To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Na postawione w tytule pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć, bo – choć chcemy uchodzić ze region turystyczny - basenów, nie mówiąc już o kąpieliskach na otwartej wodzie, tyle u nas co na lekarstwo. I podgórski charakter tego obszaru nie jest tu żądnym usprawiedliwieniem – w każdym alpejskim miasteczku porządny basen, to norma. Lepiej jest też w Czechach i na Słowacji. U nas tylko się gada i mimo obietnic, niewiele przybywa.

Jelenia Góra.

Basen przy ul. Sudeckiej przeżywa oblężenie. Otwarty będzie do końca wakacji (z możliwością przedłużenie, jeśli pogoda dopisze), codziennie, w godzinach: 10-19. Za bilet trzeba zapłacić: 3,5 zł (niezmienna od lat cena dla dzieci, młodzież) oraz 9 zł (dorośli – podrożało o złotówkę).

Karpacz. Mieszkańcy i turyści w Karpaczu mogą korzystać z akwaparku przy hotelu Sandra. Oferuje baseny o łącznej powierzchni 1000 m. kw.: solankowy, pływacki do ćwiczeń, z gorącą wodą ( 36-38 C), z zimną wodą (16C), pływacki o wym. 10 m x 25 m ze sztuczną falą i dla dzieci 3-poziomowy – to pod dachem; jest jeszcze basen odkryty (połączony z kompleksem) z podgrzewaną wodą. Radość tego wszystkiego psują tylko ceny biletów. Wynoszą 25 zł/ 1 godz. normalny i 19 zł/1 godz. ulgowy dla dzieci 3-7 lat; trochę taniej jest przed godzina 12, kiedy wstęp kosztuje odpowiednio 18/14 zł.

Miłków. Basen (olimpijskie wymiary; głębokość od 0,7 m do 3,70 m) z brodzikiem obok głównej trasy do Karpacza. Czynny w godz. 10-18.30 (a nawet dłużej). Ceny biletów jak przed rokiem: 6 zł i 4 zł; dla grup - 3 zł/osobę. Specyfiką miłkowskiego basenu jest bilet całodniowy, co nie oznacza konieczności przebywania przez cały dzień na basenie – można wyjść i wrócić na postawie tej samej opłaty wstępu. Na miejscu: bar, boiska, a od tego roku także ogródek jordanowski i wyjątkowa – wiemy z autopsji – atmosfera..

Szklarska Poręba. W mieście jest 5 basenów pod dachem (hotel Bornit, KRUS CRR, hotel Sasanka, ośrodek Olimp i hotel Las), nie ma jednak basenu otwartego, ani żadnego innego kąpieliska. Także w pobliżu. Co gorsza nic się w tej kwestii nie zmieni także w następnych latach. A w hotelach dość drogo – ceny normalne zaczynają się od 10 zł za godz. i jeszcze trzeba się liczyć z tym, że pierwszeństwo mają goście hotelowi.

Są jeszcze nielegalne kąpieliska takie jak żwirownia w Wojanowie, czy podjeleniogórski Balaton. To jednak bardzo niebezpieczne miejsca. Z braku wody w Szklarskiej Porębie ludzie chłodzą się na Zakolu przy Kruczych Skałach. Ale najwięksi desperaci, to chyba amatorzy kąpieli w zbiorniku przy fabryce dywanów w Kowarach. Aż trudno w to uwierzyć, ale są tacy.

Bolesławiec. Kompleks basenów (brodzik i 3 baseny, w tym o wymiarach olimpijskich, z 5-metrową wieżą) czynny w godzinach 10-19. Za wstęp trzeba zapłacić 4 zł i 6 zł (tak jak przed rokiem); po godz. 16: 3 zł i 4,5 zł; zniżkowe bilety rodzinne: trzy osoby (2+1) zapłacą 13 zł, cztery (2+2) – 15 zł, a pięć (2+3) – 17 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp na baseny bezpłatny.
Gromadka. Basen o wymiarach 50m x 25m czynny codziennie od 24 czerwca w godz. 11-19. Na miejscu: bar, boisko do siatki. Za wstęp trzeba zapłacić 3 zł i 4 zł (ceny bez zmian), dzieci do lat 7 bezpłatnie.

Osiecznica. Jeszcze tylko rok muszą poczekać mieszkańcy gminy na kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. Prace przy budowie basenu w Osiecznicy już ruszyły. Na razie mieszkańcy gminy radzą sobie, korzystając z dzikich plaż nad Kwisą i ze śródleśnych jeziorek Błękitka (ale nie są to legalne kąpieliska). Majętniejsi mogą skorzystać z niewielkiego basenu w Zamku Kliczków, ale tam obowiązują ceny hotelowe.

