To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gotowi na przyjęcie turystów

Naczelnik GK GOPR Sławomir Czubak i dyrektor KPN-u Andrzej Raj.

– W wakacje w Karkonoszach nie powinno być większych ograniczeń dla ruchu turystycznego – poinformował Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Do sezonu letniego przygotowuje się także Grupa Karkonoska GOPR. Wydłużono godziny dyżurów ratowników.

– Większość prowadzonych prac remontowych w parku zakończy się przed sezonem wakacyjnym – mówi A. Raj. – Jeżeli zaczniemy jakieś nowe prace, to raczej po okresie wakacyjnym.
Dobiega końca remont mostów na Kamiennej na szlaku prowadzącym do Wodospadu Szklarki. – Na weekend mosty powinny być już otwarte – mówi dyrektor.
W końcowej fazie są remonty szlaków: żółtego z Wilczej Poręby do Schroniska nad Łomniczką a także żółtego z Budnika na Skalny Stół. Przed wakacjami powinien być oddany też czarny szlak prowadzący na Chojnik.
Jedyne remonty, które będą prowadzone w wakacje, to naprawa wiaty wypoczynkowej na Wilczej Porębie a także szlaku zielonego z Karpacza do Polany. Park musi je wykonać, by dotrzymać terminów określonych w projektach unijnych.
Karkonosze będą systematycznie sprzątane. – W miejscach, do których można dojechać, są ustawione kosze do segregacji – podkreślił A. Raj. – Obserwujemy, że szlaki turystyczne już nie są tak zaśmiecane, jak wcześniej. To pozytywny trend. Pojemników plastikowych, zostawianych przez turystów, jest coraz mniej.
KPN przygotował też ofertę programową dla turystów. Pierwsza z trzech propozycji to Wakacje z przyrodą i przygodą – czyli cykl nieodpłatnych wycieczek z przewodnikami parku (terminy na stronie Parku i ulotkach). Druga to weekendy tematyczne w Domku Myśliwskim na Wilczej Porębie. Są to prelekcje, wycieczki tematyczne, gry, zabawy i konkursy edukacyjne.
Ogłoszono też konkurs fotograficzny pn. „Karkonosze pod lupą”. – Nagrodzone zdjęcia będą wykorzystane w kalendarzu KPN-u na przyszły rok – podkreślił dyrektor.
Do sezonu letniego przygotowuje się też Grupa Karkonoska GOPR. – Przeprowadziliśmy wiele szkoleń – mówi naczelnik Sławomir Czubak. Były też wspólne szkolenia z KPN-em. – Wszyscy pracownicy Grupy Karkonoskiej zostali przeszkoleni na temat ochrony przyrody, GOPR z kolei przeszkolił pracowników parku z podstaw pierwszej pomocy – wyjaśnia.
Wydano też mini ulotkę z telefonami do stacji centralnej i informacją, jak wezwać pomoc. – Jest mała dlatego, żeby można było ją włożyć do portfela – mówi. Zachęca też do korzystania z bezpłatnej aplikacji na smartfony pn. Ratunek, która jest bardzo pomocna w przypadku zagubienia się w górach.
– Ze względu na okres wzmożonego ruchu turystycznego, podjąłem decyzję, że na wakacje zmieniamy system dyżurowy – dodał naczelnik. Dotąd ratownicy dyżurowali od 8. do 18., od lipca będą dyżurowali do 20.