To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gotuj z nj24.pl – kremy zamiast zup

Krem może być podawany z grzankami lub groszkiem ptysiowym

Dla znudzonych tradycyjnymi zupami proponujemy w ten weekend kremy. W ich przyrządzeniu pomoże nam Łukasz Przychodzień z technikum żywienia z ZSLiU. Krem to idealna na mroźne, zimowe popołudnia potrawa. Jest nie tylko pożywna, ale także zdrowa. Do wyboru prezentujemy przepis na krem groszkowy i pomidorowy lub dla ambitnych groszkowo-pomidorowy.

KREM POMIDOROWY

1 cebula

olej

bazylia

czosnek

1 puszka pomidorów z puszki

papryka słodka i ostra

sól, pieprz,

woda

mąka

masło

jajko

250g śmietana 18%

 

Pokrojoną w kostkę cebulę lekko szklimy na oleju w garnku. Dodajemy bazylię i drobno posiekany czosnek. Podsmażamy przez chwilę, aby czosnek nie zarumienił się zbyt mocno, bo wówczas będzie gorzki. Do garnka wrzucamy pomidory z puszki. Doprawiamy ostrą i słodką papryką do smaku. Dolewamy ostrożnie wodę. Konsystencja nie może być jednak zbyt rzadka, ani gęsta. Można dodać jeszcze sól i pieprz według uznania. Gotujemy około 20 minut. Następnie miksujemy wszystko w blenderze. W osobnym naczyniu przygotowujemy podprawę zacieraną, czyli łączymy mąkę z masłem, tak aby uzyskać konsystencję pasty. Do podprawy dolewamy odrobinę kremu i dopiero wówczas łączymy stopniowo z pozostałą częścią potrawy. Całość gotujemy i studzimy do temperatury około 80 stopni Celsjusza. Ponownie zagęszczamy. Tym razem podprawą przygotowaną z żółtka i śmietany oraz odrobiny kremu. Podprawę wlewamy do garnka. Ponowie doprawadzamy do wrzenia.

 

GRZANKI

bułka

zioła prowansalskie

suszona natka pietruszki

masło

 

Pokrojoną w drobną kostkę i przyprawioną bułkę podsmażamy na maśle.

 

KREM GROSZKOWY

1 cebula

olej

2 ziemniaki

1 marchewka

1 puszka groszku konserwowego

woda

mąka

masło

jajko

250g śmietana 18%

sól, pieprz

 

Pokrojoną w kostkę cebulę lekko szklimy na oleju w garnku. Dodajemy do tego ziemniaki i marchewkę, również pokrojone w kostkę. Przyprawiamy ziołami i dusimy. Dosypujemy groszek z puszki. Zalewamy wodą, tak aby tylko przykryła warzywa i doprawiamy ponownie do smaku. Gotujemy aż warzywa zmiękną. Wszystko miksujemy w blenderze. W osobnym naczyniu przygotowujemy podprawę zacieraną, czyli łączymy mąkę z masłem, tak aby uzyskać konsystencję pasty. Do podprawy dolewamy odrobinę kremu i dopiero wówczas łączymy stopniowo z pozostałą częścią potrawy. Całość gotujemy i studzimy do temperatury około 80 stopni Celsjusza. Ponownie zagęszczamy. Tym razem podprawą przygotowaną z żółtka i śmietany oraz odrobiny kremu. Podprawę wlewamy do garnka. Ponownie doprowadzamy do wrzenia.

Jeśli chcemy połączyć kremy, pamiętajmy o tym, aby jeden z nich był gęstszy.

krem1.jpeg
krem2.jpeg
krem3.jpeg
krem4.jpeg

Komentarze (5)

tragedia jest przeglądanie i poruszanie się na tej stronie już nie powiem o galerii która nie działa brak przewijania zdjęc

Szkoda, że nj24 promuję osobę która tak naprawdę nie potrafi gotować.. Niestety ale Łukasz tej zupy nie wykonał sam.. On ją tylko mieszał podczas gotowania i wypowiadał się jak te zupy powinno się robić (czytał przepis i powtarzał). Kiedy usłyszał, że ma wypowiedzieć się do gazety to rozum mu odjęło... Tak naprawdę to nie on tu powinien być na tych zdjęciach i to nie od powinien być podpisany pod tym przepisem... Bo on nawet tych przepisów sam nie przygotował..Mógł pamiętać o kimś jeszcze!

Nikt nie udowodni, że margaryna jest lepsza od masła.

Bo to masło jest lepsze od margaryny!

No proszę, takich zawistnych uczniów mamy w szkole... Zamiast się cieszyć, że piszą o naszej szkole, to oczerniać po nazwisku, i nawet jeśli to prawda. Bardzo nieładnie.