To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Fotografie Waldemara Wydmucha w albumie i na wystawie

Fotografie Waldemara Wydmucha w albumie i na wystawie

"Waldemar Wydmuch - fotograf Jeleniej Góry i Karkonoszy" - to tytuł wystawy prezentowanej do końca lutego w jeleniogórskim Archiwum Państwowym (dawne koszary wojskowe „Pod Jeleniami”).

Przez dziesięciolecia fotografowania Waldemar Wydmuch zgromadził bogaty materiał ikonograficzny. Głównie w postaci tysięcy negatywów małoobrazkowych. Zamierzał przekazać je do Archiwum Państwowego. Śmierć przekreśliła te plany. O woli męża pamiętała żona Beata Wydmuch i zrealizowała jego autorski zamysł.  
Setki zdjęć poświęconych Jeleniej Górze i Karkonoszom stały się  podstawą wydania albumu „Waldemar Wydmuch. Fotografia”, który uzupełniono o część informacyjną – słowo wstępne, biografię i omówienie spuścizny fotograficznej W. Wydmucha przekazanej do Archiwum. Całość została zawarta na 200 stronach wydawnictwa.  
Wystawę otwarto podczas uroczystości formalnego przekazania bogatej spuścizny fotograficznej do Archiwum. Są na niej zarówno czarno – białe fotografie formatu wystawowego, jak i wybrany sprzęt, jakim posługiwał się autor. Możne obejrzeć także archiwalne egzemplarze „Nowin Jelniogórskich” ze zdjęciami W. Wydmucha, zbiór literatury fotograficznej, medale i odznaczenia autora prac oraz dziesięć aparatów fotograficznych. Zainscenizowano także ciemnię fotograficzną z całym wyposażeniem. Są tutaj powiększalnik, kuwety, koreks, suszarka, filmy i papiery foto.  
Więcej na ten temat w najnowszym numerze „Nowin Jeleniogórskich”.

Komentarze (2)

wreszcie jakaś normalność .....w Jeleniej Górze ktoś wydał album jeleniogórskiemu artyście.......szkoda,że po śmierci, ale to też coś.........