Kamienna Góra. W Kamiennej Górze brak otwartego kąpieliska. Woda w zalewie kamiennogórskim nie spełnia żadnych warunków sanitarnych, choć podobno są śmiałkowie, którzy raczą się kąpielą w „Zielonej zupie”, jak tu jest nazywany.
W zamian - letnie zniżki na kryty miejski basen przy ul. Fabrycznej: 6 zł dorośli, 4 zł dzieci powyżej 7 lat, te poniżej – 3 zł (identycznie jak przed rokiem). Basen czynny jest w dni powszednie od godz. 11 do 21, niedziele i święta 11 - 19 ).

To niestety wszystko w powiecie kamiennogórskim. Bukówka, to zbiornik zamknięty. Dopuszczono łowienie ryb, sporty wodne. Pęd do wody jest jednak tak wielki, że mimo, iż Bukówka niemal co roku pochłania kolejne ofiary – ludzie wciąż się tam kapią. Podobnie jak w gliniane w Krzeszówku – leżącej na terenie czynnej kopalni surowców skalnych; mimo nękania przez ochronę zakładu i policję ludzie nie rezygnują z kąpieli w tym bardzo niebezpiecznym zbiorniku.

Lubań. Nie ma basenu otwartego Do końca lipca nieczynna też będzie kryta pływalnia Laguna przy ul. Różanej. Później w godz. 9-21. Ceny biletów: 9 zł - osoba dorosła, 5 zł ulgowy (4-16 lata) do 4 lat wstęp darmowy, będzie też dodatkowa ulga wakacyjna dla dzieci miejscowych – za okazaniem legitymacji szkolnej będą płacić 2,50 zł).

W Lubaniu jest jednak nadzieja na poprawę w 2012 r., gdy powstanie basen na Kamiennej Górze. A na razie ludzie radzą sobie na korzystając z dzikich kąpielisk m.in. na Kwisie, lub jeżdżą na pokaolinowe zbiorniki do gminy Nowogrodziec (bardzo niebezpieczne).

Siekierczyn. Część lubanian jako alternatywę dla Laguny traktują kąpielisko w Siekierczynie. To nazwa potoczna, bo zbiornik po byłym niemieckim basenie dopuszczony do kąpieli nie jest. Ale dzięki rekreacyjno-sportowemu zagospodarowaniu otoczenia cieszy się wielką popularnością. I wszyscy łamią zakaz kąpieli. Wstęp bezpłatny.
Świeradów Zdrój. Od trzech lat ze sprzedanego basenu, który powoli zarasta, nie mogą korzystać mieszkańcy Świeradowa. Pozostają baseny kryte w ośrodkach Magnolia, Malachit, Leo i Berliner (od ubiegłego roku przybył jeden). Ceny w granicach 10 zł za godz.

Jezioro Leśniańskie i Złotnickie
Nad tymi wydawałoby się idealnymi do kąpieli akwenami działa tylko jedno oficjalne kąpielisko – i to kontroluje lubański sanepid. Chodzi o Suchą Plaże Czocha. Woda nie budzi tam zastrzeżeń.
Nad oboma jeziorami jest jednak znacznie więcej miejsc, gdzie ludzie się kąpią. Plaże w Stankowicach – Sucha, Karłowicach, Złoty Sen, Bożkowicach, Baworowo, Izery SA jednak w rękach prywatnych i nie zostały oficjalnie zgłoszone jako dostępne publicznie.
Warunki w tych miejscach bardzo różne. Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Złoty sen”. Plaża (w rękach prywatnych) jest czynna, ale bez możliwości kąpieli – przynajmniej oficjalnie. Bezpiecznie można ochłodzić się w ogólnodostępnym basenie wstęp dla dzieci 3 zł, osoby dorosłe 8 zł (basenu pilnuje ratownik), pomost wychodzący do jeziora.

Lwówek Śląski. Basen przy ul. Betleja (o wymiarach 50m x 30 m i brodzik czynny będzie od 1 lipca w godz. 10-18. Lwówek jest naprawdę przyjazny dla miłośników kąpieli. Dorośli płacą tylko 4 zł, młodzież 16-18 lat – 2; najlepiej mają dzieci do lat 16 z terenu gminy, które na basen wchodzą bezpłatnie. Dzieci i młodzież z kolonii organizacji charytatywnych zapłacą 1 zł, z innych 1,5. Na miejscu bufet, plac zabaw, boiska.

