowe opłaty będą obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego do 24 września. Dlaczego taki termin?

- 25 i 26 września na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze odbywa się tradycyjny Jarmark Staroci i Osobliwości. Pieniądze od wystawców za zajęcia pasa drogowego trafiają do Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze, który jest organizatorem Jarmarku. Nie chcieliśmy pozbawiać ODK dodatkowych dochodów - tłumaczy Jerzy Łużniak, prezydent miasta.

Obniżka opłat za zajęcia pasa drogowego pod letnie ogródki i działalność handlową, to kolejne wsparcie samorządu jeleniogórskiego dla lokalnych przedsiębiorców, których działalność została ograniczona poprzez obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Wcześniej mogli skorzytać ze zwolnienia z opłat za koncesję za sprzedaż alkoholu oraz z ulg i zwolnioeń od podatku od nierychmości.

Co ważne obniżka opłat za zajęcia pasa drogowego dotyczy nie tylko restauratorów, ale wszystkich prowadzących działalność handlową.

Jak czytany w uzasadnieniu uchwały, szacowane skutki obniżenia czasowego stawki za zajęcie pasa drogowego w odniesieniu do ogródków letnich przed lokalami i punktami gastronomicznymi oraz punktami prowadzenia działalności handlowej szacowane są na ok. 50 tysięcy złotych i zostaną pokryte innymi zwiększonymi dochodami.

Komentarze (1)

...o LORD już gotowy?