To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dwudniowa wycieczka w ramach Rajdu na Raty

Dwudniowa wycieczka w ramach Rajdu na Raty

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniach 16 i 17 września 2017 r. na wycieczkę nr 34 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W czasie dwudniowej wycieczki autokarowej odwiedzimy Paczków oraz po czeskiej stronie interesujące miejsca w paśmie górskim Wysokiego Jesionika.

W sobotę 16 września przed południem zwiedzamy Paczków, miasto znane z ciekawych zabytków, a zwłaszcza fortyfikacji otaczających całe Stare Miasto. Odwiedzimy również jedną z największych atrakcji Paczkowa – Muzeum Gazownictwa z urządzeniami przemysłowymi do produkcji gazu miejskiego, zbiorem dawnych gazomierzy i gazowymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Po południu jedziemy do miejscowości Ramzová, skąd rozpoczynamy wycieczkę pieszą głównym grzbietem Wysokiego Jesionika od Šeráka do przełęczy Červenohorské sedlo, długość trasy 9 km, na szczyt Šeráka wjeżdżamy koleją linową. Nocujemy na campingu w miejscowości Lipová lázně w chatkach 4- osobowych.
W niedzielę 17 września rano zwiedzamy elektrownię Dlouhé Stráně, największą w Europie Środkowej elektrownię szczytowo-pompową (650 MW mocy). W centrum informacyjnym oglądamy makiety, film, następnie urządzenia elektrowni znajdujące się we wnętrzu góry, po czym wjeżdżamy na poziom górnego zbiornika (1353 m).
Na zakończenie wycieczki jedziemy do Jaskini Na Pomezí. Jest to największy system jaskiniowy w Czechach wytworzony w krystalicznym wapieniu – marmurze. We wnętrzu korytarze szczelinowe i wysokie sale z wielokolorową bogata szatą naciekową. Formacje naciekowe tworzą kaskady, masywne skomplikowane stalaktyty oraz inne fantazyjne formy nacieków. W drodze powrotnej do Jeleniej Góry zatrzymamy się na krótki spacer po miasteczku Javorník.
Uwaga! Ze względu na rezerwację noclegu konieczne są wcześniejsze zapisy w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, ul. 1 Maja 86, tel. 757525851, najpóźniej do czwartku 14 września.
Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Komentarze (4)

Znowu będzie alkoholizacja i rozpusta! Że też policja pozwala na takie ekscesy!

Cóż, głodnemu zawsze chleb na myśli...

A ty chcesz się dołączyć do orgietki ale jesteś zbyt nieśmiały, żeby tak wprost zapytać?

świetna cenzura na NJ