To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gala Sylwestrowa już 30 grudnia!

Jedną z solistek, które wystąpią tego wieczoru będzie wiolonczelistka z Tajlandii - Tapalin Charoensook

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na muzyczne pożegnanie mijającego roku i rozpoczęcie karnawału. Koncertowa Gala Sylwestrowa już w środę, 30 grudnia. Początek o 19.00. W programie wielkie przeboje kompozytorskiej rodziny Straussów, uwertury do oper Czarodziejski flet, Wesele Figara  W.A. Mozarta, Koncert nr 1 na wiolonczelę i orkiestrę C-Dur J. Haydna oraz światowa premiera Koncertu na lirę i orkiestrę greckiego kompozytora, trębacza i mistrza gry na lirze - Nikosa Xanthoulisa, który tego wieczoru zagra także na lirze, jako solista.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Dariusza Mikulskiego, który poprowadzi galowy wieczór. W rolach solistów, obok wspomnianego już Nikosa Xanthoulisa, wystąpią także sopranistka Małgorzata Kulińska oraz wiolonczelistka z Tajlandii - Tapalin Charoensook.

Dariusz Mikulski znany jest jeleniogórskiej publiczności, ponieważ od lat współpracuje z naszą filharmonią.
Nikos Xanthoulis przez blisko 25 lat pracował jako pierwszy trębacz Orkiestry Opery Narodowej Greckiej w Atenach. Pełnił również funkcję Dyrektora Wydziału Edukacji tejże Opery. Jego kompozycje – opery, koncerty instrumentalne i sztuki teatralne - były prezentowane w wielu greckich teatrach. Jest autorem muzyki do licznych utworów scenicznych bazujących na dramacie starożytnej Grecji. Jest profesorem trąbki, harmonii i kontrapunktu w Konserwatorium w Atenach. Pełni także funkcję dyrektora artystycznego Chórów i Orkiestr Narodowego Greckiego Radia i Telewizji w Atenach.
Tapalin Charoensook zdobyła wiele krajowych i międzynarodowych nagród muzycznych - w tym w „Konkursie Króla Tajlandii”, Settrade Thai, The Conrad Young Musician Award of Thailand Competition czy w Międzynarodowym Konkursie w Interlaken w Szwajcarii. Koncertowała jako solistka z wieloma renomowanymi orkiestrami symfonicznymi. Jest koncertmistrzem grupy wiolonczel Thailand Philharmonic Orchestra oraz wykładowcą wiolonczeli i muzyki kameralnej w College of Music, Mahidol University w Bangkoku w Tajlandii.

Małgorzata Kulińska jeszcze jako studentka zaangażowana została do Teatru Muzycznego w Łodzi, gdzie przez pięć lat była solistką. Jednocześnie współpracowała z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Od 2003 roku jest solistką Polskiej Opery Kameralnej, z którą koncertuje w kraju i za granicą, wykonując czołowe partie operowe i operetkowe. W dorobku ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne. Teraz wielkie przeboje scen muzycznych zaśpiewa w Jeleniej Górze.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na Galę Sylwestrową w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w „Nowinach Jeleniogórskich” z 22 grudnia 2015. 

Komentarze (2)

Gala Sylwestrowa, jak sama nazwa wskazuje, powinna być w SYLWESTRA. Wiele osób chętnie by przywitało Nowy Rok słuchając takich utworów. Dokładamy do utrzymania filharmonii z naszych podatków przez cały rok a muzycy w Sylwestra oczywiście grają ale nie koncert tylko na zabawach.

Nie prawda Sylwester. Ci ludzie też mają rodziny i chcą się zabawić. Cały rok masz na chodzenie do filharmonii. Ciekawe ile jeden z drugim był tam w ciągu roku.