To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Finałowa wycieczka Rajdu na Raty 2018

Finałowa wycieczka Rajdu na Raty 2018

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 25 listopada 2018 r. na 44., ostatnią już wycieczkę w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Kowar. Zbiórka uczestników o godz. 9.00 na przystanku Kowary PKP, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. 

Trasa długości 10 km przebiega w południowej części Wzgórz Karpnickich. Od przystanku autobusowego idziemy do Wojkowa, po drodze w zagajniku oglądamy grobowiec rodziny von Reuss. Powyżej podziwiamy eklektyczny budynek szpitala „Wysoka Łąka” projektowany na wzór wysokogórskiego szwajcarskiego sanatorium. Za szpitalem wchodzimy do lasu i przez Przełęcz pod Brzeźnikiem docieramy na wzgórze Bramka (495m.) nazwane tak od skałek tworzących naturalną bramę, poniżej wykuty na skałce napis z datą 1795 upamiętniający pobyt historyka Karla Klöbera. Szlakiem niebieskim idziemy do Bukowca, 100m przed kościołem spotykamy krzyż pokutny z wyrytym oszczepem, mijamy dwa kościoły: klasycystyczny św. Jana Chrzciciela z końca XVIII w. oraz gotycki św. Marcina z XVI w. i podchodzimy na skaliste wzgórze za wsią, gdzie w XIX w. zbudowano sztuczne ruiny zameczku z cylindryczną wieżą (punkt widokowy), za wieżą pozostałości budowli nazywanej „Rzymskim Amfiteatrem”. Poniżej oglądamy pseudoantyczną Świątynię Ateny (wzniesiona na cześć hrabiny von Reden) i schodzimy do klasycystycznego pałacu z początku XIX wieku, obecnie siedziby Związku Gmin Karkonoskich i Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonoszy, gdzie o godz. 13.00 rozpocznie się spotkanie podsumowujące XLVIII Rajd na Raty, w trakcie którego omówimy przebieg tegorocznych wędrówek, wyświetlimy zdjęcia z wycieczek i przedstawimy plany na przyszły rok. Odbędzie się również konkurs krajoznawczy z tras rajdowych.
Uczestnicy wycieczki we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.