To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dolfamex sprzedany, Anilux jeszcze czeka

Dolfamex sprzedany, Anilux jeszcze czeka

Fabryka Okuć Meblowych Stalmot z Nidzicy wygrała przetarg na kupno jeleniogórskiego Dolfameksu. Transakcja jeszcze nie jest sfinalizowana. O kupno "narzędziówki" starała się też siedlecka fabryka narzędzi Fenes. Z kolei 28 kwietnia być może rozstrzygną się losy Aniluksu. Załoga liczy na to, że w końcu ktoś kupi przędzalnię, bo wniosek o ogłoszenie upadłości spółki już trafił do sądu.

W ubiegłym roku resort skarbu wystawił Dofamex do sprzedaży za kwotę 25 milionów złotych. Nie było chętnych. Teraz cenę obniżono do 21,5 miliona złotych. Za jaką cenę sprzedano udziały spółki - nie wiadomo.

Przedstawiciel Stalmotu, z którym rozmawialiśmy powiedział, że transakcja nie jest jeszcze sfinalizowana, a on nie jest zainteresowany upublicznianiem informacji, które publiczne nie są.

- Firma wyszła z kryzysu, także dzięki postawie załogi, która zgodziła się na pracę mniejszym wymiarze. Za zeszły rok spółka zanotowało prawie 400 tysięcy złotych zysku. Chcielibyśmy, aby te pieniądze w całości trafiły na fundusz socjalny – mówi Ryszard Pogoda, szef zakładowej „Solidarności” w Dolfameksie.

Zarząd Stalmotu spotkał się już z załogą Dolfameksu.

- Zapewnili nas, że firma będzie nadal działała, że załoga nie straci dotychczasowych przywilejów socjalnych. Czekamy, co będzie dalej i pracujemy - dodaje R. Pogoda.

(...)
O swoje losy obawiają się pracownicy Aniluksu. Zarząd spółki złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Cała nadzieja w tym, że 28 kwietnia stanie do aukcji choć jeden inwestor, który kupi za niespełna półtora miliona złotych przędzalnię.

- Mamy zamówienia, produkcja idzie na dwie zmiany. Przez tyle lat ze strony załogi było mnóstwo wyrzeczeń, byle tylko utrzymać zakład i miejsca pracy. Poprzednia pani prezes robiła, co mogła, obecny też się stara, ale wszystko zależy od ministerstwa. Mamy nadzieję, że w końcu znajdzie się kupiec – mówi Maria Dobosz, szefowa NSZZ pracowników Aniluksu.

Całość czytaj w ostatnim wydaniu "NJ".

Komentarze (11)

mówią na mieście, że Anilux nabędzie pewna świetna ekonomistka z Ratusza po powrocie z Chin!

no to bedzie chińska wypłata. Jelenia to zaorane miasto, doprowadzone do ruiny :(
TO jest SKANDAL!!!!

Na mieście mówią też, że wielu sfrustrowanych trolli usiłuje zaistnieć na forach internetowych! Jakbyś znał cały problem to byś takich rzeczy nie pisał! Działania Zofii Czernow były nastawione na dobro załogi i zakładu! Działanie właściciela zakładu (Skarbu Państwa) mogą stwarzać wrażenie, że specjalnie dążą do zaniżenia wartości Aniluxu! Dlaczego? Może kiedyś się dowiemy! Ciekaw jestem, czy "upadający" zakład wypłaci pobory byłej pani prezes która nie pobierała ich bo potrzeby produkcji dla niej były ważniejsze!
Ale "swojaku" jak to łatwo anonimowo obrzucać kogoś błotem, bo w oczy to chyba należysz do lizusów!?!?

I jeszcze do nicka "kazimierzp". Skoro zakład był wystawiony do sprzedaży za kwotę X i nie znalazł się chętny, a teraz obniżono cenę do 1,5 mln zł, to na logikę, gdzie tu jest szkodliwe działanie Skarbu Państwa?. Po prostu nie było kolejki chętnych do tak "cudownej firmy" z tak rewelacyjnymi wynikami.
Pozdrawiam
Grzesiek

Proponuję autorowi artykułu w NJ Grzegorzowi Koczubajowi aby porozmawiał z Zofią Czernow, a potem napisał to co usłyszy i po zweryfikowaniu w innych źródłach, a potem po autoryzacji puścił! Autorka artykułu z "naszego miasta" rozmawiała z Zofią Czernow i nie wszystko czytelnikom przekazała! Nie ukrywam tego, że znam się z Zofią Czernow od 21 lat, bardzo się wzajemnie szanujemy, co nie przeszkadza nam często i to ostro się spierać! Wiem jak walczyła o Anilux i wiem jak sypano jej i zakładowi piasek w tryby! Wiem też, że nie kieruje się w swych działaniach prywatą a dobrem ogólnym, choć są tacy co odbierają to inaczej!
A że teraz będą tacy co zaczną na ten temat wypisywać bzdury!? A niech sobie wypisują, taki jest urok internetu!
A ja już nie muszę zabiegać o niczyje i jakiekolwiek względy!;-)

A przedtem mało banku nie rozłozyła ta ekonomistka tylko szybko sie kapnęli i wywalili na zbity pysk u tej pani to pewnie na pustyni tez by zabrakło piachu a teraz zebysmu sie nie zdziwili ze moze zabraknąć chińczyków po wjechaniu tam tej pani

Jedno jest pewne, tam gdzie rządzi Solidarność zakład wcześniej czy później musi upaść.

Czytając wypowiedzi słynnego lobbysty -kazimierza p,który ciągle lobbuje loklnych polityków będących od dudziestu lat na lokalnym rynku politycznym ,którzy tak wiele zrobili dla miasta w tym słynna Zofia Czernow to przypomnę Kazimierzowi o tych wielkich sukcesach Pani Czernow.
-To za jej kadencji powołano Społkę Wodnik,która jest przykładem,złego zarządzania i republiką kolesi.
-W Banku Zachodnim też długo miejsca nie zagrzała i przez pewien okres była bezrobotną.
-Anilux-niech to skomentują pracownicy,którzy w najblizszym czasie wylądują w urzędzie pracy.
Według Zawiły jest jednym z lepszych samorządowców ale chyba takim,który dba wyłącznie o swój interes.
Już w ratuszu mówią,że miastem rządzi najlepszy samorządowiec.
Przykłady następne ,to -Lenard na dyrektora ZGL,Korzeniowski na Naczelnika.Natomiast młody wykształcony do urzędu pracy po zasiłek albo do Niemiec.
Republika kolesi ma się tutaj całkiem dobrze

Niestety, ale nie było chętnych do kupna akcji rewelacyjnej firmy "Anilux". Skarb Państwa ma dalej akcje.

myślalem , że to nazwa jakiegoś samolotu
z Aeroklubu Jelenigórskigo....