To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Estrada Młodych

W czwartek jeleniogórska orkiestra zagra pod batutą młodego, 24-letniego dyrygenta - Dawida Runtza.

Już w czwartek, 10 marca, o godz. 19.00, w jeleniogórskiej filharmonii spotkanie z muzyką w ramach cyklu „Estrada Młodych”. Zagra Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą młodego dyrygenta Dawida Runtza. W programie Serenada d-moll na instrumenty dęte op. 44 Antonina Dvoraka oraz Serenada B-dur Gran Partita KV 361 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
 

24-letni dziś Dawid Runtz urodził się w Wejherowie. Edukację muzyczną zaczynał w rodzinnym mieście od nauki gry na flecie. Obecnie jest studentem czwartego roku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej, pod kierunkiem prof. Antoniego Wita. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów i festiwali fletowych, m.in.: VI Ogólnopolskiego Festiwalu Instrumentów Dętych „Etiuda 2008” w Szczecinie, Ogólnopolskiego Festiwalu Fletowego w Sochaczewie (2009), Ogólnopolskiego Festiwalu Instrumentów Dętych w Bydgoszczy (2011). W dorobku ma też sukcesy kompozytorskie. W roku 2010 utworem Evolution na orkiestrę kameralną wywalczył I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie, ogłoszonym w ramach Roku Chopinowskiego. W 2011 roku otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Euritmia we Włoszech, za skomponowanie utworu Capriccio per flauto solo. Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). Doświadczenia dyrygenckiego nabierał pracując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a także Międzynarodową Orkiestrą Młodych Muzyków w Świeradowie Zdroju w ramach Europejskich Spotkań „Eurounionorchestries”. W roku 2014 reprezentował nasz kraj na I Międzynarodowym Forum Młodych Dyrygentów w Zielonej Górze, które odbywało się w ramach festiwalu „Dni Muzyki nad Odrą”.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy  trzy dwuosobowe zaproszenia na czwartkową „Estradę Młodych” w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 8 marca 2016. Zapraszamy!