To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Galeria rośnie, a "ekolodzy" walczą

Wizualizacja: Echo Investment

Żadna z jeleniogórskich organizacji ekologicznych, czy osób zainteresowanych zrównoważonym rozwojem miasta nie walczy tak żarliwie z rozbudową Galerii Sudeckiej na Zabobrzu, jak warszawskie Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”. Wspomniane stowarzyszenie domaga się wstrzymania inwestycji i uchylenia tzw. decyzji środowiskowej.

Działacze „Wieczystego” obstają przy stanowisku, że prezydent miasta wydając Echo Investment w ubiegłym roku nowe pozwolenie na budowę na podstawie zamiennego projektu, dopuścił się naruszenia prawa, bowiem odmówił „Wieczystemu” oraz Stowarzyszeniu Ochrony Wywłaszczonych i Ochrony Środowiska z Jeleniej Góry prawa do udziału w postępowaniu jako stronom. A obie wspomniane organizacje domagały i nadal domagają się, by powstała nowa ocena oddziaływania na środowisko powstającego obiektu – galerii handlowo-rozrywkowej. Walczące o jakość życia jeleniogórzan stowarzyszenie „Wieczyste” uważa, że decyzja środowiskowa nie mogła dotyczyć pozwolenia na podstawie projektu zamiennego ze względu na istotne zmiany dokonane w tym projekcie.

A zmiany te, zdaniem organizacji, będą miały większy, negatywny wpływ na środowisko. Chodzi, między innymi o zwiększenie  liczby zewnętrznych miejsc parkingowych z 210 do 610, zwiększenie powierzchni dróg i parkingów z 16360 do 22180 metrów kwadratowych oraz zwiększenie obiektu o jedną kondygnację (z 3 do 4) i wysokości z 15,30 do 21 metrów.

„Wieczyste” uważa, że zmiany te negatywnie wpłyną na środowisko, a zatem powinna być sporządzona nowa decyzja środowiskowa, której zadaniem byłaby analiza wszystkich uwarunkowań.

Stowarzyszenie wnioskowało do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o unieważnienie decyzji środowiskowej, ale SKO odmówiło uznając, że decyzja prezydenta miasta była prawidłowa.
Działania organizacji nie wpływają jednak na harmonogram prac prowadzonych przez inwestora, bo decyzja pozwolenia na budowę otrzymana w ubiegłym roku jest ostateczna.

Od wielu miesięcy trwają też postępowania z wniosku stowarzyszenia  „Wieczyste” w Głównej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotyczące uchylenia decyzji środowiskowej w sprawie Galerii Sudeckiej i wstrzymania prowadzonych robót.

Galeria Sudecka będzie miała ogółem 68 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego 45 tysięcy metrów zostanie wynajętych. W obiekcie znajdzie się 100 lokali handlowych, usługowych i gastronomicznych i multikino. Stan surowy galerii ma być osiągnięty w maju. Inwestor wykona także przebudowę zewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z budową ronda, który połączy Al. Jana Pawła II, ulicę Legnicką i Sygietyńskiego.

Galeria Sudecka ma być gotowa pod koniec roku.

Fot. Echo Investment
Wizualizacja: Echo Investment
Wizualizacja: Echo Investment
See video
See video

Komentarze (49)

nudzi Wam się szanowni ekolodzy ?

Wystarczy użyć słowa "ekolog" i już zaczyna się szczucie. Bez pojęcia, znajomości tematu można sobie łatwo znaleźć wroga i rozprawić się z nim.

tu nie chodzi o ekologię czy nudy. Tu może chodzić o kasę. Sa takie pseudoekologiczne organizacje co pod pozorem troski o środowisko blokują aż dostaną kasę oi wtedy już jest OK

A wie ktoś co jest "Retail Park"?

Wolnostojący zespół sklepów budowlano-ogrodniczych planowany na północny-wschód od głównego budynku galerii.

