To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Drożeją śmieci w Jeleniej Górze

Drożeją śmieci w Jeleniej Górze

Jeleniogórzanie i mieszkańcy okolicznych gmin zapłacą więcej za wywóz śmieci. Firmy komunalne tłumaczą podwyżkę wzrostem opłat za składowanie odpadów i kosztów transportu.

W firmie Simeko opłata za wywóz odpadów wzrasta z 10,65 zł do 13,50 złotych za osobę. W przypadku opłat liczonych za objętość wywiezionych odpadów nowa cena to 102,27 zł (poprzednio 82,62 zł) za metr sześcienny.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej też podniosło ceny. Dotychczas opłata od osoby wynosiła 10,7 zł, a od 1 stycznia wzrosła do 13,54 złotych. Za odbiór metra sześciennego śmieci w zeszłym roku firma pobierała 82,28 złotych, teraz opłata wyniesie 102,60 złotych.

- Z roku na rok wzrasta ilość wywożonych przez nas śmieci i to jest główna przyczyna podwyżek. W 2009 roku odwieźliśmy na składowisko 24,066 tysięcy ton odpadów, a w ubiegłym już 27,979 tysięcy ton - wyjaśnia Michał Kasztelan, prezes MPGK.

Wrosła także opłata składowiskowa pobierana za każdą tonę odpadów. W ubiegłym roku wynosiła 176,50 złotych, od nowego roku - 191,65 złotych.

Zdjęcie ze strony mpgk.jgora.pl

Komentarze (9)

proponuję niech najpierw zimą zaczną wywozić śmieci ! od miesiąca u nas nie wywieźli a pieniążki zapłacone

No to mamy początek roku wedlug Zawiły i jego pomagierów z PO. Pierwsza drastyczna podwyżka, ale to dopiero początek. Po podwyżce pensji dla Zawiły teraz kolejna podwyżka tyle, że dla mieszkańców. A przed nami bilety MZK, woda, ścieki, czynsze itd. itd. Niechaj teraz każdy kto głosował na PO sam sobie pogratuluje. Dzięki Wam mamy przechlapane.

Proponuję zamiast, zgodnie z opisem w artykule, je bezmyślnie składować, zacząć je przerabiać jak robi się w wielu państwach na świecie i na tym zarabiać!

A obiecywał Pan Zawiła że wszystko będzie dobrze i już podwyżka. Przed wyborami prosił żeby pracownicy MPGK poparli go w wyborach bo nas nie sprywatyzuje lecz pewnie jeszcze tego się doczekamy.

BRAWO-SMIECI 200 % DROZEJ-BUTELKI, SZMATY PUSZKI, PLASTIK-TO WSZYSTKO KOSZTUJE, JAK BĘDZIECIE SEGREGOWAĆ BEDZIE TANIEJ

PROPONUJE 100 PLN ZA OSOBĘ ZA ŚMIECI- ZNIŻKI ZA SEGREGACJĘ ŚMIECI ( ZA UMYTE PUSZKI 10 %, ZA SZKŁO 10%, ZA PLASTIKI 10% ZA SZMATY 10%, ZA INNE TEŻ JAKIEŚ PROCENTY)
KTO SEGREGUJE ŚMIECI PŁACI 20 PLN ZA WYWÓZ
KTO OLEWA SEGREGACJĘ PŁACI 100 % CZYLI 100 PLN

1

Ta segregacja w wydaniu, przynajmniej, ECO SIMET, to niewypał. MPGK czyni podobnie - wszystkie posegregowane pojemniki idą razem do samochodu odbierającego. Prosto to wyjaśnił. bodaj w Muzycznym Radio, szef MPGK p. Kasztelan, który stwierdził, że obecnie jest to niejako kurs przygotowawczy do właściwej segregacji śmieci, społeczeństwo ma się najpierw nauczyć a dopiero po tym będzie wprowadzony właściwy program.Tyle, że trwa to już kilka lat i ludzie, widząc jak to działa, ową segregację mają gdzieś - i tak wszystko ląduje w jednym kotle. Jednak, po przyjrzeniu się koszom z zużytymi plastikami, można śmiało stwierdzić, że w największej części założony cel został osiągnięty. Szkoda, że p. Kasztelan tego nie pojął..........

Wydaje się, że w MPGK nie działają prawa rynku - skoro wywożą coraz więcej śmieci powinno być taniej - bo to oznacza, że mają więcej klientów. Popieram przedmówców, którzy proponują uzależnienie ceny od segregacji. Ponadto chyba te dwie firemki wykorzystują fakt, że PKS zaprzestał świadczenia usług wywozu śmieci - a szkoda, bo był solidny, a przede wszystkim najtańszy.