To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Euroregion o finansowej przyszłości

fot. ER "Nysa"

Plany komisji Europejskiej dotyczące funkcjonowania programów transgranicznych utrudnią - zdaniem Euroregionu Nysa i samorządu województwa dolnośląskiego - realizację korzystnych dla regionu projektów. O proponowanych, nowych zasadach finansowania przedsięwzięć na pograniczu polsko – niemieckim rozmawiali w Jeleniej Górze delegaci ER „Nysa” i samorządowcy podczas Konferencji Krajowej Euroregionu Nysa.

To skutek zapowiedzi Komisji Europejskiej, która proponuje połączenie trzech aktualnie działających na granicy Polski i Niemiec - odrębnych dla każdego województwa po polskiej i sąsiadującego kraju związkowego po niemieckiej stronie - transgranicznych Programów Wsparcia (Interreg) w jeden.
W opinii samorządu województwa i działaczy Euroregionu powinniśmy kontynuować model wdrażania programów współpracy transgranicznej na granicy polsko-niemieckiej, który sprawdził się w przeszłości. Głównym odbiorcą tego wsparcia są samorządy lokalne, instytucje publiczne oraz organizacje powołane przez władze publiczne i organizacje pozarządowe. To dzięki nich projektom realizowane są przedsięwzięcia z zakresu transportu i komunikacji, usług społecznych, edukacji, kultury, a także zarządzania kryzysowego w sytuacjach kryzysowych. Uczestnicy konferencji podkreślają, że proponowany przez Komisję Europejską scenariusz nie usprawni przyszłej współpracy na granicy polsko-niemieckiej, lecz stworzy dodatkowe bariery administracyjne. Jeden program na tak rozległej granicy będzie miał negatywny wpływ na efektywność wykorzystywania środków unijnych. Funkcjonujące dziś trzy programy uwzględniają zróżnicowania obszaru pogranicza polsko-niemieckiego.
Wobec tej sytuacji Dolny Śląsk oraz województwa lubuskie i zachodniopomorskie oraz niemieckie landy Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz Saksonia wyraziły swój sprzeciw. Stanowisko przeciwne prezentuje Brandenburgia, która jako jedyny z sześciu zaangażowanych na tej granicy regionów przychyla się do propozycji KE dot. połączenia programów jednakże bez wskazania konkretnych korzyści, jakie taka fuzji miałaby przynieść.

Komentarze (1)

flaga unii to szmata, ale pieniazki nie smierdza. stop wszelkim tranferom kasy do tego ciemnogrodu!