Siedziba legendarnej Kunegundy nie świeci się już od października. Powód niby banalny, ale kluczowy dla całej sprawy – brak sprawnego wyłącznika czasowego.
- Po pierwsze zakup takiego urządzenia to dla mnie spory koszt, zwłaszcza jeśli dodam, że oświetlenie zamku pokrywam z prywatnych środków. Po drugie wbrew pozorom trudno o elektryka, który zechce wdrapać się na górę. No i wreszcie po trzecie miesięczne opłaty za świecenie sześciu żarówek po 250 wat każda kosztują mnie blisko tysiąc złotych – wyjaśnia Andrzej Ciosański, dzierżawca zamku Chojnik, który ma zajaśnieć wraz z początkiem sezonu turystycznego. Czyli byle do wiosny.
Komentarze (13)
miasto musi oświetlać teren "aquaparku" w Cieplicach, bo to największa atrakcja ściągająca miliony ludzi do JG
mam zmierzchowy wyłazc nik mozna zamontowac a nat oświetleniem mozna poraxcowac zmieniając waty a luksy zostawic te same podam maila energiamaciej@op.pl
Phyyyyy, a może tak redakcja zajmie się egipski ciemnościami w naszym mieście ?? Np od ulicy Kubsza do wiaduktu ???
Nie wiem jak właściciel liczy pobór mocy ale mi na szybko wyszło Ze te 6 żarówek po 250 W świecąc po 10h na dobę razy 31 dni da około max 300 pln.
Zmienić żarówki na lampy led zastosować włącznik zmierzchowy i po temacie :)
Ledy po 250 pln za szt + włącznik zmierzchowy + elektryk = 2000 pln
I po temacie
Jeszcze powinien się ktoś zainteresować tymi torami przy tartaku w Sobieszowie co je sztajfy wycieli,i na złom obok stacji oddali .Tylko czy można skupywać szyny ,gdzie władze ,gdzie prawo
PO 1,jest szkoła elektroniczna to nie mogą w ramach prac egzaminacyjnych zrobić takieCUĆ. PO 2 Cieplice słyną z festiwalu światła to nie mogą zasponsorować .
zamontuje taki wylacznik gratis.tylko musicie zalatwic pozwolenie na wjazd na chojnik quadem!wtedy robocizna za darmo!
Podobno ta bocznica należała do tartaku. Mówią, że te szyny wycieli za zgodą właściciela terenu po byłym tartaku.
Widocznie komuś zależy, aby to miasto wzięło na siebie koszt oświetlenia tego obiektu.Choć,jeśli jest dzierżawca, to on powinien zadbać o obiekt , który dzierżawi i to mu powinno zależeć na uatrakcyjnieniu tego obiektu.
??? jak są pieniądze na oświetlenie kościołów to może znajdą się i na zabytek
Egipski ciemności spowiły nie tylko Chojnik, na ulicy Kamiennogórskiej od początku do końca nie świeci ani jedna lampa - jest ciemno jak w d...
Czyżby oszczędności ?
W zasadzie do oświetlenia ulicznego czy podświetlenia ważnych budynków można mieć wiele jeśli nie same zastrzeżenia. Jelenia Góra jest bardzo słabo oświetlonym miastem. Niedoświetlone skrzyżowania na głównych ulicach, na bocznych tysiące starych niekiedy ponad 40-letnich opraw, z których światło praktycznie żadne, a koszty ogromne. Kilka propozycji: zacząć od Placu Ratuszowego i przyległych uliczek - naprawić (a jeżeli trzeba - położyć nową) instalację latarni zawieszonych na zewnętrznych ścianach kamieniczek (tak jak to zrobiono z latarniami na budynku ratusza), poprawić doświetlenie skrzyżowań na głównych ciągach komunikacyjnych poprzez ustawienie wyższych słupów zawieszając na nie np. 3 oprawy z żarówkami o wyższych Luxach. Wymienić oprawy tam gdzie są dodatkowe pasy do skrętów (czyli szersza jezdnia) na takie, aby zainstalować mocniejsze źródła światła. "Odzyskane" w ten sposób oprawy dać na ulice, gdzie znajdują się stare oprawy z energochłonnymi żarówkami, a nie dające odpowiedniego oświetlenia, np. ul. Paderewskiego, część Nowowiejskiej, itp. Dlaczego u nas jest tak, że wymiana spalonej żarówki trwa miesiącami, jeśli nie dłużej??? Utrzymywać stale pod kontrolą punty oświetlające budynki - np. Kaplica św. Anny spalone ledy, których nikt nie wymienia.
Największą atrakcją Jeleniej Góry jest komin na celwizkozie który tak samo jak zamek chojnik nie jest oświetlony może włade miasta liczą na jakąś katastrofe samolotu która wypromuje nasze miasto :))