To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Drążą na S 3

fot. GDDKiA

Zima nie przeszkadza w budowie bolkowsko-kamiennogórskiego odcinka ekspresówki S3. Drogowcy drążą dłuższy z dwóch zaplanowanych na tym odcinku tuneli. Wgryźli się już w masyw na ponad 90 m.

- W połowie stycznia, na portalu południowym wydrążony odcinek nawy wschodniej miał prawie 64 m, a nawy zachodniej 26,5 m. Natomiast na portalu północnym, trwają zaawansowane prace związane z torkretowaniem ściany portalowej oraz ścian bocznych. Wstępnie rozpoczęcie drążenia, przy odpowiednich warunkach, zakłada się jeszcze w I kwartale br. Ze względów technologicznych oraz panujących warunków geologiczno – inżynierskich, nie ma możliwości drążenia tunelu w obu nawach jednocześnie, na czterech wlotach – informuje GDDKiA. Drążenie nawy wschodniej portalu południowego rozpoczęto na początku grudnia, a nawy zachodniej na początku stycznia.
Na liczącym 16 km odcinku Bolków – Kamienna Góra powstaną dwa tunele. Dłuższy będzie miał 2300 m długości (będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem drogowym w Polsce) i powstanie pomiędzy miejscowościami Sady Górne oraz Starymi i Nowymi Bogaczowicami. Drugi będzie miał 320 m długości i będzie zlokalizowany w pobliżu miejscowości Gostków. Ponadto na tym odcinku zostanie wybudowanych 15 obiektów inżynierskich, 13 przejść zwierząt, 39 przepustów. Realizacja tego zadania zakłada także budowę dwóch miejsc obsługi podróżnych MOP Jaczków Lewy i MOP Jaczków Prawy. Wybudowane będą także drogi dojazdowe, a istniejąca sieć dróg zostanie odpowiednio przebudowana.

Kontrakt na realizację tego odcinka został zawarty w październiku 2018 roku i ma wartość ponad 1,5 mld zł (projekt współfinansuje UE). Zakończenie realizacji tego odcinka przewidziane jest na II połowę 2023 r. Wykonawcą jest konsorcjum ze spółką wiodącą PORR S.A. Warszawa.
 

Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3
Drążą na S 3

Komentarze (6)

A co z Jelenią Górą? Czy będzie S5 czy tylko pseudo obwodnica Kaczorowa?

Niestety od 20 lat wybieramy kiepskich parlamentarzystów, którzy praktycznie nic nie są w stanie wywalczyć dla naszego miasta. S5 z Bolkowa winna być poprowadzona przez Jelenią Górę do Zgorzelca.

Chba mówisz o Jakuszycach?

Chyba mówisz o Jakuszycach?

Jeszcze więcej Czernow, Pokoja, Łużniaka, a zaorzą Jelenią do końca

„Realizacja tego zadania zakłada także budowę dwóch miejsc obsługi podróżnych MOP Jaczków Lewy i MOP Jaczków Prawy” - na rzece takie nazewnictwo mogłoby być do przyjęcia, ale na drodze jest niejasne. Ponieważ droga przebiega południkowo powinno być Jaczków Zachód i Jaczków Wschód.