To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dwupasmówką z Jeleniej Góry

Dwupasmówką z Jeleniej Góry

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę dokumentacji dla budowy lub rozbudowy autostrady A4 na odcinku Legnica Południe - Wrocław Wschód i budowy drogi ekspresowej S5 Sobótka – Bolków (22 czerwca podpisano umowę). Tymczasem nadal zmieniają się pomysły na przebieg obwodnicy Kaczorowa, która „przybliży” Jelenią Górę do S5-ątki. Pojawia się jednak zapowiedź najbardziej oczekiwana przez mieszkańców południowo zachodniej części regionu – droga krajowa nr 3 od Kaczorowa do Jeleniej Góry ma być przeprowadzona w standardzie dwóch pasów ruchu w jedną stronę.

Wykonawca dokumentacji przebudowy dróg szybkiego ruchu zaprojektuje różne warianty autostrady i drogi ekspresowej, w każdym jednak przypadku ekspresówka S5 kończyć się będzie na węźle z drogą S3 w Bolkowie.
Którędy do S5?
Dojazd do drogi S5 turystom i mieszkańcom Jeleniej Góry, czy karkonoskich kurortów ma znacząco ułatwić przebudowa drogi krajowej nr 3 na odcinku od Bolkowa do Kaczorowa, a przede wszystkim obwodnica Kaczorowa. Przebieg tej ostatniej ciągle się waży, choć po zakończonych na początku roku konsultacjach wydawało się, że jest już wskazana najbardziej prawdopodobna lokalizacja drogi.
Wydawało się, że z trzech konsultowanych wariantów jeden nie wzbudza większych kontrowersji. Z licznymi sprzeciwami spotkały się propozycje przeprowadzenia obwodnicy w bezpośredniej bliskości Kaczorowa i Mysłowa (warianty W6 i W7). Mieszkańcy obu wsi zgłaszali, że przebiegające przez wsie wersje obwodnicy utrudnią życie tym mieszkańcom, którzy mają pola i łąki po drugiej stronie planowanej drogi. Obawiano się także, że inwestycja naruszy system hydrologiczny, a wybór tych wariantów oznaczałby zniszczenie - przez nadmierny ruch i ciężki transport - dróg powiatowych w Płoninie, Starych Rochowicach, Wierzchosławicach i Wierzchosławiczkach.
Wydawało się natomiast, że kontrowersji nie wzbudza wariant omijający dużym łukiem obie miejscowości i przebiegający niemal pod Wojcieszowem (W2). GDDKiA informowała, że wobec takiego przebiegu nie zgłoszono żadnych zbiorowych sprzeciwów, natomiast powszechnie popierano taki wybór. Teraz okazuje się, że pojawiły się sprzeciwy także wobec takiego przebiegu obwodnicy. Te zgłaszają głównie mieszkańcy Radzimowic, bo proponowany przebieg – z podobnych względów, jak w Kaczorowie, czy Mysłowie - zagraża tej miejscowości.
Trzeba przyznać, że GDDKiA w przypadku przebiegu wariantów obwodnicy jest bardzo elastyczna. Już opracowano kolejny wariant – W8 – który określono, jako kompromisowy dla wszystkich zgłaszanych zastrzeżeń. W przebiegać bliżej Kaczorowa i Mysłowa, ale w takim oddaleniu, aby nie narażać mieszkańców na negatywne skutki.
W każdym wariancie obwodnica zaczyna się na wysokości Jeżowa, a kończy na wysokości Radomierza.
Będzie „dwupasmówka”
Mieszkańców Jeleniej Góry, Karpacza, Szklarskiej Poręby i innych miejscowości tej części województwa cieszy przebudowa drogi nr 3 jednocześnie mocno krytykowali, że ma być budowana w standardzie 2+1, czyli czyli dwóch pasach w danym kierunku i jednym pasie w kierunku przeciwnym. To ich zdaniem nie gwarantowało drodze koniecznej przepustowości w okresach największego ruchu turystycznego.
Jest odpowiedź na te postulaty GDDKiA.
- Trwają również prace projektowe związane ze zmianą wyjściowych założeń w zakresie przekroju poprzecznego drogi. Dotychczasowy przekrój „2+1” zastąpiono „docelowym 2×2”. Przewiduje się realizację dwóch jezdni na odcinku koniec obwodnicy Kaczorowa – Jelenia Góra (ul. Wrocławska). Pozostały poprzedzający odcinek DK3 planowany jest do wykonania w sposób dający możliwość potencjalnego etapowania trasy do przekroju docelowego w przyszłości – brzmi komunikat administratora drogi.

