To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dziwne rondo w Cieplicach

Dziwne rondo w Cieplicach

- To jakaś komedia – mówią mieszkańcy. Na mało uczęszczanym skrzyżowaniu w Cieplicach wytyczono rondo. - Była taka konieczność – tłumaczy Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Chodzi o skrzyżowanie ulic Tabaki i Zamoyskiego w Cieplicach. Ruch w tym miejscu jest znikomy. Rondo powstało w miniony czwartek. Wymalowano stosowne linie, są też znaki pionowe.

- Po co – pyta jeden z mieszkańców, który nie może się temu nadziwić. - Tu nawet nie ma miejsca na rondo. Nigdy nie było wypadków ani groźniejszych zdarzeń.

Rzeczywiście, rondo wygląda na „sztuczne”. Nie ma nawet wysepki z prawdziwego zdarzenia, została ona wymalowana prowizorycznie białą farbą. W dodatku tuż za rondem znajduje się wjazd na posesję jednego z mieszkańców. Aby wjechać do domu, musi on zatrzymać się praktycznie na rondzie, otworzyć bramę, po czym może wjechać. Nie mówiąc już o tym, że wyjechać z posesji może tylko w prawo, bo jest tam podwójna ciągła.

- Fotografuje pan tę komedię? – zagadał do naszego reportera inny mieszkaniec, który przechodził z psem. - Przecież to nielogiczne, lepiej by drogę wyremontowali, albo krawężniki poprawili.

Zastępca dyrektora Jerzy Bigus tłumaczy, że rondo powstało na wniosek Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Kierowcy na egzaminie muszą jeździć po rondzie – mówi. - W Jeleniej Górze jest tylko jedno – przy ul. Zgorzeleckiej. Aby nie zablokować go „elkami”, WORD zwrócił się o wytyczenie ronda w innym miejscu.
Jak mówi, było kilka propozycji, m.in. przy ul. Wolności i Cervi. - Przystosowanie tego skrzyżowania wiązałoby się z dużymi kosztami – mówi. Dlatego właśnie zdecydowano się na lokalizację przy Tabaki i Zamoyskiego. - Prezydent zaakceptował zmianę organizacji ruchu i musieliśmy je wytyczyć – mówi.

Rondo rzeczywiście cieszy się największym zainteresowaniem samochodów nauki jazdy. Podjeżdżają tam co chwilę.

Trudno dziwić się dyrekcji WORD-u, że chciała odciążyć oblegane rondo przy Zgorzeleckiej. Z drugie jednak strony - „sztuczne” rondo jest obiektem drwin okolicznych mieszkańców. Chodzą, fotografują je. - Czegoś takiego nie ma w Polsce – mówią z uśmiechem.

Dziwne rondo w Cieplicach
Dziwne rondo w Cieplicach
Dziwne rondo w Cieplicach
Dziwne rondo w Cieplicach
Dziwne rondo w Cieplicach
Dziwne rondo w Cieplicach

Komentarze (25)

"Czegoś takiego nie ma w Polsce". w Polsce może i nie ma ale jeżdżę trochę po Niemczech i kilka takich rond jiż widziałem

W UK jest bardzo dużo takich namalowanych rond. Tam ludzie nie marudzą - ale nie wynika to bynajmniej z tego, że są do takowych przyzwyczajeni, ale dlatego, że nie szukają awantury z byle powodu. Do mnie uzasadnienie przemawia jak najbardziej - wszyscy narzekają na eLki w centrum, ale jak ktoś znajdzie na to sposób to znajdzie się wielu maruderów....

Ośrodek Ruchu Drogowego niech na swoim placu namaluje dla przyszłych kierowców RONDO i tam uczyć.Dlaczego nie zapytano kierowców, użytkowników, dlaczego wszyscy muszą mieć inaczej, bo WORD ma problemy.

Niech się uczą Ci których to dziwi.

Rondo ma sens, gdy wysepka na środku uniemozliwia jazdę na wprost. Taki dziwoląg z malowaną "wysepką" doprowadzi do wypadków, których do tej pory nie było. Ktos sie nudzi.

no cóż d.. czernow tamtędy wjezdza to musi być bo nie ma innego wytłumaczenia

To jakieś jaja są?W Cieplicach takie rzeczy? To już tutaj bezsens zawitał?Pora umierać.