Dzięki :)

A ja w tym nie widzę nic dziwnego. Zrobiono projekt i oceniono jego oddziaływanie na środowisko (w którym my także żyjemy), a potem projekt znacząco zmieniono. Co bulwersującego jest w domaganiu się przestrzegania obowiązującego prawa? Radośnie powiększa się zabetonowaną powierzchnię, a za 2 lata wszyscy będą się wszyscy dziwić, jak to możliwe, że po ulewie kogoś zalało, albo zniszczyło drogę.

s/wszyscy będą się wszyscy/wszyscy będą się

A odpalcie ekologom działkę i się zamkną im chodzi tylko o kasę. Eko-naciągacze. Gdyby ocenę oddziaływania na środowisko za odpowiednia kasę zlecić firmie związanej z skarżącymi się ekologami nie byłoby sprawy

Ja też uważam, że eklodzy to tym przypadku tylko nacąganie na kasę. Takim działaniom mówie zdecydowanie NIE. I szczerze mówiąc jestem już trochę zmęczony permanentym jeżdzeniem na porządne zakupy ciuchowe do Wrocławia, Lubina czy Legnicy. Czy Jelenia Góra ciagle musi być zaściankiem Polski? Czy Jelenijh Górze nie należy się porządna galeria handlowa? Ekolodzy WON. Pozdr

Wystarczy poczytać z czego żyją Ci ludzie z organizacji "Wieczyste". Wynajdują miejsca, gdzie można się przyczepić i wyciągają kasę. Na forach pojawiają się nawet opinie, że biorą pieniądze od deweloperów, w zamian za odstąpienie od robienia afery. Samo to, że to jakaś organizacja z Warszawy, która w Jeleniej Górze nigdy nie działała, jest podejrzane. Nagle im zależy na ochronie kawałka placu z dala od rezerwatów, parków narodowych itp. Kiedy rozbudowywano Zabobrze, to ekologów nie było. Trzeba było wtedy blokować budowę, bo wysokie bloki zakłóciły naturalny korytarz wentylacyjny kotliny. Kiedy powstawał Gołębiewski w Karpaczu, najbardziej szpetna budowla, widoczna nawet ze Śnieżki, to też nie było ekologów. Kiedy planuje się budować pas startowy w durnym miejscu, przy zbiornikach wody pitnej (już jeden samolot się rozbił o budynki "Wodnika"), zamiast wynieść lotnisko poza miasto, to też ekologów nie ma. Gdy w Przesiece chodzą słuchy, że ludzie puszczają szambo do potoku, to też nikt się nie interesuje. Są tylko tam, gdzie jest duży i bogaty wykonawca, który może odpalić kasę za zamknięcie buzi.

No lepiej tego opisać nie można :)

Jak budowano hotel Gołębiewski ekolodzy byli. I co? Nic interwencje nie dały, bo w Jeleniej Górze, jak i w całej Polsce prawo nie działa. Paru cwaniaków może wszystko!

Byli i się zmyli, kto nie smaruje ten nie jedzie, a kto nie bierze to nie jest zielony, bo nie ma z czego się utrzymać

Lepiej tego nie można było ująć. A co do gołębia, to wydaje mi się, że tam to dopiero posypała się kasa, za nim pseudo ekolodzy zdążyli pisnąć, prawie się zadławili tym co dostali, ale to są tylko przypuszczenia:P

Na drzewo ekoterroryści

na pewno ckozjebą z warszafki zależy na szczęściu i dobrobycie w jga :))))

ekolodzy zjady darmo wyciągajcie łańcuch i do słupa

W łapę chcą zamknąć ich wszystkich ekolodzy zasr**, dlaczego jak spuszczali rzekę Bóbr to tak szybko pojechaliście jak przyjechaliście liczyć martwe ryby?

[quote=Anonimwer]...ekolodzy zasr**, dlaczego jak spuszczali rzekę Bóbr to tak szybko pojechaliście jak przyjechaliście liczyć martwe ryby?[/quote]

Bóbr spuszczony !? ...to znaczy, że już ...nie ma Zabobrza ! :) ...to dobra wiadomość, że zlikwidowano siedlisko szumowin i marginesu ! ;)

różne są sposoby wyciągania kasy, na żabki, robaczki czy kwiatki ale tu przeszli samych siebie.

Brakuje Putina on się nie patyczkuje z takimi naciągaczami, może jakieś referendum o przyłączenie?

