Akcja "Tyflobus" ma na celu pokazanie szeregu najnowszych urządzeń przeznaczonych dla osób słabo widzących i niewidomych. Prezentowane przedmioty pomagają im nie tylko na co dzień, ale także pozwalają odnaleźć się życiu zawodowym. Przełomem są niewątpliwie programy udźwiękawiające komputery i komórki. Udźwiękowienie pozwala zapoznać się użytkownikowi z tym, co wyświetla się na ekranie. Wszystko za pomocą edytora, który informuje o ukazujących się obrazach. Zdaniem słabowidzącego Marcina Bolkowskiego tego typu urządzenia to prawdziwe okno na świat
- Pozwalają mi bez narażania i tak słabego już wzroku na szybszą oraz sprawniejszą obsługę. A jak wiadomo życie bez komputera oznacza dziś tzw. powolną śmierć cywilną – tłumaczył Marcin Bolkowski, doradca dla osób z dysfunkcją wzroku.
Koszt udźwiękowienia to około 3-4 tys. złotych. Szansą jest program „Komputer dla Homera” w ramach którego PFRON w dużej mierze finansuje jego zakup. W pozyskaniu programu może też pomóc MOPS (Pokonywanie barier w komunikowaniu) i PCPR.
Pan Marcin działa w Polskim Związku Niewidomych we Wrocławiu. Z doświadczenia wie, że większość osób z problemami wzroku miało już okazję zapoznać z tego typu sprzętem, niektórzy korzystają z niego nawet w domu. Znacznie gorzej za to wygląda sytuacja w instytucjach państwowych. Ten obszar dopiero zaczyna się zmieniać.
Dla tych, którzy słabo widzą czekały stacjonarne i przenośne powiększalniki. Ich zaletą jest możliwość szesnastokrotnego zoom'a. Dzięki nim bez problemu można np. odczytać nie tylko to co wyświetla komputer, ale zrobić zdjęcie np. rozkładowi jazdy, a potem w powiększeniu go przeczytać.
- Z myślą o osobach starszych prezentujemy udźwiękowione ciśnieniomierze, wagi, kalkulatory oraz telefony komórkowe. Dla małych dzieci mamy z kolei bajki z wypukłymi obrazkami – informowała Joanna Eliasz, wolontariuszka Fundacji "Szansa dla Niewidomych".
Wśród prezentowanego sprzętu znalazły się jeszcze elektroniczne przypominacze, specjalne myszki komputerowe oraz edukacyjne lalki, które pozwalają dzieciom nauczyć się alfabetu Braille'a.
W swoją podróż po Polsce "Tyflobus" wyruszył już 4 sierpnia. Ostatnim miastem, które odwiedzi pod koniec września będzie stolica. Niewykluczone, że Tyflobus znowu do nas zawita, tym razem w październiku – miesiącu białej laski.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...