To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gdzie sprawdzić zasady i przepisy w obcym kraju przed wyjazdem za granicę?

fot.: iStock

„Co kraj, to obyczaj” głosi polskie przysłowie. Szczególnie warto o tym pamiętać, kiedy wybieramy się na wakacyjne wojaże po obcych państwach. Zanim spakujemy walizki i wsiądziemy do samolotu, dobrze jest zagłębić się w podstawowe przepisy i zasady, które panują w miejscu, gdzie będziemy wypoczywać. Gdzie szukać pewnych informacji i co powinniśmy wiedzieć?

Informacje w pigułce

Najpewniejszą stroną internetową, która oferuje pełną aktualizację najważniejszych informacji związanych z pobytem poza granicami Polski, jest oficjalny Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja widnieje zakładka „Informacje dla podróżujących”, która jest kopalnią wiedzy na temat obowiązujących przepisów.

Co możemy sprawdzić?

Po otwarciu witryny pojawi się spis krajów, uporządkowany w kolejności alfabetycznej. Po kliknięciu na interesujące nas państwo przeczytamy najważniejsze informacje dotyczące:

- aktualnych zasad związanych z sytuacją pandemiczną,
- sytuacji politycznej i ewentualnego zagrożenia związanego np. z manifestacjami,
- dokumentów wymaganych podczas wjazdu na terytorium danego kraju,
- ubezpieczenia komunikacyjnego wymaganego podczas podróżowania własnym autem,
- funkcjonowania służby zdrowia (jakość świadczonej opieki medycznej; koszty z nią związane itp.),
- informacji dla kierowców (wymagania dot. używania świateł; szczególne zagrożenia; kontrole służb),
- restrykcje celne,
- najważniejsze przepisy prawne (np. dot. przewozu narkotyków; dóbr narodowych; nieuznawania odmienności [w tym homoseksualizmu] itp.),
- panujących obyczajów (np. zasady panujące w krajach muzułmańskich; spożywanie alkoholu w miejscach publicznych itp.),
- inne, przydatne informacje (np. o zakazie robienia zdjęć służbom mundurowym; standardowym napięciu elektrycznym; godzinach otwarcia instytucji itp.).

Pozostań w kontakcie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do zarejestrowania się w systemie „Odyseusz”, którego zadaniem jest ułatwienie kontaktu pomiędzy podróżującymi, a właściwymi placówkami dyplomatyczno - konsularnymi, jeśli będzie potrzebna pomoc tych instytucji. Dodatkowo system wysyła ostrzeżenia i ważne komunikaty dotyczące podróży oraz kraju, w którym będziemy przebywać.

Z systemu można skorzystać na dwa sposoby:

- zgłaszając podróż pod adresem https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/RegisterTravel (informacje przechowywane będą jedynie przez 14 dni od zakończenia podróży),
- zakładając konto na stronie https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/Registration.