To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dyktando z wiosną w tle w „Handlówce”

Dyktando z wiosną w tle w „Handlówce”

Arcytrudnym ortograficznym wyzwaniem, pełnym językowych łamigłówek był tekst dyktanda jaki przygotowali dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Jeleniej Góry i okolic organizatorzy XIV. edycji Dyktanda Międzyszkolnego, które odbyło się wczoraj (9 marca) w auli Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2.

Termin tegorocznego dyktanda w „Handlówce” był nieco nietypowy, gdyż do tej pory z reguły odbywało się ono w tłusty czwartek. W tym roku ten słodki dzień wypadł jednak podczas ferii i zmagania z ortografią i interpunkcją zostały nieco odłożone w czasie. - „Matką chrzestną” naszego dyktanda, które od wielu lat ma już swoją renomę wśród okolicznych szkół średnich była Halina Lejczyk – mówi nauczyciel języka polskiego z ZSLiZ nr 2 Barbara Przemyk. - Organizując je chcemy nieco zerwać ze stereotypem „Handlówki”, która jest znana głównie dzięki kulinarnym zdolnościom naszych uczniów. Chcemy także kultywować kulturę polszczyzny, zwłaszcza teraz, gdy dookoła jest tak wiele niechlujstwa językowego.
Autorami tekstu dyktanda byli tradycyjnie nauczyciele – poloniści z ZSLiZ nr 2: B. Przemyk, Mariusz Drapiej, Katarzyna Szandurska i Alicja Biniak. W tym roku jego tematyka dotyczyła wiosny, o czym przypominał również wystrój auli „Handlówki”. Przy jednej z ławek, wśród piszących nie zabrakło też Marzanny. Aby unaocznić skalę wyznania, przed którymi stanęli uczestnicy dyktanda pozwalamy sobie zamieścić jego fragment: „Za pewne można uznać, że wkrótce nastąpi wiosenny miszmasz. Zima może się jeszcze zżymać, gdzieniegdzie straszyć kilkunastostopniowymi mrozami, przez okamgnienie prószyć śniegiem, ale w przeddzień przybycia wiosny to pusto brzmiące groźby i ostatnie szarże. Nawet na Białostocczyźnie ludziom mija zimowa chandra, nie kupują już prozacu i deprimu. Wiadomo też skądinąd, że podhalańczycy zmienili już szarobure zimowe mundury na lżejsze w modre cętki”.
W imprezie wzięło udział 35 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym gronie ex aequo pierwsze miejsce zajęli: Magdalena Szylbert z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 i Danielem Wojtowiczem z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Drugie miejsce zdobyła Aleksandra Rutana z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”, a trzecie Agata Dobrowolska z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Turystycznych. Wszyscy zostali uhonorowani nagrodami książkowymi.

DSC_6119.JPG
DSC_6120.JPG
DSC_6121.JPG
DSC_6123.JPG
DSC_6126.JPG
DSC_6128.JPG
DSC_6130.JPG
DSC_6133.JPG
DSC_6136.JPG
DSC_6138.JPG
DSC_6139.JPG
DSC_6140.JPG
DSC_6141.JPG
DSC_6142.JPG
DSC_6145.JPG
DSC_6147.JPG
DSC_6149.JPG
DSC_6153.JPG
DSC_6156.JPG
dsc_6154.jpg