To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dworce jak nowe na trasie Wrocław -Jelenia Góra

Dworce jak nowe na trasie Wrocław -Jelenia Góra

Zakończyła się gruntowna przebudowa dworców kolejowych na trasie z Jeleniej Góry do Wrocławia - w  Kątach Wrocławskich  i Smolcu. Zachowano ich zabytkową architekturę, wprowadzając wiele nowoczesnych ułatwień dla podróżnych. Prace budowlane trwają nadal na dworcach: Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód, Szklarska Poręba Górna, Imbramowice, Bolesławiec i Węgliniec.

Na pochodzącym z 1920 roku dworcu w Kątach Wrocławskich przywrócono oryginalną kolorystkę elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Podczas renowacji dworca poddano rekonstrukcji dwa drewniane wiatrołapy zlokalizowane przy wejściach od strony peronów i miasta.

Dawny blask odzyskała również ceglana elewacja pochodzącego z 1843 roku dworca w Smolcu.

Przebudowa dworców objęła również wnętrza budynków, a także częściową zmianę ich funkcji. Do dyspozycji podróżnych oddano klimatyzowanie poczekalnie oraz toalety. Są one wyposażone w ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Pozostałą przestrzeń budynków zagospodarowano we współpracy z samorządem lokalnym

Na dworcu w Kątach Wrocławskich będą mieściły się Gminny Dom Kultury oraz biura Zakładu Gospodarowania Mieszkaniami, natomiast w Smolcu – posterunek Policji oraz Gminne Centrum Obsługi Mieszkańca.

Przy okazji przebudowy dworce stały się również bardziej ekologiczne. Zamontowano w nich nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą. Sporo zmian zaszło w otoczeniu dworców, gdzie kompleksowo przebudowano układ komunikacyjny i organizację ruchu. Wykonano również nowe nawierzchnie oraz zamontowano elementy małej architektury.

-Dworce w Kątach Wrocławskich i Smolcu to już dziesiąta i jedenasta zakończona inwestycja w województwie dolnośląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych PKP – informuje Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Remontowanych jest nadal kilka dworców w naszym regionie. W I kwartale tego roku na zostać zakończony remont stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie Górnej.

Dworce jak nowe na trasie Wrocław -Jelenia Góra

Komentarze (39)

You Yube: pozdrowienia z lwówka

Google: Czarna Lista Dolnośląskich Mikoli.

Bardzo by się u nas przydała solidna ścieżka rowerowa JG - Lwówek. Najlepsza asfaltowa, bo sie nie kurzy.

Wsiocław nie potrzebuje pociągów. Ludzie są tu zbyt biedni, a Dolny Śląsk nie będzie ciągle finansował im promocji do wszystkich okolicznych wioch. A tabor przerzucić na linie turystyczne do Lwówka, Karpacza, Kowar czy Mirska, gdzie jest mnóstwo bogatych turystów, zaś mieszkańcom też powodzi się dużo lepiej.

Dobrze ze nie ma kolei dolnośląskich do SOBÓTKI! Przynajmniej nie przyjeżdża tu tylu wieśniaków do nas do Jeleniej Góry! #muremzaŁUŻNIAKIEM

Bierzcie przykład z Sobótki. Zburzyć wszystkie dworce kolejowe we Wrocławiu i okolicach, żeby wrocławianie żyli w spokoju i bez kłótni, czego szczerze wszystkim mieszkańcom Wrocławia życzę.

Zaraz pojadą do S T O L CA zwalić klocka, haha! Co za zad.upie!

Najpierw remonty zaniedbanych linii kolejowych do Lwówka (linia zamknięta przez Koleje Dolnosląskie za czasów niesławnego prezesa Rachwalskiego!)., Karpacza, Kowar, Mirska, Kamiennej Góry, a potem można będzie myśleć dworcach we Wrocławiu. Najpierw Dolny Śląsk a potem Wrocław!

Przypomnij sobie kto na tej linii obniżył dopuszczalne prędkości, tak, aby puszczanie składów było skrajnie nieopłacalne. PKP PLK niszczy polską kolej już od trzydziestu lat, ale najlepiej zrzucić winę na Rachwalskiego.

Jeśli kogoś należałoby wsadzić do więzienia za zniszczenie linii kolejowej do Lwówka, to byłby nim Piotr Rachwalski - były prezes Kolei Dolnośląskich, który zlikwidował wszystkie pociagi na tej linii, przez co popadła ona w ruinę. Teraz natomiast próbuje wykurzyć prodecenta filmu, żeby nie dopuścić do remontu tej trasy. Rachwalski zawsze nienawidził tą linię, bo ma umysł starego PKP-iarza, który potrafi tylko niszczyć.

Co nas obchodzą dworce w jakichś podwsiocławskich z a d u p i a c h ? Lepiej niech wyremontują zabytkowe dworce w Szklarskiej Dolnej i Średniej (dworce prawie rozsypują się z braku remontów, a jest tam ogromny ruch turystyczny), no i oczywiście remont linii do Lwówka. Marwsiałek, czy ty myślisz?

