– Większość prowadzonych prac remontowych w parku zakończy się przed sezonem wakacyjnym – mówi A. Raj. – Jeżeli zaczniemy jakieś nowe prace, to raczej po okresie wakacyjnym.
Dobiega końca remont mostów na Kamiennej na szlaku prowadzącym do Wodospadu Szklarki. – Na weekend mosty powinny być już otwarte – mówi dyrektor.
W końcowej fazie są remonty szlaków: żółtego z Wilczej Poręby do Schroniska nad Łomniczką a także żółtego z Budnika na Skalny Stół. Przed wakacjami powinien być oddany też czarny szlak prowadzący na Chojnik.
Jedyne remonty, które będą prowadzone w wakacje, to naprawa wiaty wypoczynkowej na Wilczej Porębie a także szlaku zielonego z Karpacza do Polany. Park musi je wykonać, by dotrzymać terminów określonych w projektach unijnych.
Karkonosze będą systematycznie sprzątane. – W miejscach, do których można dojechać, są ustawione kosze do segregacji – podkreślił A. Raj. – Obserwujemy, że szlaki turystyczne już nie są tak zaśmiecane, jak wcześniej. To pozytywny trend. Pojemników plastikowych, zostawianych przez turystów, jest coraz mniej.
KPN przygotował też ofertę programową dla turystów. Pierwsza z trzech propozycji to Wakacje z przyrodą i przygodą – czyli cykl nieodpłatnych wycieczek z przewodnikami parku (terminy na stronie Parku i ulotkach). Druga to weekendy tematyczne w Domku Myśliwskim na Wilczej Porębie. Są to prelekcje, wycieczki tematyczne, gry, zabawy i konkursy edukacyjne.
Ogłoszono też konkurs fotograficzny pn. „Karkonosze pod lupą”. – Nagrodzone zdjęcia będą wykorzystane w kalendarzu KPN-u na przyszły rok – podkreślił dyrektor.
Do sezonu letniego przygotowuje się też Grupa Karkonoska GOPR. – Przeprowadziliśmy wiele szkoleń – mówi naczelnik Sławomir Czubak. Były też wspólne szkolenia z KPN-em. – Wszyscy pracownicy Grupy Karkonoskiej zostali przeszkoleni na temat ochrony przyrody, GOPR z kolei przeszkolił pracowników parku z podstaw pierwszej pomocy – wyjaśnia.
Wydano też mini ulotkę z telefonami do stacji centralnej i informacją, jak wezwać pomoc. – Jest mała dlatego, żeby można było ją włożyć do portfela – mówi. Zachęca też do korzystania z bezpłatnej aplikacji na smartfony pn. Ratunek, która jest bardzo pomocna w przypadku zagubienia się w górach.
– Ze względu na okres wzmożonego ruchu turystycznego, podjąłem decyzję, że na wakacje zmieniamy system dyżurowy – dodał naczelnik. Dotąd ratownicy dyżurowali od 8. do 18., od lipca będą dyżurowali do 20.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...