To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dron się sprawdza

fot. Straż Miejska Jelenia Góra

Od dwóch tygodni jeleniogórska straż miejska prowadzi kontrole spalin z kominów przy użyciu drona. Na razie strażnicy mieli jedno trafienie. Mieszkaniec miasta spalający nienormatywny opał został ukarany mandatem.

- Dotąd wykonano 95 kontroli. Podczas jednego z lotów na ulicy Goduszyńskiej dron, kontrolując spaliny z komina, wykazał duże stężenie pyłów i związków chemicznych. Strażnicy miejscy udali się do właściciela mieszkania na szczegółową kontrolę. Okazało się, że spalane jest mokre, niesezonowane drewno oraz drobne odpady. Wykonano pomiar wilgotności drewna, które znacznie przekraczało przyjęte normy. Za wykroczenie to sprawca został ukarany mandatem karnym – informuje straż miejska.
Specjalistyczny, wyposażony w czujniki dron trafił na wyposażenie jeleniogórskiej straży miejskiej w grudniu ubiegłego roku. Wart 100 tys. zł sprzęt kupił jeleniogórski samorząd i sfinansował szkolenie dla czterech funkcjonariuszy. Dron może latać do 45 minut, a pobrane przez niego próbki oceniane są chemicznie i jakościowo pod względem zanieczyszczeń. Po stwierdzeniu nieprawidłowości na miejsce dysponowany jest patrol, który już bezpośrednio kontroluje, czym palone jest w gospodarstwie czy firmie.
 

Dron się sprawdza
Dron się sprawdza
Dron się sprawdza
Dron się sprawdza
Dron się sprawdza
Dron się sprawdza
Dron się sprawdza

Komentarze (29)

Trochę drogie to - jak na razie - jedno trafienie, w stosunku do kosztów drona! Czasem przejeżdżam w okolicy Sądu Rejonowego, a tam "siwy" (tak właściwie, żółto brązowy)dym - czyżby urzędnikom sądowym to nie przeszkadzało? Aha, mają klimatyzację - to tłumaczy...

1 na 95. 1 procentowa skuteczność. Za 100 tys. Gratuluję.

To raczej dobrze świadczy o naszych mieszkańcach. Nie spalają śmieci.

Nie wiem jak tam dron, ja czekam na ogłoszenie wyników głosowania na Człowieka Roku 2020, już jest afera, a będzie jeszcze gorzej. Pierwszy raz w historii tego plebiscytu doszło to tak nieprzyjemnej sytuacji.

No właśnie!Jeśli masz jakieś informacje to może napisz coś więcej.Otarło mi się o oczy że wygrała Konieczynska.A może zmiana właściciela tygodnika już działa?

Organizatorzy znają/mają problem i muszą podjąć właściwą decyzję. Dlatego oficjalnie jest na ten temat cisza. Na pewno trzeba będzie zmienić regulamin plebiscytu.

Ostatniej nocy przed zakończeniem konkursu ktoś przysłał kilkaset smsów na nazwisko osoby nie rokującej zwycięstwa.

Czas na minidrony kontrolujące wypierdy.

Prezydencie Jeleniej Góry
za takie pieniądze kupować drona ,wstyd !!!
Może siebie Pan posprawdza a nie tych biednych ludzi co nie mają czym palić w piecu !!!
Wstyd dla Jeleniej Góry i dla takiego Prezydenta P.Łużniaka ...

Ja mam idealne rozwiazanie tej sytuacji. Jak nie maja czym palic to niech sobie kupia. A jak nie maja za co kupic, to niech ida do pracy. Jak nie moga pracowac to niech prosza o pomoc MOPS, ZUS i rodzine oraz dobrych ludzi. A jesli nie przysluguje im pomoc socjalna to znaczy ze albo nadaja sie do pracy wiec patrz kilka punktow wczesniej albo cale zycie pierdzieli w stolek i gowno sie im nalezy. Oczywiscie bedzie wyjatek 1% ludzi ktorzy naprawde nie moze pracowac, bo przydazyla sie w ich zyciu jakas tragedia lub splot niefortunnych wydazen, ale pozostali to gnidy ktorym praca wybilbym z glowy socjalizm. To przez takie gnidy brakuje pomocy dla tych ktorzy naprawde jej potrzebuja.

Trafny komentarz. U nas bardzo dużo jest tych co "nie mają" bo "nie chcą" a nie "nie mogą".

Bo ktoś nie mający czym palić ma nas truć, tak? Mądra teoria i mądre podejście do sprawy.

Tym dronem to może niech podlecą pod rury wydechowe samochodów oraz niech sprawdzą wysoko latające samoloty jaki, to syf z dysz się wydobywa. Tak się składa że to są najgorsze kopciuchy. Jedno jest pewne, gdy zabronią wszystkim palić w piecach to smog nie zniknie w ogóle, póki na autach i na lotach się zarabia, będziemy dalej zatruwani. To wszystko jest robione od t.y.ł.k.a strony, zamiast zacząć od grubszej sprawy zatruwania naszej ziemi.

