To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dotacje na usuwanie azbestu

Dotacje na usuwanie azbestu

87 dolnośląskich gmin, w tym 16 z regionu jeleniogórskiego, otrzyma dofinansowanie na usuwanie rakotwórczego azbestu. Środki przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Program usuwania azbestu trwa już od 10 lat, ale ciągle daleko jest do całkowitego usunięcia materiału niegdyś powszechnie stosowanego w pracach budowlanych.

WFOŚ zakwalifikował w naszym regionie do dofinansowania działania zmierzające do usunięcia azbestu w Zgorzelcu (gmina), Leśnej, Lubaniu (gmina), Świerzawie, Bolkowie, Podgórzynie, Mysłakowicach, Bolesławcu (miasto i gmina), Wojcieszowie, Kamiennej Górze (miasto i gmina), Piechowicach, Szklarskiej Porębie, Węglińcu oraz Starej Kamienicy.
Dofinansowanie, jakie otrzymują gminy zależy od dochodów podatkowych gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca i może wynieść 100, 70 lub 40 proc. ponoszonych przy usuwaniu azbestu kosztów. Te koszty obejmują demontaż, zbieranie transport i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest. Na środki mogą liczyć tylko te samorządy, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest i realizują program usuwania azbestu zatwierdzony przez radę gminy.
Według założeń krajowego programu usuwania azbestu wszystkie wyroby zawierające szkodliwe włókna mają zostać zutylizowane do końca 2032 r.

Komentarze (1)

Czekam już 6 miechów na zwrot kasy za wymiane pieca. Wszystkie dokumenty złożone a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie raczył jeszcze podpisać umowy.Żenada gdybym wiedział że to kpina to nie wymieniałbym i tak dobrego kotła tylko ze czwartej klasy.