To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Finałowa wycieczka Rajdu na Raty 2016

Finałowa wycieczka Rajdu na Raty 2016

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 11 grudnia 2016 r. na wycieczkę nr 46 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty (ostatnią w tym sezonie).
Wyjazd z przystanku „Tunel” przy ulicy Wincentego Pola autobusem MZK nr 3 o godz. 8.43 do Łomnicy. 

Trasa długości 11 km przebiega w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Z autobusu wysiadamy na przystanku Łomnica Papiernia, gdzie będzie czekał na turystów prowadzący wycieczkę Wiktor Gumprecht. We wsi oglądamy gotycki kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z barokowym wyposażeniem, Przed bramą obok plebanii z 1767 r. stoi na wysokim cokole barokowa figura św. Jana Nepomucena. Po drugiej stronie rzeki przy drodze dawny zespół kościoła ewangelickiego, z którego zachowały się budynki szkoły i pastorówki (obecnie domy mieszkalne). Po obejrzeniu kościoła przecinamy drogę Jelenia Góra – Karpacz i wspinamy się na Krzyżową Górę, nazwaną tak od wieńczącego ją kamiennego krzyża, ustawionego tu w 1874 roku na polecenie cesarza Wilhelma I. Następnie leśnymi i polnymi ścieżkami podążamy do Czarnego. Oglądamy tu położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI wieku (wnętrza obecnie niedostępne). Z Czarnego do centrum Jeleniej Góry idziemy przez Wzgórze Kościuszki, pod którego niższym, południowym wierzchołkiem znajduje się wybudowany w 1902 roku przekrój geologiczny Sudetów Zachodnich. W końcowej części wędrówki udajemy się do JCK przy ul. 1-go Maja 60, gdzie o godz. 13.30 rozpocznie się spotkanie podsumowujące XLVI Rajd na Raty, w trakcie którego omówimy przebieg tegorocznych wędrówek, wyświetlimy zdjęcia z wycieczek i przedstawimy plany na przyszły rok. Odbędzie się również konkurs krajoznawczy z tras rajdowych.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.