To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Grand Duo Polonaise

Grand Duo Polonaise

Art Chamber Duo, czyli Julita Przybylska-Nowak (fortepian) i Jarosław Pietrzak (skrzypce) wystąpią w sobotę, 9 grudnia, o godz. 18.00 w jeleniogórskiej filharmonii z koncertem zatytułowanym „Grand Duo Polonaise”. W programie muzycznego wieczoru, który poprowadzi Maciej Kieres: Michał Bergson & Karol Kątski - Grand Duo dramatique sur Les Noces de Figaro, Edward Wolff & Henri Vieuxtemps - Duo concertant sur des themes de Don Juan oraz Józef Wieniawski op.5 & Henryk Wieniawski op.8 Grand Duo Polonaise. Ceny biletów: 10 zł (dziecko), 20 zł (dorosły).

Julita Przybylska – Nowak naukę gry na fortepianie rozpoczęła pod kierunkiem prof. Janiny Butor w swoim rodzinnym mieście -­ Wrocławiu. Po ukończeniu z wyróżnieniem Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, studia pianistyczne odbyła w Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie prof. Czesława Stańczyka.
Była dwukrotną stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Wielokrotnie brała udział w konkursach pianistycznych w Polsce oraz za granicą w Gӧttingen, Darmstadt i Mariańskich Łaźniach. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Haliny Czerny – Stefańskiej, Edith Picht – Axenfeld, Sabolcsa Esztenyi i Aleksego Orłowieckiego. Ukończyła studia podyplomowe w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza i prof. Józefa Stompla.
Początki pianistycznej kariery Julity Przybylskiej-­Nowak związane były z muzyką Fryderyka Chopina, którą prezentowała na festiwalach pianistycznych w Żelazowej Woli i w Dusznikach Zdroju. Wystąpiła z cyklem recitali chopinowskich na Światowej Wystawie Euro Gate w Taipei na Tajwanie oraz podczas wystawy Expo w Hanowerze w 2000 roku.
W swoim repertuarze ma koncerty fortepianowe J. S. Bacha, F. Chopina, L. van Beethovena, I. J. Paderewskiego i F. Mendelssohna, które wykonywała z orkiestrami pod dyrekcją Mirosława Błaszczyka, Jacka Rogali, Mieczysława Gawrońskiego, Marzeny Diakun oraz Marka Pijarowskiego. Jako solistka występowała na wielu polskich festiwalach. Do najważniejszych z nich należą: Festiwal im. F. Mendelssohna w Dusznikach-­Zdroju, Festiwal Warszawa Singera oraz Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”. W 2002 roku dokonała prawykonania, a następnie premierowego nagrania sonat fortepianowych wrocławskiego kompozytora Ryszarda Bukowskiego.
W kręgu artystycznych zainteresowań Julity Przybylskiej-­Nowak znajduje się także kameralistyka. Recitale kameralne prezentowała we Włoszech, Republice Czeskiej, Rumunii oraz Turcji. W grudniu 2013 roku była wykładowcą Kursu Muzyki Kameralnej w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie. Julita Przybylska-­Nowak jest bardzo aktywnym pedagogiem. W maju 2006 roku została wybrana do zarządu European Piano Teachers Association Poland. Uczestniczy w pracach jury konkursów dla młodych pianistów, prowadzi kursy dla uczniów i pedagogów szkół muzycznych. Od 2001 roku związana jest z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której to uczelni w 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuki, a w 2016 roku, otrzymała tytuł doktora habilitowanego.
Od 2010 roku koncertuje w duecie ze skrzypkiem Jarosławem Pietrzakiem, profesorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, jako Art Chamber Duo.

Jarosław Pietrzak ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. H.Wieniawskiego w Łodzi. Dalszą edukację muzyczną kontynuował w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończył w 1986 roku.
Jest laureatem Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie (1980 r.) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej im. K.Szymanowskiego w Łodzi (1986 r.). Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich pedagogów jak: Jean Fournier, Irena Dubiska, Wolfgang Marschner, Oleg Krysa, Renato de Barbieri oraz Zachar Bron.
W roku 1988 został członkiem Polish Chamber Orchestra oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. Z zespołami tymi dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych oraz koncertował w większości krajów Europy, w Argentynie, Brazylii, Japonii i USA. Uczestniczył także w światowych tournée Menuhin Festival Orchestra, pod dyrekcją sir Yehudi Menuhina. W latach 1992-­1994 był muzykiem L’Orchestre National de Chambre de Toulouse (Francja). Od 1996 roku jest jednym z założycieli i koncertmistrzem Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Wratislavia”. Prowadzi także ożywioną działalność solistyczną i kameralną. Jako solista występował w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. Queen Elizabeth Hall w Londynie, Teatro Colon w Buenos Aires, Spivey Hall w Atlancie, City Hall w Glasgow, Zamek Królewski w Warszawie. Wielokrotnie koncertował na Festiwalu Musique et Amitie w Biel w Szwajcarii oraz na wielu festiwalach w Polsce, m.in. Forum Musicum, Wieczory w Arsenale, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Musica Polonica Nova oraz Musica Electronica Nova. W kręgu artystycznych zainteresowań Jarosława Pietrzaka znajduje się również muzyka współczesna i barokowa.
W swoim dorobku ma płytę Polish Violin Duos (DUX, 2002 r.) nagraną wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, na której znalazły się utwory współczesnych kompozytorów polskich. Płyta ta była nominowana do Fryderyka -­ prestiżowej polskiej nagrody muzycznej. Dokonał także nagrań koncertów kompozytorów barokowych prowadząc od pulpitu koncertmistrza Orkiestrę Kameralną Filharmonii Wrocławskiej, z trębaczem Igorem Cecocho jako solistą (DUX, 2010).
Jarosław Pietrzak jest profesorem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której od 1994 r. prowadzi klasę skrzypiec. Wykłada na Letnich Kursach Interpretacji Muzycznej w Dusznikach Zdroju, prowadził także Kursy Mistrzowskie na Uniwersytecie Muzycznym w Daejeon (Korea Południowa) oraz na Uniwersytetach w Ostrawie (Republika Czeska) i w Ankarze (Turcja).

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na koncert „Grand Duo Polonaise” w jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w czwartek, 7 grudnia, po godz. 13.00. Warunkiem otrzymania zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!