DLACZEGO MAMY SIĘ PRZYŁACZAĆ DO PUTINA SKORO SAM MOŻESZ WYPROWADZIĆ SIĘ Z POLSKI SKORO UWAŻASZ PUTINA ZA SWOJEGO BOGA

Postanowiłem napisać od siebie do Państwa parę słów. Słowa te dotyczą mojego sprzeciwu wobec Państwa działań w zakresie budowanego centrum handlowego w Jeleniej Górze.Proszę mi wierzyć, że nie jest mi obojętne miejsce,środowisko, w którym mieszkam i mieszkają mi bliskie osoby, ale podważanie, szukanie przez Państwa stowarzyszenie powodów dla których to budowana galeria jest niezgodna z prawem, to kuriozum. Bowiem, na terenie Jeleniej Góry i okolic działa szereg stowarzyszeń o podobnym charakterze i żadne nie wypowiedziało się przeciw.Wobec tego proszę o odejście od spraw nie tak bliskich dla Państwa działań i koncentrację na własnym podwórku.

Z wyrazami szacunku

Rafał Hadaś

A jakieś stowarzyszenie wypowiedziało się za? To, że nie podjęto żadnych interwencji wynika ze słabości organizacji pozarządowych, które nie mają wiedzy, środków finansowych ani nie znają procedur administracyjnych. Na razie wszystkim się wydaje, że kolejna galeria będzie korzystna dla miasta. Schody zaczną się potem...

Ważniejsze jest zdanie mieszkańców naszego miasta a nie paru z lekka zwariowanych członków jakiejś nieznanej organizacji. Warszawiacy niech zawracają głowy warszawiakom a nie popisują się w naszym mieście. Mamy w Jeleniej Górze problemy z posłami-nierobami rodem z Warszawy. Chętni byśmy uwolnili się od waszego towarzystwa raz na zawsze! Warszawiacy mają bardzo dobrze płatne prace, bardzo duży wybór ofert pracy. Wynocha warszawiacy z naszego miasta!

A gdzie lokalny Don Kichot galerniany - Pan Prystrom ? Zajęty marzeniami o władzy ??? :P

Parking- jak sama nazwa wskazuje, służy do postoju pojazdów, czyli po dojechaniu na miejsce (i odjazdu) silnik jest "gaszony", Czas dojazdu(odjazdu) w porównaniu do parkowania jest minimalny, w przeciwieństwie do korków na skrzyżowaniach, głównie z regulacją światłami. Czy będzie to parking na 200, czy 600 samochodów, nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Szanowni Ekolodzy, też jestem za ekologią, ale tu już widzę przegięcie...

Może niech Prezydent skieruję sprawę do Prokuratury. Niech prokurator lub inne NIK, CBA itp. prześwietlą ile spraw ekologów "nagle" przestało być zgodnych z prawem. To podchodzi pod wymuszenie lub szantaż.

JAKO MIESZKANIEC JELENIEJ GÓRY, NIE WYRAŻAM ZGODY, ŻEBY Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”, wypowiadało się w moim imieniu, na jakiekolwiek tematy na terenie Jeleniej Góry.

JAKO MIESZKANIEC JELENIEJ GÓRY, NIE WYRAŻAM ZGODY, ŻEBY Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”, wypowiadało się w moim imieniu, na jakiekolwiek tematy na terenie Jeleniej Góry.

BRAVO ! ..dla Ekologow ! Oni nie sa "naciagaczami",lecz obroncami tego co nalezy bronic
przed zagrozeniem !

wracaj na forum Jelonki ze swoimi komentami

Sołowow, cwaniak i kombinator mendzi budowę, która zatruje miasto. Do tego kosztem właścicili gruntu na działce 6/6 która nie powinna być sprzedana za bezcen. Wielu mieszkańców Jeleniej Góry zostało okradzionych na działce nr 5/4. Prezydent jest zabawką w rekach bogaczy z Kielc, a ludzie z ulicy wieljskiej są upadlani. Ale gnój!!!!!!!!