O czym to jest pisane się zapytam...
Jak "dron się będzie sprawdzał" - to wtedy gdy ludzie będą palić odpowiednim opałem.
Na chwilę obecną dron tylko pomaga kasować ludzi do budżetu powiatowego.
FOTORADARY też się sprawdzały? - (bo siały mandaty jak potłuczone?).

FOTORADARY i takie DRONY sprawdzać się będą TYLKO I WYŁĄCZNIE jak ludzie ZACZNĄ PALIĆ ODPOWIEDNIM OPAŁEM.

W innym wypadku, takim że ludzie nie będą palić mokrym drewnem, nie będą palić w ogóle, mandaty będą wystawiane na potęgę - nastąpi tylko i wyłącznie ZUBOŻENIE LUDNOŚCI. Wtedy też można napisać że :

"DRON SIĘ SPRAWDZIŁ - Ludzi nie stać na palenie odpowiednim opałem"?

Przydałby się bardziej przemyślany tytuł - no chyba że nie chodzi o to aby ludzie zaczynali palić odpowiednim opałem, a o to by KASA SIĘ ZGADZAŁA więc tak, wtedy DRON SIĘ SPRAWDZIŁ.

Ci ludzie wolą się nachlać nie kupić opał.

Może wyśledzą gdzie podziały się euro na zakup respiratorów,maseczek!!

Może wyśledzą gdzie prominenci PIS spędzają urlopy wczasy .

Drogi strazniku miejski Rybarczyk z Piechowic. Wyjdź teraz na swoje podwórko i zobacz jaki czarny dym wali z komina na budynku po drugiej stronie rzeki. Tego wielkiego budynku w którym była knajpa "pod hakiem". Czy do tego potrzebny jest dron?

Skuteczność porażająca. Prawie 100/1 i to za 100 tys złotych plus koszt szkolenia strażników. Czyli w rzeczywistości miasto zakupiło za społeczną kasę drogą zabawkę dla strażników miejskich. No to się dron sprawdza.

Jednocześnie ujmując 100 tys. na dopłaty do wymiany "kopciuchów"... FCK LOGIC! ;-)

Zapraszam do Wojcieszyc. Tu skuteczność będzie co najmniej 50%

Wojcieszyce, to gmina Stara Kamienica, tak więc tam potrzebna jest Straż Wiejska, a nie miejska z JG, dla której to terytorium jest administracyjnie niedostępne.

Ciekawi mnie czym dokonano pomiaru wilgotnosci? Czy jest to urządzenie, jakieś dopuszczone na terenie ue czy jest to przyrząd laboratoryjny mierzący wilgotnosc w drewnie czy tylko po wierzchu gdzie wilgotnosc opalu jest zblizony do otoczenia? Jakie przeszkolenie maja panowie straznicy do wykonywania takich pomiarów.?Oczywiscie jezeli widać jak ktoś pali odpadami oponami czy plastikiem i to widac, to mozna stwierdzic to odrazu ale wilgotnosc to slaby punkt zaczepienia do mandatowania
Zima w tym roku byla dluga i mroźna, czlowiek moze nie mial lub nie bylo go stac na sezonowany opał. Jest kryzys, ludzie traca majatki, domy, firmy.
A winny nie palil odpadami, nie truł oponomai czy plastikiem. Po prostu drewnem ktore moze zalal mu deszcz czy śnieg. Takie Wasze podejscie jest bardzo niesmaczne

A nad Wiejską dron latał? Natomiast tak na marginesie to najwyższa pora wziąć się za samochody osobowe: to, co "produkuje" większość z nich, czuć "gołym nosem".

Fajne. Już widzę te sceny pościgowe drona za autami na ulicach JG.

Przelećcie się na cieplicką 36 , 38 , 40.

Przy Staffa 4 obok mercurego, dzień w dzień, dym leci gęsty i brązowy, bardzo drażniący drogi oddechowe, i nikogo to nie interesuje. Policja jeździ tam cały dzień i nie zwraca uwagi. Polecam też Szanownej straży miejskiej przejechać się solidarności do sudeckiej, pięknie widać jak całe czarne wręcz "płonie" dymem różnej maści.. bez drona widać to gołym okiem, a jak podjadę pod dom, wystarczy że otworzą drzwi.. statystyki wam się zmienia na 100/100.
Pozdrawiam

SM nie pojedzie na podane w komentarzach adresy. Jeszcze by się okazało, że czytelnicy więcej wiedzą od SM. Przydałaby się mapa zagrożeń, na których mieszkańcy zaznaczaliby, gdzie powinna pojawić się SM. Następnie byłoby można zobaczyć, jak wywiązują się z kontroli.

wiejska. cała długość. codziennie. min sto trafień. wystarczy chcieć

Dobra robota. Aby nie odpuszczać.