To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dom opieki bardzo potrzebny

Dom opieki bardzo potrzebny

Niepełnosprawne osoby z upośledzeniem psychicznym będą miały w końcu w Jeleniej Górze środowiskowy dom samopomocy. W ubiegłym roku rodzice takich osób opowiedzieli władzom miasta o ogromnym problemie, jakim jest brak dziennej opieki dla ich dzieci i miejsca, gdzie choćby przez kilka godzin niepełnosprawni mogli przebywać i przechodzić rehabilitację. Taki dom powstanie w sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w dawnym budynku pracowni byłej szkoły chemicznej.

Rodzice osób niepełnosprawnych, z których większość jest już pełnoletnia mówią, że cały czas opiekują się dziećmi. Bo rodzaj schorzeń, dysfunkcji i upośledzeń powoduje, że na poziomie rozwoju psychicznego wiele z tych osób jest w wieku dziecięcym.

- Gdy nasze dzieci kończą szkołę specjalną zostają w domach. Bo dla nich nie ma już żadnych form opieki poza domem. Osoby upośledzone w stopniu lekkim jeszcze mogą liczyć na uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej, ale i tam ilość miejsc jest ograniczona. Reszta zostaje w domach. Nasze dzieci wymagają 24-godzinnej opieki. Jesteśmy umęczeni sobą wzajemnie. Taki dom jest nam bardzo potrzebny – mówią rodzice niepełnosprawnych.

Gdy w ubiegłym roku pod koniec wakacji szpital MSW, Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta oraz Fundacja "Pomagam żyć innym" zorganizowały warsztaty integracyjno-edukacyjne dla takich dzieci, rodzice byli bardzo zadowoleni. Zresztą uczestnicy również. Zajęcia, które odbywały się w szpitalu MSW w Cieplicach dofinansowało miasto. Po zakończeniu warsztatów rodzice poprosili prezydenta miasta o stworzenie placówki w mieście, która stale świadczyłaby podobną opiekę.

Planowany środowiskowy dom samopomocy będzie służył około 30 osobom. Pod okiem wykwalifikowanej kadry uczestnicy będą uczyli się samodzielnego funkcjonowania oraz przejdą rehabilitację ruchową. Wyjście z domu i integracja z innymi niepełnosprawnymi to najlepsza forma rehabilitacji społecznej.

Aby przystosować budynek do nowych funkcji wykonać sporo prac budowlanych. W ubiegłym roku wymieniono dach, obróbki blacharskie, instalację odgromową i naprawiono inne elementy. Konieczne będzie zamontowanie platformy ułatwiającej poruszanie się osobom niepełnosprawnym i przystosowanie do ich potrzeb pomieszczeń.

Komentarze (1)

dla mnie osobiście miejsce niezbyt trafione, blisko ruchliwa ulica, problem z dojazdem autobusem miejskim, no ale lepiej jakiekolwiek miejsce niż żadne