Współtwórca wystawy, Wojciech Szczerepa, zaprezentował zgromadzonym grupy prezentowanych dokumentów z dziejów miasta. Są wśród nich prawa i statuty miejskie, spisy burmistrzów, mieszkańców, a także zasobów materialnych: budynków, zwierząt, wchodzących w skład lwóweckich posiadłości osad… Na wystawie znaleźć można przepis z XVIII w. na warzenie piwa, do którego dodano informację, że piwowar, który uwarzył zły trunek, ponosił nie tylko konsekwencje finansowe, ale też karano go… chłostą!
Wojciech Szczerepa wskazał również na rozbieżność dat uzyskania praw miejskich przez Lwówek Śląski – powszechnie uznaje się rok 1217, lecz prawdopodobny jest też rok 1209. Niestety, choć w zasobach miejskich zachowało się ponad 600 dawnych dokumentów (m. in. taka rzadkość jak XVIII-wieczne akta budowlane z okresu odbudowy po wielkim pożarze miasta), to większość lwóweckiego archiwum – w tym także akt lokacyjny – uległa zniszczeniu podczas wojny 30-letniej. Na szczęście dochował się do naszych czasów najstarszy istniejący plan Lwówka Śl., z XVIII w., ukazujący m.in. studnię miejską i pręgierz.
Wystawę zorganizowano przy współpracy Stowarzyszenia Miast Partnerskich z Heidenau, a jego reprezentant – Werner Guder – podkreślał podczas otwarcia zasługi Doris Baumert ze Stowarzyszenia Przyjaciół Powiatu Lwóweckiego oraz drezdeńskiego studia fotograficznego „Studio.Wir” („Studio. My.”) przy kompletowaniu oraz kompozycji fotografii. Niektóre z nich prezentowane są po raz pierwszy. Wystawa gościła już w Heidenau, w Lwówku Śląskim, a kolejnym miastem, po Jeleniej Górze, będzie Wrocław.
W jeleniogórskim Archiwum Państwowym oglądać można ją do końca października tego roku.
Komentarze (1)
Lwówek Śląski odrapany i zrujnowany jak wszystkie miejscowości Dolnego Śląska