To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Do zobaczenia w chmurach…

Do zobaczenia w chmurach…

Najprawdopodobniej już od najbliższego czwartku (3 czerwca) można będzie podziwiać panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich i pogórza z najwyższej w Polsce wieży widokowej Sky Walk Świeradów.

Burmistrz Świeradowa Zdroju wzbrania się przed stwierdzeniem, że inauguracja wieży nastąpi za trzy dni. – Dziś jeszcze są pewne odbiory techniczne, więc gwarancji nie dam, ale określenie „prawie na pewno” jest uzasadnione.
Wieża widokowa na zboczu Świeradowca ma 59,9 metrów wysokości. Górny taras widokowy znajduje się na wysokości 55 metrów. Ścieżka obtaczająca trzy maszty nośne ma długość 799 m i zakończona jest tarasem widokowym na wysokości 56,6 m ponad okolicznymterenem. Konstrukcję nośną ścieżki tworzy konstrukcja kratownicowa. Wzajemne połączenie ścieżki i wieży zapewnione jest przy pomocy cięgien stalowych o zwiększonej wytrzymałości oraz stalowych elementów diagonalnych z rur. Na ścieżce znajduje się kilka kolejnych atrakcji, jak przełaźnia linowa, zjeżdżalnia, sieć relaksacyjna, itd. Na pewno jednak największe wrażenie sprawi ażurowe przejście nad otwarta przestrzenia i szklany taras.
Atrakcja będą też trzy kilometry ścieżki dydaktycznej wśród koron drzew. Dzięki temu, turyści będą mogli poznać las na każdym poziomie. Atrakcją mają być również wkomponowane w to wszystko kilkudziesięciometrowe zjeżdżalnie. Kręty drewniany podest będzie dostępny dla wszystkich, także dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodzin z dziećmi.
Realizacja Sky Walk Świeradów Zdrój kosztowała ok. 40 mln zł. Inwestorem jest czeski przedsiębiorca – ten sam, który wybudował bijąca rekordy popularności ścieżkę w Dolni Moravie w Czechach. Ta w Świeradowie jest nie tylko wyższa, ale także bardziej eksponowana.
Do wieży można się będzie dostać pieszo, albo taksi-busami. Miasto już zmienia organizacje ruchu, która pokieruje przyjezdnych na parkingi w Świeradowie. Z nich do atrakcji poprowadzą oznakowane ścieżki lub będzie można skorzystać z przejazdu oferowanego przez prywatnych przewoźników. Burmistrz zapowiada, że cena kursu nie powinna przekroczyć 5 zł.
- Przewidujemy maksymalną opłatę za kurs w wysokości 5 zł od osoby. To kwota, która nie będzie zaporową dla turystów i pozwoli zarabiać taksówkarzom. Oczywiście nie możemy jej narzucić prywatnym podmiotom, ale wyższe stawki oznaczać będzie brak wsparcia miasta dla takich przewoźników – mówi burmistrz Marciniak. I zapowiada, że będzie prezent dla mieszkańców miasta.
- Mieszkańcy Świeradowa dostaną vouchery uprawniające do darmowego, jednokrotnego wejścia na wieżę Sky Walk”. Już zaczynamy je rozdawać. Można się po nie zgłaszać do Stacji Kultury (poniedziałek – piątek, od 10 czerwca, w godz. od 10:00 do 17:00) i w Małym Domku przy Czarcim Młynie przy ulicy Lwóweckiej 5 (od 11 czerewca, od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00). Przy odbiorze voucherów należy okazać dokument potwierdzający tożsamość i zameldowanie na terenie Świeradowa.
Znana jest już cena biletów na wieżę:
Osoba dorosła – 49 zł
Dziecko 3 – 11 lat – 39 zł
Rodzina (2 os. dorosłe + 2 dzieci) – 159 zł
Zjeżdżalnia, 1 jazda – 9 zł
Zjeżdżalnia, 6 jazd – 50 zł
Grupa szkolna – 35 zł osoba
Grupa powyżej 25 osób – 45 zł osoba.
Nie zostały jednak jeszcze uczczegółowione godziny otwarcia. Wieża z prawdopodobnie będzie czynna od rana do wieczora, a w określone dni możliwe będą nocne wizyty. Świeradowski sky walk będzie jedyną wieżą widokową tego typu w Europie, którą będzie odwiedzać po zmroku.
 

Do zobaczenia w chmurach…
Do zobaczenia w chmurach…
Do zobaczenia w chmurach…
Do zobaczenia w chmurach…
Do zobaczenia w chmurach…

Komentarze (14)

Ceny z kosmosu!

Ceny z kosmosu!

Woow ale tanio !

Jak tam pod wieżę dojechać? jak tam tylko jedna wąska droga na górę prowadzi i jest tak wąska że osobowym autem się nie miniesz. Jak tam zaparkować? na środku drogi? przecież tam nie ma żadnego parkingu. Lipa.

"Zanana jest już cenna biletów na wieżę"

Jak można puszczać takie babole?

Boże, co to jest?! To jakiś koszmar!

Polecam Czechy, tam jest taniej i ładniej. Jeżeli chodzi o widoki bez wieży, po naszej stronie granicy tylko obok nadajnika na Śnieżnych Kotłach dech zapiera.

W Jańskich Łaźniach 250 czk za dorosłego, 190 czk za dziecko, zjeżdżalnia 50 czk. Kurs korony 0,1757 zł (z 31.05.). Dużo taniej nie jest.

Polecam Czechy, tam jest taniej i ładniej. Jeżeli chodzi o widoki bez wieży, po naszej stronie granicy tylko obok nadajnika na Śnieżnych Kotłach dech zapiera.

Tylko po co ?

Biszkopt Skworc jest jak wszyscy z ePISkopatu: zaimpregnowany i zaizolowany od świata realnego za wyjątkiem żądzy pieniądza.
Tajemnica wiary: złoto i $.

Zaciskałeś,zaciskałeś, ale się nie udało. Znowu zrobiłeś pod siebie POsrasncu...

49 zł za osobę dorosła -- bandytka w biały dzień .A co tu mówić o rodzinie . 2 dni pracy żeby z dziećmi zwiedzić . Zyg .pl.

49 zł to jeszcze NIC. Te 49 zł płacicie za wejście i za nic więcej. Żeby cokolwiek zrobić dalej, zjechać z tej rury itd. musicie płacić dodatkowe ogromne pieniądze. To jest biznes i wyzysk nad drugim człowiekiem.