Panowie z ZDiM w Jeleniej to mają fantazję. Stowarzyszenie Goduszyn zebrało 2340 podpisów pod petycją w sprawie budowy ronda na skrzyżowania ulicy Goduszyńskiej, Lubańskiej i Trasy Czeskiej. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nie ma pieniędzy na projekt i realizację, ale wiedzą że jest niebezpiecznie, a tutaj narysowali rondo na potrzeby WORD-u. Rondo z założenia ma poprawiać bezpieczeństwo na drodze i upłynni ruch, a nie pomagać w egzaminowaniu przyszłych kierowców. Fakt że takie ronda są w Polsce, ale ich lokalizacje są przemyślane. Strach pomyśleć co będzie jak WORD będzie chciał więcej miejsc do parkowania, czy jazdy po łuku, mogą pozamykać ulice. W imieniu pieszych i rowerzystów zwracam się do ZDiM w Jeleniej Górze o przywrócenie do normalności chodnika wzdłuż Lubańskiej!!!!!!!!!

Czepiają się co im się przed kompem nudzi !! Skoro skrzyżowanie mało uczęszczane to niech ludki uczą :) To akurat nie jest absurd jakich w Polsce wiele.

zrobili to rondo pod WORD, zeby uwalac przyszlych kierowcow i zeby nie musieli do Jeleniej jezdzic, oszczedzaja gnoje paliwo

Jak już w tym kraju coś zostanie zrobione,to od samego początku musi zostaś spartolone.Takie rozwiązanie w takim stylu to rzeczywiście kpina zagrażająca bezpieczeństwu. Kółeczko namalowane na dziurawej nawierzchni jest teraz widoczne, ale jakie zasady będą tutaj obowiązywały kiedy zasypie je warstwa śniegu zimą? Czy nie powinno tu już w takim wypadku być oznakowania pionowymi znakami drogowymi? Jeśli WORD taki skuteczny w egzekwowaniu swych potrzeb, to czekamy na dalsze wnioski. Choćby wybudowania lini tramwajowej, bo zachowania w takim ruchu też wymagane, a kursanci muszą ćwiczyć na sucho, czyli wirtualnie. To będzie przynajmniej rzeczywista potrzeba JG.

Takie same ronda są w Anglii i jakoś da się z tym żyć. Poza tym lepiej aby "Elki" ćwiczyły na Tabaki niż blokowały ważne skżyżowania

Tylko gdzie są oznakowane przejścia dla pieszych???????

Janek ma rację. W Anglii są też takie ronda i nikt nie jęczy z tego powpodu.

Uważam ten pomysł za bardzo dobry! Gdyby każde skrzyżowanie dróg osiedlowych zrobić w formie ronda, spowodowałoby to zmniejszenie prędkości, mniej wypadków, większe bezpieczeństwo!
Mieszkańcy najzwyklej szukają sensacji.
Brawo za pomysł!

tak rondo zostało stworzone pod samochody nauki jazdy , bo niech drogowcy wjadą tam większym samochodem lub autobusem !!!! które czasem dowoziły ludzi do hoteli, BIS i HOTELU CIEPLICE :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

A u mnie jest osiem rond. I wszystkie są na swoim miejscu.

Aristo popatrz lepiej na zdjęcia i dopiero kłap dziobem.Są znaki pionowe.

hmmm a moim zdaniem powinni jeszcze zmienic kierunek ruchu jak w Szkocji bo takie ronda sa tutaj nie wszystkie ale na malych ulicach takie wlasnie jak na zdjeciu :)
pewnie podobalo sie temu co to zrobil bedac na slonecznych wakacjach w Szkocji ;)
pozdrawiam :)

Kiedy tamtędy przejeżdżałem znaków jeszcze nie było, więc sorry.
Teraz czekam kiedy wymalują tory tramwajowe do JG, aby kursanci WORD mieli gdzie ćwiczyć

np. Szkocja Irlandia ANGLIA ITD

Egzamin powinien być na prawdziwym rondzie, a nie na takim mało udanym falsyfikacie. Jakoś nie zauważyłam na jeleniogórskim rondze kolejki egzaminacyjnych "elek", dziwne tłumaczenie kolejnej fuszerki;(

może w Anglii są takie ronda, tylko że tam kierowcy zupełnie inaczej jeżdżą

Niech WORD sfinansuje rondo z prefabrykatów, tak jak montuje się progi zwalniające lub wyniesione przejścia dla pieszych.