 

Komentarze (36)

To buduje rząd PIS

Za unijne pieniadze

Buduje jak prom w Szczecinie.
Wszystko to plany, być może do realizacji za 5, 10 lat kiedy PIS-u już nie będzie.
Kolejne mydlenie oczu to przekrój 2+2. Jeśli ktoś potrafi czytać, to zauważy, że owa 2+2 ma mieć długość 2 kilometrów tj. od końca 2+1 w Maciejowej do początku obwodnicy Kaczorowa. Reszta kiedyś tam, może jak wróci Tusk i pokaże niemotom jak należy dużo, szybko i tanio budować.

... i jak doprowadzać wykonawców do masowych bankructw. Tak, Tusk to potrafi...

TVN.WSI……. partia faszystowska jakim jest pis uprawia tylko propagandę sukcesu jak NSDAP…., a tylko nie myślący w to wierzą

... i jak doprowadzać wykonawców do masowych bankructw. Tak, Tusk to potrafi...

Tusk i kompani już nie jedno w Polsce budowali(jak wyszło dobrze pamiętamy,za dnia przywozili-nocą wywozili,tragedie firm-podwykonawców).A jak u nas wszystko już zbudowali,wzieli się za Ukrainę,prawdziwi budowniczowie,zamki na piasku specjalność PO.

Prawie 3 tys km drog ekspresowych i autostrad. Infrastrukturalny skok cywolizacyjny i bazujacy na tym wzrost inwestycji, spadek bezrobocia w pozniejszych latach. Mówi sie dziekuje bo gdyby nie to co PO wybudowało to mogli bysmy w czasach koniunktury pomazyc o takim wzrosvie, spadku bezrobocia. I to zrobili w czasie kryzysu.
Pis w czasie koniunktury zadluzyl nas na 600 mld w 5 lat plus 200 mld w czasie covid a nie wydudoeal nawer ulamka z tego tylko kase rozkradli i zadowoleni.

Utrwalony przez PiS i resztę dzierżymordów od Ziobry i Rydzyka, niekumaty naród polskich nieuków, na klęcznikach, opitych i obitych teleskopem; przenigdy już z gow. bicza nie ukręci.. KONIEC, FIN, TERMINE! Nie ma kreatywności wymuszonej w państwie totalitarnym Ziobry i Kaczyńskiego. Nie da się wymusić na uczniach kreatywności i wolności myśli indoktrynacja religijną i modlitwą. Gimnazjów już też NIE MA. Z uwagi na fakt rządzenia NIMI-faszystami; tem KRAJEM na zawsze, to: Nie pomogą ni dobry Bóg, ni wszyscy święci? Dla mnie klarowne i oś/lepiająco jasne wytłumaczenie. ZATEM, nowoj Enigmy nie budiet.

Kopalnia Turów. Komisarz UE w rozmowie z TVN24 mówi jasno o środkach z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji: - Polskie władze zdecydowały o przedłużeniu wydobycia węgla roku 2044, co wyklucza wsparcie dla regionu Jeleniej Góry z Turowem i Bogatynią.

Truciciel z Turoszowa musi zostać zamknięty. Natychmiast.

A do węzła z s3 od jeziora 1plus 1 dalej wąskie gardło

Jak to zwykle bywa z projektami, nagle okaże się, że na trasie któregoś z wariantów, żyje tam sobie, na przykład unikalny Szkaradek Jarkomściwy (chroniony, jeszcze jak!), lub parcela (wykupiona za kradzione) jakiegoś pociotka z PiS, jest za blisko...
Zapewne internauci zarzucą mi, przejaw pesymizmu, ale już za długo żyję, by uwierzyć w BAJKI głoszone (szczególnie przed wyborami) przez PiS. PO/PSL jednak wybudowało obwodnicę Maciejowej, może nie taką, jakiej się spodziewaliśmy - ale wybudowało!!!