Lubomierz. Basen czynny od 1 lipca. Ceny bardziej niż przystępne – osoba dorosła 3 zł, dzieci – 2 zł. Czynny w godzinach 10 – 18.
Rakowice Małe - kąpiel w żwirowni, choć popularna, jest nielegalna i niebezpieczna! Nie ma ratowników, nie ma wyznaczonego kąpieliska! W Rakowicach Wielkich problem poniekąd został rozwiązany bo działający tam zakład dość skutecznie odstrasza amatorów wody. Wodę w zbiorniku zbadał jednak sanepid, wychodząc z założenia, że jest to w interesie osób, które mimo wszystko kąpią się tam. Woda nie budzi zastrzeżeń.

Bogatynia. Basen tylko pod dachem w SP nr 3. Bogatynianie bardzo sobie jednak chwalą wizyty w Obersdorfie, gdzie do dyspozycji jest znakomity kompleks basenowy, a i ceny do przyjęcia 1 – 3 euro. Możliwości jest więcej bo także po czeskiej stronie granicy, gdzie kąpieli zażywać można w Hradku and Nysą (10 – 50 kc) i w Raspenavie
Czerwona Woda Na zalewie Jagoda kąpielisko jest w pełni zorganizowane. Woda czysta, jest ratownik, nawet prysznice z ciepłą wodą. Wstęp 4 zł osoba dorosła , 2 zł dzieci i młodzież 3 – 16 lat.

Zgorzelec. Basen przy ul. Warszawskiej czynny codziennie, w godzinach 10- 18. Ceny biletów takie same jak przed rokiem: 3 zł i 6 zł. W poniedziałki dzieci i młodzież ze zgorzeleckich szkół mają wstęp bezpłatny.
Niedów. Ośrodek Wypoczynkowy i Sportów Wodnych WITKA w (Kopalni Węgla Brunatnego Turów); pomiędzy Bogatynią a Zgorzelcem; kąpielisko strzeżone czynne codziennie w godzinach 10 - 18. Za wstęp trzeba zapłacić – tylko w weekendy - 3 zł (dzieci do lat 15 nie płacą).

Świerzawa. Basen (dwie niecki, w tym o wymiarach olimpijskich) będzie dostępny dopiero za kilka dni. Czynny w godzinach 11 - 19. Ceny biletów: 1,50 zł i 3 zł – niezmienne od lat. Na miejscu boisko do piłki plażowej. Nie będzie w tym roku uruchomiony mniejszy basen w pobliskiej Lubiechowej.

Wojcieszów. Od ubiegłego roku znów jest czynny basen w Wojcieszowie przy ul. Górniczej. Bilety tylko 2 zł (nie ma ulgowych)
Bolków. Basen (głębokość do 1,80 m) przy ul. Polnej czynny w godzinach 10 - 18. Wstęp (prawdopodobnie) dla dzieci z gminy 2 zł, dorośli - 5 zł; Na miejscu pole kempingowe.

Komentarze (2)

Nie w Obersdor tylko Olbersdorf 5km od Zittau. Na pograniczu Zittau - Olbersdorf znajduje się przepiękny duży akwen wodny po byłej kopalni węgla brunatnego. I tu wstęp nic nie kosztuje.A Bogatynia to rzeczywiście ma przechlapane. Jest miejsce na zalew, za komuny działał.

w jeleniej gorze to nawet są tylko niby gdzie jak tu market na markecie i basen na sudeckiej pożal się boże co to za basen , woda to nie woda tylko zupa ceny jak na Tytaniku ludzie za godzine pracy dostaja 6 zeta a tu bilet 9 zeta p.Obrębalski zamiast sie PO -lityką zajmować to niech może od września do tablicy wraca bo kompletnie sie nie nadaje na naszego Prezydenta , a słyszałem że niby ma kandydować ponownie to juz by była straszna wiadomość dla nas jeleniogorzan ,bo następnej kadencji tego pana możemy nie przeżyć,i miejsca na markety już braknie ,jeśli tu będzie dalej w tym miescie rządzić PO lub SLD to nie wróże nic dobrego temu miastu ,bo skutki tych rządów widać gołym okiem i nic tu nie pomoże p.Sajnog który też wizji miasta nie ma polityk z niego żaden a i zdrajca jakich mało wiec mysle ze na nastepne wybory PO oszołomy zajmom się kopaniem ziemi a ogródkach działkowych które tak nam obiecali oddać na własność też w wyborach ,no ale cóż jaka władza takie rządy życze sobie i wam szanowni panisto oby juz nigdy PO do władzy nie doszło