Julita Przybylska – Nowak naukę gry na fortepianie rozpoczęła pod kierunkiem prof. Janiny Butor w swoim rodzinnym mieście - Wrocławiu. Po ukończeniu z wyróżnieniem Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, studia pianistyczne odbyła w Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie prof. Czesława Stańczyka.
Była dwukrotną stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Wielokrotnie brała udział w konkursach pianistycznych w Polsce oraz za granicą w Gӧttingen, Darmstadt i Mariańskich Łaźniach. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Haliny Czerny – Stefańskiej, Edith Picht – Axenfeld, Sabolcsa Esztenyi i Aleksego Orłowieckiego. Ukończyła studia podyplomowe w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza i prof. Józefa Stompla.
Początki pianistycznej kariery Julity Przybylskiej-Nowak związane były z muzyką Fryderyka Chopina, którą prezentowała na festiwalach pianistycznych w Żelazowej Woli i w Dusznikach Zdroju. Wystąpiła z cyklem recitali chopinowskich na Światowej Wystawie Euro Gate w Taipei na Tajwanie oraz podczas wystawy Expo w Hanowerze w 2000 roku.
W swoim repertuarze ma koncerty fortepianowe J. S. Bacha, F. Chopina, L. van Beethovena, I. J. Paderewskiego i F. Mendelssohna, które wykonywała z orkiestrami pod dyrekcją Mirosława Błaszczyka, Jacka Rogali, Mieczysława Gawrońskiego, Marzeny Diakun oraz Marka Pijarowskiego. Jako solistka występowała na wielu polskich festiwalach. Do najważniejszych z nich należą: Festiwal im. F. Mendelssohna w Dusznikach-Zdroju, Festiwal Warszawa Singera oraz Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”. W 2002 roku dokonała prawykonania, a następnie premierowego nagrania sonat fortepianowych wrocławskiego kompozytora Ryszarda Bukowskiego.
W kręgu artystycznych zainteresowań Julity Przybylskiej-Nowak znajduje się także kameralistyka. Recitale kameralne prezentowała we Włoszech, Republice Czeskiej, Rumunii oraz Turcji. W grudniu 2013 roku była wykładowcą Kursu Muzyki Kameralnej w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie. Julita Przybylska-Nowak jest bardzo aktywnym pedagogiem. W maju 2006 roku została wybrana do zarządu European Piano Teachers Association Poland. Uczestniczy w pracach jury konkursów dla młodych pianistów, prowadzi kursy dla uczniów i pedagogów szkół muzycznych. Od 2001 roku związana jest z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której to uczelni w 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuki, a w 2016 roku, otrzymała tytuł doktora habilitowanego.
Od 2010 roku koncertuje w duecie ze skrzypkiem Jarosławem Pietrzakiem, profesorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, jako Art Chamber Duo.
Jarosław Pietrzak ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. H.Wieniawskiego w Łodzi. Dalszą edukację muzyczną kontynuował w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończył w 1986 roku.
Jest laureatem Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie (1980 r.) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej im. K.Szymanowskiego w Łodzi (1986 r.). Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich pedagogów jak: Jean Fournier, Irena Dubiska, Wolfgang Marschner, Oleg Krysa, Renato de Barbieri oraz Zachar Bron.
W roku 1988 został członkiem Polish Chamber Orchestra oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. Z zespołami tymi dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych oraz koncertował w większości krajów Europy, w Argentynie, Brazylii, Japonii i USA. Uczestniczył także w światowych tournée Menuhin Festival Orchestra, pod dyrekcją sir Yehudi Menuhina. W latach 1992-1994 był muzykiem L’Orchestre National de Chambre de Toulouse (Francja). Od 1996 roku jest jednym z założycieli i koncertmistrzem Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Wratislavia”. Prowadzi także ożywioną działalność solistyczną i kameralną. Jako solista występował w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. Queen Elizabeth Hall w Londynie, Teatro Colon w Buenos Aires, Spivey Hall w Atlancie, City Hall w Glasgow, Zamek Królewski w Warszawie. Wielokrotnie koncertował na Festiwalu Musique et Amitie w Biel w Szwajcarii oraz na wielu festiwalach w Polsce, m.in. Forum Musicum, Wieczory w Arsenale, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Musica Polonica Nova oraz Musica Electronica Nova. W kręgu artystycznych zainteresowań Jarosława Pietrzaka znajduje się również muzyka współczesna i barokowa.
W swoim dorobku ma płytę Polish Violin Duos (DUX, 2002 r.) nagraną wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, na której znalazły się utwory współczesnych kompozytorów polskich. Płyta ta była nominowana do Fryderyka - prestiżowej polskiej nagrody muzycznej. Dokonał także nagrań koncertów kompozytorów barokowych prowadząc od pulpitu koncertmistrza Orkiestrę Kameralną Filharmonii Wrocławskiej, z trębaczem Igorem Cecocho jako solistą (DUX, 2010).
Jarosław Pietrzak jest profesorem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której od 1994 r. prowadzi klasę skrzypiec. Wykłada na Letnich Kursach Interpretacji Muzycznej w Dusznikach Zdroju, prowadził także Kursy Mistrzowskie na Uniwersytecie Muzycznym w Daejeon (Korea Południowa) oraz na Uniwersytetach w Ostrawie (Republika Czeska) i w Ankarze (Turcja).
Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na koncert „Grand Duo Polonaise” w jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w czwartek, 7 grudnia, po godz. 13.00. Warunkiem otrzymania zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...