Natomiast na naszym dworcu nic nie działa jak powinno.. zapowiedzi za ciche taśmociągi nie windy tak se pojada lub nie a schody ruchome, to zwykle zasikane piszczą... Automaty zapchane knyszą czy innym paskudztwem... WROCŁAW GŁÓWNY

Super. To ile jedzie pociąg z Jeleniej do Wrocławia? Dystans 100 km nie powinien zająć więcej niż 1,5 godziny.

Tamtejsze wieśniactwo zza Buga i tak nie uszanuje. wystarczy im chlew na Świniarach.

We Wrocławiu na Świniarach właśnie powstaje nowoczesne centrum przesiadkowe. Mieszkańcy będą się przesiadać z wieprzy na krowy.

Pociągów do Sobótki nawet sami mieszkańcy nie chcą, bo niszczą wszystko to co zrobiła firma budowlana podczas remontu torów. Wpiszcie w Google: "Kradną części maszyn i niszczą sprzęt. Złodzieje i wandale prawdziwą plagą dla remontujących linię kolejową" albo "Tak powstaje linia kolejowa Wrocław - Sobótka. Kiedy pojawią się tu pociągi?" i przeczytajcie w tekście akapit "Most nad Ślęza dopiero wyremontowany, a już zniszczony!". Szkoda publicznych pieniędzy na remont linii, która stale będzie niszczona przez wandali z Wrocławia i okolic.

Nie jestem ani z Wrocławia ani z Jeleniej Góry. Ale na zmianę mieszkam w obu miastach. Krótka piłka; Wrocław to główny śmietnik dolnośląskiej ziemi. Brud, smród, prostactwo. Nie wielu zostało rodowitych wrocławiaków. Miłych, kulturalnych i przede wszystkim inteligentych. Większość to hołota z zabużańskich wsi. Pato-kołchoz. Wstyd mieć taką stolicę województwa.

A co z dworcem w Cieplicach? W poprzednich latach PKP S.A. zwracała się do Miasta Jelenia Góra z propozycją przejęcia dworca Jelenia Góra Cieplice. Samorząd nie wyraził jednak zainteresowania. Szkoda budynku który marnieje zamiast zdobić miasto. Ale cóż jaki jest gospodarz, czyli władze miasta Jelenia Góra można się przekonać co krok.
(Już raz redakcja skasowała ten komentarz. Czy teraz będzie tak samo?)

Tak, bo rozpowszechniasz kłamstwa. Za dworce kolejowe odpowiada PKP a nie miasto Jelenia Góra! Najpierw zorientuj się w faktach ośle, a potem pisz. De facto jest to działka marszałka, bo marszałek odpowiada za kolej regionalną i nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Może najpierw trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem, aby potem nie pisać głupot. Była podana wyraźna informacja, nawet w nj24, że PKP proponowało miastu przejęcie dworca. I do tego faktu wyraźnie odnosiła się moja wypowiedź. Miasto nie skorzystało, więc jest szpetota ciekawego budynku. I tyle na ten temat. W tym kontekście jak chcesz zobaczyć osła, to wystarczy lustro.

Może najpierw zapytaj śmieciu matkę, ile śniegu między kopyta napchała, że takiego bałwana jak ty urodziła. Byłeś zimny i śliski po porodzie więc wypadłeś jej z rąk na posadzkę. Kupę masz zamiast mózgu i aż dziw bierze, że umiesz pisać. A teraz płacz, że usuwają twoje nędzne wypociny, smarkaczu.

Dwie rzeczy są nieskończenie wielkie. Wszechświat, oraz ludzka głupota. Gratuluję wielkości.

Co do wszechswiata nie mam pewnosci.A.Einstein

Brak pewności, to jednak też nie dowód

To po co zabierasz głos, skoro nie masz pewności, błaźnie?

Masz szczęście, że oddychanie to odruch bezwarunkowy, sam byś go nie opanował. Pozdrawiam debіla.

Debіlowi jak widać łatwiej opanować pisanie.

Może to i dobrze. Od razu widać, że debіl. :)

PKP kompletnie zmieniło podejście do budynków dawnych dworców w ostatnich latach. Jak wiadomo budynek dawnego dworca w JG Cieplicach nigdy nie będzie już dworcem. PKP obecnie pozbywa się się takich obiektów w których mieszkają ludzie. Tak jest w przypadku tego budynku. Żeby było ciekawiej mieszkanie na pięterku zajmuje wysoko postawiony dygnitarz PKP PLK. Prawdopodobnie to on albo ktoś z jego rodziny zostanie nowym właścicielem dworca. Oczywiście wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. Będzie rozpisany przetarg w ten sposób aby nikt inny poza zainteresowanym się nie dowiedział. Wiele takich budynków za dobrej zmiany poszło do "odpowiednich" ludzi.

Jeśli kogoś należałoby wsadzić do więzienia za zniszczenie dworców kolejowych na Dolnym Śląsku, a także linii kolejowej do Lwówka, to byłby nim Piotr Rachwalski - były prezes Kolei Dolnośląskich, który zniszczył dworce a także zlikwidował wszystkie pociagi na tej linii, przez co popadła ona w ruinę. Teraz natomiast próbuje wykurzyć prodecenta filmu, żeby nie dopuścić do remontu tej trasy. Rachwalski zawsze nienawidził kolei, bo ma umysł starego PKP-iarza, który potrafi tylko niszczyć.

