To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Fotografią malowane

Waldemar Grzelak: Modrzewiowa jesien

Od minionego wtorku w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu możemy oglądać Obrazy Malowane Fotografią - najnowszą wystawę jeleniogórskiego fotografa Waldemara Grzelaka. Autora interesuje głównie piękno i walory estetyczne tworzonych obrazów. Odwołuje się on bezpośrednio do percepcji odbiorcy, budując specyficzny nastrój, rejestrując piękno form naturalnych, odnajdowanych często w karkonoskim krajobrazie.

Malować czy fotografować? To pytanie nigdy nie było moim dylematem. Słynny francuski fotograf Robert Demach, na początku ubiegłego stulecia twierdził, nadrzędnym celem dla każdego fotografa, powinna być umiejętność indywidualnej wypowiedzi. Ja także, podobnie jak on uważam, że istota dzieła sztuki nie leży w motywie a w sposobie ukazania go – mówił podczas wernisażu w Karpaczu Waldemar Grzelak.

Autor nastrojowych, wysmakowanych prac wielokrotnie podkreślał, że jeśli fotografia ma być w pełni odczytana i dowartościowana musi tak samo jak inne dziedziny sztuki być zinterpretowana. Jego fotografie wykonane w realistycznej stylistyce, mogłyby sugerować, że zostały wykonane, jakby bez wysiłku, że są rejestracją natury, wykonaną przez bezduszny aparat fotograficzny. Jednak taki odbiór byłby daleki od prawdy – wyjaśnia autor Obrazów Malowanych Fotografią.

Waldemar Grzelak przekonuje, że fotografia ma nie tylko opisywać ale przede wszystkim sugerować sposób jej odbioru.
- Jeżeli dostrzegamy tylko pejzaż z chmurami, nie dostrzegamy sensu fotografii. Jeśli w moich fotografiach dominuje malarskość i zapamiętany klimat wspomnień, to znaczy, że moje obrazy są malowane fotografią – mówi autor.

Waldemar Grzelak fotografię uprawia od 1967 r. Początkowo związany był z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym. Przez 20 lat prowadził własną pracownię fotograficzną, zajmując się zawodowo fotografią studyjną, reklamową i wydawnictwami reklamowymi. Jest autorem wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą oraz laureatem wielu nagród. Jego prace zakupiono m.in. do wydawnictwa Polska Fotografia Autorska w latach 1944-1984.Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia NOWY MŁYN - Kolonia Artystyczna w Szklarskiej Porębie.

Wystawa czynna jest do końca maja 2016 r.

wgk1 (1).jpg
wgk1 (2).jpg
wgk1 (3).jpg
Waldemar_Grzelak_Myja.jpg