To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Dźwięki powietrza” w uzdrowisku

na uzdrowiskowej scenie wystąpi duet LES SONS DE L'AIR, który tworzą Alicja Wołyńczyk i Jarosław Gałuszka

Już w najbliższy czwartek, 8 października, o godz. 19.00, kolejny ze Zdrojowych Czwartków z Filharmonią w Zdrojowym Teatrze Animacji w Cieplicach. Tym razem na uzdrowiskowej scenie wystąpi duet LES SONS DE L'AIR, który tworzą Alicja Wołyńczyk (saksofony i Jarosław Gałuszka (akordeon). W programie: Le Grand Tango i Milonga sin Palabras Astora Piazzolli, Suita w starym stylu Alfreda Schnittke, Tańce rumuńskie Beli Bartoka oraz Suita hellenistyczna Pedro Iturralde. 

Nazwa nietypowej formacji muzycznej, od dziesięciu lat koncertującej z powodzeniem na scenach w Polsce i za granicą, w tłumaczeniu na język polski znaczy „dźwięki powietrza”. Tworzący duet instrumentaliści z wyróżnieniem ukończyli Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wspólnie wykonują repertuar klasyczny, współczesny i inspirowany muzyką różnych krajów. Szczególne miejsce w ich dorobku zajmują utwory Astora Piazzolli. Niekonwencjonalne połączenie instrumentów pozwala uzyskać brzmienie nietypowe dla muzyki klasycznej, nadające zupełnie nowe oblicze utworom, które w oryginale napisane zostały na inne składy instrumentalne.

Dla Jarosława Gałuszki koncert będzie miał dodatkowy wymiar osobisty. 34-letni muzyk pochodzi bowiem z Jeleniej Góry. Tutaj urodził się i w wieku ośmiu lat rozpoczął naukę gry na akordeonie w tutejszej szkole muzycznej, w klasie Tomasza Gadziny. Później studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi i warszawskiej uczelni muzycznej. W ubiegłym roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych przyznany przez Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku. Już w czasie studiów intensywnie koncertował w kraju i za granicą. W dorobku ma współpracę w z wieloma zespołami orkiestrowymi, w tym z Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej. W rodzinnej Jeleniej Górze występował m.in. podczas festiwali „Gwiazdy Promują” oraz „Silesia Sonans”.
Alicja Wołyńczyk, obecnie doktorantka na UMFC, jest laureatką wielu konkursów instrumentalnych i stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncertowała dotąd w większości krajów Europy. Współpracuje z wieloma formacjami kameralnymi, występuje też jako solistka z zespołami orkiestrowymi. Prowadzi klasy saksofonu w szkołach muzycznych w Warszawie i Garwolinie. 

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy dwa dwuosobowe zaproszenia na czwartkowy koncert w Zdrojowym Teatrze Animacji. Informacja, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 6 października 2015. Zapraszamy!