To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dwudniowa wycieczka w ramach Rajdu na Raty 2017

Dwudniowa wycieczka w ramach Rajdu na Raty 2017

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 19 i 20 sierpnia 2017 r. na wycieczkę nr 30 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W czasie dwudniowej wycieczki autokarowej odwiedzimy Morawski Kras, największy i najpiękniejszy obszar krasowy w środkowej Europie oraz historyczną stolicę Moraw Ołomuniec.

W sobotę 19 sierpnia przed południem zatrzymamy się w Litomyšlu na krótki spacer po uroczym rynku i dziedzińcach jednej z najznakomitszych budowli renesansowych w Czechach – pałacu z XVI w. Następnie zwiedzimy dwie jaskinie: Balcarkę i Kateřinską z zachwycającym labiryntem korytarzy, komór i przepaści, z bogatą i kolorową szatą naciekową, oraz przepaść Macocha o głębokości 138 m, największą tego rodzaju przepaść w Czechach. Nocujemy na campingu w Jedovnicach – warunki turystyczne (chatki 4-osobowe, łazienki w budynku obok).
W niedzielę 20 sierpnia rano zwiedzamy Jaskinie Sloupsko-šošůvské z podziemną trasą wiodącą na dwóch poziomach przez rozległy system korytarzy i komór, jedna z komór ma znakomitą akustykę demonstrowaną zwiedzającym poprzez odtworzenie krótkiego koncertu. Po południu zwiedzamy Ołomuniec, którego Stare Miasto jest drugim po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Stojąca na Górnym Rynku kolumna Trójcy Świętej (Lista UNESCO) należy do najpiękniejszych i największych (35 metrów wysokości) w Europie Środkowej barokowych zespołów architektoniczno-rzeźbiarskich. Po obejrzeniu najcenniejszych zabytków miasta odjeżdżamy do Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uwaga! Ze względu na rezerwację noclegu konieczne są wcześniejsze zapisy w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, ul. 1 Maja 86, tel. 757525851, najpóźniej do czwartku 17 sierpnia.