Urząd Marszałkowski wyremontuje te dworce jak wyremontował linię do Lwówka, którą zaoral, a wcześniej Rachwalski jako prezes Kolei Dolnośląskich wygasił frekwencję w pociągach. Z remontem peronu 2 w Sędzisławiu brandzlowali się przez 5 lat. W Jeleniej Górze, po modernizacji za miliony, przez lata nie potrafili wstawić kawałka urwanej rynny, siedziska czy zbitej szybki. Przez ich niedbalstwo padły wiaty w BG Wschód, Sędzisławiu czy Bartnicy, urżnięto kładkę w Kłodzku Głównym na drugą stronę torów. Taki to gospodarz od 7 boleści. 283 była przez UMWD zaniedbywana przez całe dziesięciolecia; poza jakąś drobną wymianą najbardziej spróchniałych podkładów, wycinaniu gałęzi ze skrajni czy czyszczeniu rowów niewiele się tam działo, a ostatnio nawet już tego nie robili. Jakoś wtedy ta łajza z wiochy pod Wągrowcem nie robiła afery. A teraz wielki obrońca mostu się znalazł. A nie, sorry, zamontowali nowe oświetlenie na stacji we Wleniu, które przy braku ruchu jest potrzebne jak trupowi skakanka. Tak działa marszałek.

Nie będzie żadnej kolei do jakiegoś lwówka, to już zostało dawno postanowione, a tory rozkradzione przez okolicznych mieszkańców żeby kupić jabola. Czasy, w których sztucznie podtrzymywalo się połączenia z Doopaszczyna do Pierdziszewa dolnego już dawno się skończyły. Nikt nie będzie uru****iał linii kolejowej żeby wozić jednego bałwana z lwówka obrażającego wszystkich dookoła. YouTube: ,,pozdrowienia z lwówka’’

I znowu nadaje ten sam k****n z Kolei Dolnośląskich, któremu kiedyś pasażerowie wsadzili w Lwówku rurę w odbyt za ****stwo w pociągu. Tak ci się to spodobało, że pokochałeś Lwówek i teraz ciągle prosisz się na internetowych forach o jeszcze. Więcej o chuligańskich, łamiących prawo wybrykach hejtera Lwówka z Wrocławia w artykule "W Lwówku Śląskim szukają żartownisia" na portalu tvdami.eu: tvdami.eu/wiadomosci/3306,w-lwowku-slaskim-szukaja-zartownisia

Pociągów do Sobótki nawet sami mieszkańcy nie chcą, bo niszczą wszystko to co zrobiła firma budowlana podczas remontu torów. Wpiszcie w Google: "Kradną części maszyn i niszczą sprzęt. Złodzieje i wandale prawdziwą plagą dla remontujących linię kolejową" albo "Tak powstaje linia kolejowa Wrocław - Sobótka. Kiedy pojawią się tu pociągi?" i przeczytajcie w tekście akapit "Most nad Ślęza dopiero wyremontowany, a już zniszczony!". Szkoda publicznych pieniędzy na remont linii, która stale będzie niszczona przez wandali z Wrocławia i okolic. Wrocław to główny śmietnik dolnośląskiej ziemi. Brud, smród, prostactwo. Nie wielu zostało rodowitych wrocławiaków. Miłych, kulturalnych i przede wszystkim inteligentych. Większość to hołota z zabużańskich wsi. Pato-kołchoz. Wstyd mieć taką stolicę województwa.

Wrocławianie oczekują bazaru, gdzie można kupić tanią marchewkę, używane portki i różne klamoty z szabru, a nie dworca. I tak nikogo tu nie stać na bilety na pociąg.

Podpisujcie wszystkie komentarze jakie piszecie "Marek Robert Hejduk"! Troll wrocławski (znany z hejtowania Lwówka na wszystkich portalach) dostaje wtedy szału. Wyzywa wulgarnie, grozi pobiciem i nie wiadomo czym jeszcze, wrzuca linki do jakichś filmików które nakręcił ze swoimi aktami wandalizmu itd. To jest świetny test na obecność trolla wrocławskiego. A i policja dzięki temu szybciej go zgarnie. To jest jakiś sfrustrowany typ, któremu niedawno zmarła żona i synek (piszą na niektórych portalach, że sam ich wykończył) i teraz leczy swoją frustrację w internecie.

Jak czytam niektóre komentarze - to po raz pierwszy jestem za aborcją!

Jeśli w reinkarnacji ma znaczenie inteligencja, to będziesz papierem toaletowym.

Jakby nie finansowano drogich muchowozów z Wrocławia do Zgorzelca, to byłyby i pociągi do Lwówka (którymi jeździ mnóstwo ludzi), jak i do innych miejscowości. Linia kolejowa do Lwówka Śląskiego uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. To wstyd, że województwo tak zaniedbało tę trasę!