To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dokumenty ośmiu wieków historii Lwówka Śląskiego

Dokumenty ośmiu wieków historii Lwówka Śląskiego

800-lecie Lwówka Śląskiego w dokumentach historii ukazuje interesująca wystawa, którą otwarto 26 września w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze.

Współtwórca wystawy, Wojciech Szczerepa, zaprezentował zgromadzonym grupy prezentowanych dokumentów z dziejów miasta. Są wśród nich prawa i statuty miejskie, spisy burmistrzów, mieszkańców, a także zasobów materialnych: budynków, zwierząt, wchodzących w skład lwóweckich posiadłości osad… Na wystawie znaleźć można przepis z XVIII w. na warzenie piwa, do którego dodano informację, że piwowar, który uwarzył zły trunek, ponosił nie tylko konsekwencje finansowe, ale też karano go… chłostą!
Wojciech Szczerepa wskazał również na rozbieżność dat uzyskania praw miejskich przez Lwówek Śląski – powszechnie uznaje się rok 1217, lecz prawdopodobny jest też rok 1209. Niestety, choć w zasobach miejskich zachowało się ponad 600 dawnych dokumentów (m. in. taka rzadkość jak XVIII-wieczne akta budowlane z okresu odbudowy po wielkim pożarze miasta), to większość lwóweckiego archiwum – w tym także akt lokacyjny – uległa zniszczeniu podczas wojny 30-letniej. Na szczęście dochował się do naszych czasów najstarszy istniejący plan Lwówka Śl., z XVIII w., ukazujący m.in. studnię miejską i pręgierz.
Wystawę zorganizowano przy współpracy Stowarzyszenia Miast Partnerskich z Heidenau, a jego reprezentant – Werner Guder – podkreślał podczas otwarcia zasługi Doris Baumert ze Stowarzyszenia Przyjaciół Powiatu Lwóweckiego oraz drezdeńskiego studia fotograficznego „Studio.Wir” („Studio. My.”) przy kompletowaniu oraz kompozycji fotografii. Niektóre z nich prezentowane są po raz pierwszy. Wystawa gościła już w Heidenau, w Lwówku Śląskim, a kolejnym miastem, po Jeleniej Górze, będzie Wrocław.
W jeleniogórskim Archiwum Państwowym oglądać można ją do końca października tego roku. 

LWÓWEK - DOKUMENTY 002.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 003.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 008.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 009.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 011.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 012.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 014.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 015.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 016.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 017.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 019.JPG
LWÓWEK - DOKUMENTY 023.JPG

Komentarze (1)

Lwówek Śląski odrapany i zrujnowany jak wszystkie miejscowości Dolnego Śląska