To buduje rząd PIS

To jeszcze nie jest w planach,a co dopiero w budowie,poza tym to będzie budować Budimex,Strabag albo Porr a nie Pis. Nieuku:)

Ty jesteś nieukiem. To buduje rząd PIS

Pis buduje bo Pis-da, czyli *****pis

Jakbyś nie wył, to buduje rząd PIS

Dziękujcie pisowi, za to że powstanie droga z prawdziwego zdarzenia. Gdyby rządziło peło mielibyście powtórkę z obwodnicy Maciejowiej.

Nazistom z PiSowi w to graj.
Byli imigranci.
Było LGBT.
Pora na Żydów.
Gomułka też na tym jechał - na Niemcach i na Żydach.
Kaczy najszczalnik Gomułka bierze przykład.

Niech PO nie patrzy na PIS,zróbcie zrzutkę i wypłaćcie Izraelowi odszkodowanie-zyskacie w oczach Żydów.Europie pokażecie jacy jesteście praworządni-do dzieła!

Ma płacone. I widać, że chyba dobrze. Sam pomyśl. kto normalny traciłby tyle czasu na taką propagandę za darmo. To jest po prostu niemożliwe. Osraniec POsyra etatowo za pieniądze...

PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS,PiS, PiS, PiS - with peace to pies-balsziewik-ciekiejsta-nazista

Ciekaw jestem, jak to możliwe, że wariant W8 jest kompromisem, skoro w większości będzie przebiegał po obecnym śladzie dk3, który to już dzisiaj jest problem zarówno dla Kaczorowa jak i Mysłowa. Jedynie wariant W2, czyli poprowadzenie zupełnie nowej drogi z dala od zabudowań, jest akceptowalnym rozwiązaniem. Nie mogę pojąć, jak kilka czy kilkanaście gospodarstw z Radzimowic może mieć wpływ na tak radykalną zmianę przebiegu drogi, skoro setki, jak nie tysiąc z hakiem gospodarstw z Kaczorowa i Mysłowa zgodnie opowiadają się za wariantem W2. Któż to taki mieszka w tych Radzimowicach? (ktoś z gddka, PiS, może jaki beznesmen, co opłacił kogo trza)?
Poza tym uważam, że ta droga to i tak wyrzucanie pieniędzy w błoto, jak to z obwodnicą Bolkowa było, jak nie będzie po całości 2+2. I tak nieszczęsna obwodnica Bolkowa, razem z łącznikiem do S3, będzie tamować ruch z całej kotliny... Może lepiej odpuścić ten wariant na rzecz przedłużenia S5 do samej Jeleniej Góry i doprojektowanie drogi ekspresowej z Jeleniej w stronę Zgorzelca (S30), bo to kolejna droga wymagająca rozbudowy...

To pachnie niezłym przekrętem. Pewnie jakiś wpływowy PiSowiec kupił sobie domek w Radzimowicach.

Byle nie budowali w Twoim ogródku, prawda?

"Dwupasmówką z Jeleniej Góry" - chyba się starzeję, nie zauważyłem przekazu podprogowego, ten tytuł właśnie go zawiera! - Dwupasmówką "Z" Jeleniej Góry, nie "do" ale "z", czyli sugestia podprogowa, że tą dwupasmówką będziemy mogli tylko wyjechać z Jeleniej Góry?! Jak następne wybory wygra PiS, to będzie jakieś wyjście...

Gowin to agent, V kolumna POlszewików. Natychmiast trzeba pozbyć się go póki nie jest za późno Prezesie JK.

Wszystkie miasta i miasteczka planują budowę obwodnic , tylko przez środek Jeleniej Góry leci trasa szybkiego ruchu tj. ul. JP II , potem ruch kumuluje się na Podwalu , Bankowej. Powinna być jakaś obwodnica , która omijałaby Zabobrze i centrum miasta.Te wszystkie ciężarówki jadące na Zgorzelec , Wrocław przez ul.JP II powinny omijać miasto .Jeżdżą już od 6 rano ,strasznie hałasują , nie dają spać, nie mówiąc o zanieczyszczeniu powietrza , a my mieszkańcy musimy wdychać ten syf.

