To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gmina na minie

Gmina na minie

Szkoła w Janowicach Wielkich przez ponad pięć lat dostawała zawyżoną subwencję oświatową. Ministerstwo finansów żąda zwrotu nadpłaty. Dla gminy oznacza to w najlepszym wypadku brak pieniędzy na nowe inwestycje, a w najgorszym – zarząd komisaryczny.

1,828 mln zł – tyle zażądał minister finansów. Dla gminy Janowice Wielkie to kwota potężna – jej roczny budżet to ledwie 18 milionów. Wójt Kamil Kowalski, który władzę objął po wyborach pod koniec 2010 roku, poprosił ministerstwo o rozłożenie spłaty w ratach w latach 2012-2015. Odpowiedzi jeszcze nie ma. Jeśli będzie pozytywna, gmina będzie spłacać średnio po około 450 tys. zł rocznie, czyli miesięcznie po niespełna 40 tys. zł. To ciężar do udźwignięcia, choć bardzo mocno utrudni, albo wręcz uniemożliwi, nowe inwestycje. Gmina liczyła na pozyskiwanie pieniędzy ze źródeł zewnętrznych, ale nie będzie miała na to szans, jeśli niemal wszystkie wolne kwoty będzie musiała wydawać na spłatę rat. Zabraknie jej na udział własny, czego wymagają, np., fundusze europejskie.

To jednak i tak wariant optymistyczny. Jeśli bowiem minister finansów nie zgodzi się na spłatę w ratach i zażąda wszystkiego od razu, gmina nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Będzie jej grozić zarząd komisaryczny.

Błąd w naliczaniu subwencji wykryła kontrola Kuratorium Oświaty. Odbywała się w ubiegłym roku. Wstrzymano wypłatę reszty subwecji na rok 2010 i skontrolowano pięć poprzednich lat. Subwencja była zawyżana przez cały czas. Zażądano oddania pięcioletniej nadpłaty.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogórskich" nr 7/11.
 

Komentarze (12)

Dlaczgo podano tylko kto wyrył bład a nie kto źle policzył.

no to niezła minę po sobie zostawił stary wójt :/

Współczuję gminie, zamiast rozwijać się to musi całą energię tracić na to jak spłacić nieprawidłowości spowodowane przez poprzednią władzunię. A co na to dyrektor szkoły?, gdzie był?, oglądał projekty organizacyjne?, jak interesował się budżetem placówki?, czy tylko wydatkowywał tyle ile dostał bez zastanawiania się?.Fajnie, też bym tak chciał.

Kuratorium Oświaty,Sanepid a także Urząd Kontroli Skarbowej powinny wziąść pod lupę organizowany w tej szkole pseudoobóz sportowy WKK Wrocław.Dlaczego naszym dzieciom karze się płacić po 550zł za 6-dniowy pobyt w spartańskich warunkach w klasach szkolnych z beznadziejnym wyżywieniem!Nie ma nawet telewizora w świetlicy(brak anteny na dachu).Jak się po cichu mówi obóz jest finansowany przez Fundację Stores z Wrocławia,ale rodzice młodych koszykarzy muszą płacić i tak powstaje tzw.LEWA KASA.A potem dzielimy sianko i po sprawie.Tak się w Janowicach dzieje już od paru lat.

wójt nie stanowi(ł) wszędzie władzy.w szkole jest tez władza wewnętrtzna tj.dyrektor, zastępca i inni za biórkiem hahmenty. więc teraz nic nie pozostało tylko kocie oczka robić....

Śmiech na sali czy kukułcze jajo? Podłożył Gregorewicz „dobrej partii" młodemu wójtowi Kamilowi Kowalskiemu. Panie wójcie da Pan radę. Najważniejsze ,że udało się wysadzić poprzednika z fotela. Lecz jak „dobra partia dba o swoich działaczy Gregorewicz awansował na szefa od wody w powiecie.(cieplutka posadka ,czy do emerytury?) Na początek poszukajmy wniosków do UE np. w Natura 2000 w ochronie środowiska, na pewno latem przyjadą eksperci by już za rok otrzymać kasę za faunę i florę występującą na waszym terenie. może zrobić strefę ochronna dla inwestorów itp. Głowa do góry .Młodzi tacy jak Pan dadzą radę . pozdrawiam. P.s. poszukajmy w archiwach co Niemcy produkowali przed wojną i jakby to dało się przywrócić na dziś z uwzględnieniem kalkulacji finansowej to może to być rozwój gminy.

Parodia

drogi nitoik,
chyba do szkoły nie chodziłeś, bo biurko piszemy przez u a nie przez ó, oprócz biurka w szkole są ucznioiwe, o tórych należy dbaać!!!

to po dzieci wysyłacie w takie miejsce, jeżeli pieniądze są wpłace na konto lub w kasie, to nikt nie bierze kasy do swojej kieszeni. Proszę trochę pomysleć.

A może inaczej..., kto te dzieci zakwalifikował do takiej grupy?

Może dzieci z Wrocławia maja hrabiowskie nawyki.W szkole ciepło i czysto ,dzieci śpią w klasach ,bo to nie hotel.Kuchnia skromna ,ale smaczna.Hala sportowa pachnie nowością,dookoła cudowny mikroklimat Rudaw Janowickich, to wszystko warte jest wyznaczonej kwoty.

do wróżki to ci daleko, skoro nawet nie znasz dobrze nazwiska poprzedniego wójta...