To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gadżety dla niewidomych

Gadżety dla niewidomych

Programy udźwiękawiające komputer, komórkę, stacjonarne i przenośne powiększalniki, a także urządzenia rozpoznające kolor ubrań to tylko kilka z wielu produktów jakie warszawska Fundacja Szansa dla Niewidomych prezentowała dziś na placu Ratuszowym. Akcja była skierowana szczególnie do osób z problemami wzroku.

Akcja "Tyflobus" ma na celu pokazanie szeregu najnowszych urządzeń przeznaczonych dla osób słabo widzących i niewidomych. Prezentowane przedmioty pomagają im nie tylko na co dzień, ale także pozwalają odnaleźć się życiu zawodowym. Przełomem są niewątpliwie programy udźwiękawiające komputery i komórki. Udźwiękowienie pozwala zapoznać się użytkownikowi z tym, co wyświetla się na ekranie. Wszystko za pomocą edytora, który informuje o ukazujących się obrazach. Zdaniem słabowidzącego Marcina Bolkowskiego tego typu urządzenia to prawdziwe okno na świat

- Pozwalają mi bez narażania i tak słabego już wzroku na szybszą oraz sprawniejszą obsługę. A jak wiadomo życie bez komputera oznacza dziś tzw. powolną śmierć cywilną – tłumaczył Marcin Bolkowski, doradca dla osób z dysfunkcją wzroku.

Koszt udźwiękowienia to około 3-4 tys. złotych. Szansą jest program „Komputer dla Homera” w ramach którego PFRON w dużej mierze finansuje jego zakup. W pozyskaniu programu może też pomóc MOPS (Pokonywanie barier w komunikowaniu) i PCPR.

Pan Marcin działa w Polskim Związku Niewidomych we Wrocławiu. Z doświadczenia wie, że większość osób z problemami wzroku miało już okazję zapoznać z tego typu sprzętem, niektórzy korzystają z niego nawet w domu. Znacznie gorzej za to wygląda sytuacja w instytucjach państwowych. Ten obszar dopiero zaczyna się zmieniać.

Dla tych, którzy słabo widzą czekały stacjonarne i przenośne powiększalniki. Ich zaletą jest możliwość szesnastokrotnego zoom'a. Dzięki nim bez problemu można np. odczytać nie tylko to co wyświetla komputer, ale zrobić zdjęcie np. rozkładowi jazdy, a potem w powiększeniu go przeczytać.

- Z myślą o osobach starszych prezentujemy udźwiękowione ciśnieniomierze, wagi, kalkulatory oraz telefony komórkowe. Dla małych dzieci mamy z kolei bajki z wypukłymi obrazkami – informowała Joanna Eliasz, wolontariuszka Fundacji "Szansa dla Niewidomych".

Wśród prezentowanego sprzętu znalazły się jeszcze elektroniczne przypominacze, specjalne myszki komputerowe oraz edukacyjne lalki, które pozwalają dzieciom nauczyć się alfabetu Braille'a.

W swoją podróż po Polsce "Tyflobus" wyruszył już 4 sierpnia. Ostatnim miastem, które odwiedzi pod koniec września będzie stolica. Niewykluczone, że Tyflobus znowu do nas zawita, tym razem w październiku – miesiącu białej laski.

Gadżety dla niewidomych
Gadżety dla niewidomych
Gadżety dla niewidomych
Gadżety dla niewidomych
Gadżety dla niewidomych