Niestety, 100% racji, ale o ile wiem nie ma najmniejszej możliwości budowania obwodnicy.
Po prostu Zabobrze i "krajowa 3" kolidują...zostało to źle wybudowane. Zresztą, nie tylko w Jeleniej....3/4 kraju tak wygląda i średnich miast.

Bardzo dziwnym wydaje się fakt, że wariant W8 powstał dosłownie kilka dni po telefonowaniu sołtysa Radzimowicach do Radia Wrocław i rozmowie z Dyrekcją GDDKiA. Nie zrozumiałym wydaje się fakt przeprowadzenia konsultacji społecznych, skoro głosy większości, liczne petycje a nawet Uchwała Rady Miejskiej w Bolkowie nie znaczą nic wobec głosu kilku osób zamieszkujących osadę 10 domków w Radzimowicach.
Wariant W8 nie jest żadnym kompromisem. To dokładka dodatkowego pasa na starym śladzie DK3 nad Mysłowem. To dalsza udręka życia dla choćby nawet samych mieszkańców Mysłowa, których jest ponad 700, a nie 10-ciu jak w Radzimowicach. Wariant W8 nie jest kompromisem. Jest kolejną, totalną tragedią, która tylko wpłynie na jeszcze większe niebezpieczeństwo na tej obecnej DK3 - drodze śmierci.

A może wystarczy zamknąć ruch TIR przez Jakuszyce na początek wystarczy, no bo jak to może być żeby turysta z Gdańska czy Poznania nie miał dobrego dojazdu na dwóch pasach i z obwodnicą do samego Karpacza czy Szklarskiej. Póki co to ilość turystów powoli wraca do normy i jakoś ich korki na dojeździe do JG nie odstraszają.Oczywiście każdy by chciał super dojazd pod Kolorowy Mountain a już ci co budują kolejne apartamentowce to już na 100% ale może trochę realizmu jakieś drogi takie jak obwodnica Maciejowej wystarczą

Dobrze, że te złodzieje z PO-PSL-SLD-TVN-Amber-Gold nie biorą w tym udziału bo takie ZŁODZIEJE kolesie Donalda Tuska jakim niewątpliwie jest Sławomir Nowak rozkradli by wszystko tak jak to robili do tej pory. Taka jedna złodziejska szuja okradła nas na jakieś 180 milionów, a tych złodziejskich kanalii tam bez liku. Dobrze, że przebudziliśmy się i odstawiliśmy te ZŁODZIEJSKO MAFIJNE pseudo rządy konfidentów i donosicieli. Ale dalej choć w bardzo głębokiej opozycji donoszą i szkodzą NASZEMU KRAJOWI te kanalie złodziejskie.

Na resztę przyjcie czas. Kwestia czasu. Nie pomoże agenturalna Niemiecko Sowiecka zakłamana do szpiku kości nienawidząca-- POLSKI I POLSKIEJ RODZINY Telewizja TNN ani Angela. Koniec i kropka. To co ukradli POLSKIEJ RODZINIE trzeba będzie oddać wy złodzieje i konfidenci. Timermans i Wera Jurowa też wam nie pomoże. Polacy przejrzeli na wasza zgubę wy złodzieje na oczy i nigdy, przenigdy nie dostaniecie od NAS nawet kawałka władzy nad NASZYM KRAJEM.

Możecie nie wiadomo jak wydzierać te swoje Sowiecko Germańskie zdradzieckie ryje a to i tak nic nie da. Przyzwyczajcie się wy ZŁODZIEJE bo teraz tak będzie na wieki. Do roboty wu szuje, do Niemca na szparagi. A my jedziemy nad Bałtyk powylegiwać się na NASZYCH pięknych Polskich plażach i pofrykać sobie wspaniałego POLSKIEGO jedzonka. Na pohybel czerwonej zdradzieckiej zarazie, na pohybel.

To sobie popisałem aż mi się zrobiło lepiej na mojej POLSKIEJ duszy, a teraz idę pospacerować po NASZYM POLSKIM lesie. Piękne teraz poranki i ptaszki pięknie śpiewają.

Na nasze szczęście nie zdążyliście ich sprzedać za przysłowiową złotówkę waszym Panom Sowiecko Niemieckim, choc bardzo chcieliście, tylko PIS wam przeszkodził na nasze szczęście wy złodzieje i donosiciele parszywe.