To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Energetyczna rewolucja w Jeleniej Górze?

Energetyczna rewolucja w Jeleniej Górze?

Farma fotowoltaiczna zawierająca 30 tysięcy paneli ma wkrótce powstać w Jeleniej Górze. Będzie to największa tego typu inicjatywa w Polsce – zapowiadają organizatorzy przedsięwzięcia. Jakie korzyści da to miastu i mieszkańcom?

W czwartek (5 października) w ratuszu oficjalnie zawiązano Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. W ramach jego działania planowana jest m.in. realizacja Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra, czyli elektrowni fotowoltaicznej składającej się z blisko 30 tysięcy paneli. Będzie ona mieściła się na działce przy Trasie Czeskiej na 26 hektarach. Ta zielona elektrownia ma wyprodukować około 10 800 MWh energii rocznie. Wystarczy na zaspokojenie potrzeb około 18 procent mieszkańców Jeleniej Góry. Inwestycję ma realizować firma Polski Solar S.A, a jej wartość szacowana jest na 37 mln złotych netto. Spółka liczy na uzyskanie dofinansowania na to zadanie ze środków unijnych.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z Jelenią Górą. Powstanie tutaj klastra znacząco przyczyni się do realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Dzięki temu polepszy się czystość powietrza, a według wstępnych szacunków ceny energii dla mieszkańców mogą spaść nawet o 20 procent – mówi Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding.
Podobnego zdania jest Filip Wiśniewski, prezes firmy Maf Energy, która także przystąpiła do klastra. – Zawarte właśnie porozumienie jest doskonałym przykładem tworzenia silnych lokalnych partnerstw, nastawionych na rozwój i współpracę – mówi. – Źródła odnawialne i rozproszone to przyszłość sektora energetycznego. Dlatego tak ważna jest współpraca w tej dziedzinie.
– Możliwość pozyskiwania czystej, odnawialnej energii jest dla Jeleniej Góry sprawą wyjątkowo istotną, stąd decyzja o naszym udziale w powstaniu klastra jest oczywista – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta. – Fotowoltaika, bo na nią stawiamy przede wszystkim, pozwoli na częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię, bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarujemy niektóre działki w rejonie strefy aktywności gospodarczej, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów budowanych od fundamentów.
Spółka Polski Solar deklaruje, że wkrótce będzie miała pozwolenie na budowę. Prace przy budowie tej farmy mają rozpocząć się na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku i potrwają około pięciu miesięcy.
 

Komentarze (16)

Jak to tak panele fotowoltaiczne ?
W naszym kraju jedynym słusznym paliwem energetycznym jest węgiel.
Kraj na węgiel czeka a nie na jakieś panele.
Przez wiatraki się krowy nie niosą to przez panele kury mleka nie dadzą.
Węgiel to jest czarne złoto.

Info z internetów: Bardzo wiarygodna spółka zoo,powstała przed rokiem .Prezes William Dmytro Buba ,kapitał zakładowy ....15 tys zł.

Wybory,kiełbasa wyborcza,wybory ha,ha

Jak się pluje po zachodnich partnerach to buby zostają.

Jacek Ryński - jak energia nie stanieje 20% to nie wąż się pokazywać. Już jeden dał każdemu po 100 tysięcy. No takich durnych tekstów to nawet w szkołach nauczyciele już nie mówią. Czy ten "inwestor" ma nas za debili?
"Decyzja jest oczywista – mówi Jerzy Łużniak". Dla tego urzędnika wszystko jest oczywiste.

.. za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane to
sp.Pani Stanislawa uzywala do oswietlenia gromnicy poswieconej
przez Ksiedza Proboszcza,a teraz ?,szkoda pisac,narobilo sie niemieckich paniczow

Przecież energia nie będzie sprzedawana mieszkańcom, tylko Tauronowi. A ten ani myśli obniżać nam ceny za prąd. Ktoś tu populizm sieje. I wcale nie dziwi mnie, że znowu zamieszany jest w ten populizm koleżka Łużniak. Krętacz naczelny tego miasta.

Ten wasz vice to domorosły chałupnik znawca wszelkich nauk i zawodów .
Niech się zajmie czystością miasta , zima idzie . .
Już się szykuje na prezesa firmy krzak?

Jakim cudem ceny energii spadną o 20%? Może cudem kiełbasy wyborczej samorządowej?
Bzdury opowiadają Ci ludzie, a miasto jeszcze to firmuje.

Ale niby w jaki sposób poprawi to jakość powietrza w JG? Jak słusznie napisał "lutek" energia będzie sprzedawana Tauronowi, a nie wprost mieszkańcom, bo trzeba by ja przecież jakoś dostarczyć. Dopóki stare kamienice nie będą podłączone do sieci energetycznej, dopóty ludzie będą palili w piecach i jakość powietrza w zimie się nie poprawi. Nie trzeba żadnej farmy paneli fotowoltanicznych, tylko rozwoju sieci energetycznej w mieście.

Do sieci ciepłowniczej miało być.

Poczytajcie na yt o energii tzw.zielonej.przyklad Francja. Prąd zdrozal bo ktoś (ludzie)muszamuszą do tego dołożyć. Unia nic nikomu nie daje.tylko o swój interes dba.

Spółka z kapitałem 15 tyś zł i to założona rok temu, o ile jest to prawdą? Zastanawiające, skąd będą pieniądze na tak dużą inwestycję i to w okresie, kiedy rząd kładzie nieukrywany nacisk na energetykę węglową?
Ano pożyjemy zobaczymy...

Inwestycja w fotowoltaikę, w wielu przypadkach, to korzystna ekonomicznie decyzja. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż instalacji solarnej – skontaktuj się z ekspertami i umów na rzetelny audyt. To pozwoli ocenić, czy montaż instalacji się opłaci, czy też będzie wydatkiem bez sensu, którego koszty przerosną zalety

Fajny pomysł. Pozostaje tylko jeszcze dowieźć jakoś światło...

..zaznazam,ze przy swietle gromnicy uczyl mnie sp.Dziadek
poprawnej religii,to byly czasy,a teraz ?,szkoda pisac