Następna galeria handlowa, a może by tak jakiś porządny zakład produkcyjny, żeby zarobić na zakupy w tym i innych molochach

jak ci wybudują zamiast tego fabrykę spinaczy biurowych to nie będziesz miał gdzie robić zakupów, chyba że w stołówce zakładowej? sam się weź za budowę fabryki, widocznie nie ma chętnych do takich inwestycji, już czas żebyś pokazał co potrafisz, bujnij się do banku, poproś w okienku o dużą kreskę albo weź stal, beton i maszyny na zeszyt i dalej szalej, obiecaj pracownikom po minimum średniej krajowej a potem zrób promocję w tej swojej znienawidzonej galerii... a sorry nie wybudowali bo fabrykę szpulek z drutem postawiłeś...

Niech sie wezmom za robote ci ekololodzy niech zobaczom jak bobr. Wyglonda nic bysmy nie zrobili oglondając sie na. Chorych ekologów

WYBIERDALAĆ ECO TERRORYŚCI TO WARSZAFKI

Gdyby spełniać żądania tych nawiedzonych "ekologów" to w bardzo szybkim tempie miejscem naszego zamieszkania staną się jaskinie i drzewa.Członkowie tych stowarzyszeń są głównymi hamulcowymi postępu w naszym kraju i powinni być za to ścigani prawem. Za ochronę trzech żabek czy jakiegoś żuczka są oni gotowi skazać całe obszary kraju na długoletnią wegetację. W ubiegłym roku byłem w Augustowie - nie chciałbym nigdy mieszkać w takim smrodzie i hałasie jaki miejscowym zafundowali przez blokadę Rospudy ci pseudo-ekolodzy i dlatego mówię im wprost - won z Jelonki !

Każdy tak zwany ekolog to zwykłe ścierwo ,pedryl i ciota

Akurat moja jakość życia poprawi się, jak w Jeleniej wreszcie powstanie galeria z prawdziwego zdarzenia. Proponuje warszawskim ekologom zająć się Warszawą.

a ja się zastanawiam gdzie ekolodzy robia zakupy?

Gdzie był tej ekoelement, kiedy nasze państwo dewastowało Bóbr w Wojanowie??
Obecnie po wyciągnięciu wniosków, odchodzi się na świecie od prostowania i betonowania rzek, ponieważ to tylko pozornie poprawia retencję.
Chodzi o to, że przy takich inwestycjach nie można wyciągnąć kasy. Od samorządu się nie da...

Warszawiacy odczepcie się od Jeleniej Góry my nie wtrącamy się do waszych inwestycji.

.. chyba tylko w Polsce mozna BEZKARNIE lamac prawo,bo przestrzenia ktora nas otacza
NIKT .. po prostu sie NIEprzejmuje ! ~BRAVVO ! ..Ekolodzy jestescie obroncami,*tego na
co z w y k l y Polak ma oczy zamkniete .. z czystego lenistwa !

.. 7 miliono ludzi zmarlo w 2012 roku z powodu zanieczyszczeni powietrza !! /..patrz.
WHOtj.Organizacja Zdrowia / .. nawiecej ludzi zmarlo w regionie Azji i Pacyfiku ..
.. Jelenia Gora jest juz w poblizu,gdyz brakuje obroncow naturalnego srodowiska ..ktore
jest zyciem !

Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE także próbuje blokować inwestycję przy Podwale 1 w Warszawie (zabytek wpisany do światowego dziedzictwa UNESCO), Q22, Konstruktorska itd.
Występują również przeciw podwyżkom opłat wieczystego użytkowania od mieszkańców.
Naprawdę robią kawał dobrej roboty.

"Wieczyste" protestuje także przeciw budowie Krematorium przy ul.Strumykowej na osiedlu Czarne, bo mieszkańców osiedla Prezydent Miasta zwyczajnie olał. Mieszkańców osiedla władza olała. Dzisiaj galeria handlowa i krematorium, a jutro pod twoim domem będzie być może wysypisko odpadów. Dobrze że włączyło się "Wieczyste", bo żarliwie walczy to w różych sprawach. Szkoda, że w Jeleniej Górze nie ma takiej organizacji.
A co do zarzutów że chcą kasę, "Wieczyste" to stowarzyszenie zwykłe czyli nie może przyjmować kasy od deweloperów. Zatem ten zarzyt to zwykła bzdura.