To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Do 5 maja trwa nabór do jeleniogórskich przedszkoli i szkół

W Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Armii Krajowej przewiduje się utworzenie 3 pierwszych klas.

Rodzice, którzy chcą po raz pierwszy zapisać swoje pociechy do miejskiego przedszkola, a także do I klasy szkoły podstawowej, muszą skorzystać ze specjalnego portalu rekrutacyjnego. Znaleźć go najłatwiej, wchodząc na stronę internetową miasta www.jeleniagora.pl.

Do portalu prowadzi zielona zakładka zatytułowana „Rekrutacja do szkół i przedszkoli 2017/2018”. Gdy klikniemy w nią, pokażą się informacje o naborach na poszczególnych poziomach kształcenia, w treści których znajdują się odnośniki do stron naborowych dla przedszkoli i dla szkół podstawowych. Osiem przedszkoli publicznych prowadzonych przez miasto Jelenia Góra dysponuje ok. 370 wolnymi miejscami. W przypadku jeleniogórskich szkół podstawowych szacuje się, że przyjmą one od września około 525 pierwszoklasistów.

Tegoroczna rekrutacja do jeleniogórskich przedszkoli i szkół podstawowych podzielona będzie na kilka etapów. Pierwszy z nich to elektroniczna rejestracja danych dziecka i jego rodziców (prawnych opiekunów) przez portal www.jeleniagora.pl i zakładkę „Rekrutacja do szkół i przedszkoli 2017/2018”. Można to zrobić za pomocą domowego komputera podłączonego do internetu. Sporządzony elektroniczny dokument musi być na koniec wydrukowany, dlatego potrzebna jest drukarka. W przypadku trudności należy się zgłosić do dyrektora przedszkola lub szkoły, do której dziecko ma być zapisane (do placówki I wyboru, czyli do tej, która rodzinie najbardziej odpowiada). Jak zawsze w przypadku konieczności elektronicznego „porozumiewania się” mieszkańców z jeleniogórską administracją samorządową, do dyspozycji są stanowiska komputerowe w Książnicy Karkonoskiej. Warto podkreślić, że przeprowadzany nabór nie dotyczy dzieci już uczęszczających do samorządowych przedszkoli.
Od ich rodziców zebrano już tzw. karty kontynuacji, co gwarantuje im miejsce w przedszkolu na kolejny rok. Ten nabór nie dotyczy także przedszkoli niepublicznych.

Kodowanie przedszkolaka
Procedura rejestracji przedszkolaka rozpoczyna się od wpisania w witrynie naboru numeru PESEL przyszłego przedszkolaka. Kolejny krok to uzyskanie kodu dostępu. Składa się on z identyfikatora i hasła (co najmniej 8 znaków). Kod generują rodzice (lub opiekunowie) na stronie rekrutacji po wpisaniu danych osobowych dziecka. Kod dostępu należy przechowywać i chronić.
Po wpisaniu danych dziecka i rodziców osoba dokonująca rejestracji przedszkolaka wybiera z listy maksymalnie 3 placówki (przedszkola), tworząc listę preferencji. Oznacza to ustalenie kolejności placówek, zaczynając od tej, której wybór jest najważniejszy-najkorzystniejszy. Placówka ta będzie nazywana placówką I-go wyboru. Należy także zaznaczyć kryteria, które dziecko spełnia. Na koniec wydrukować kartę zgłoszenia. Uwaga: po wydrukowaniu podania dla rodziców/opiekunów prawnych blokowana jest edycja karty zgłoszenia - można ją poprawić tylko w placówce.

Kryteria uzyskania miejsca w samorządowym przedszkolu
Bezwzlędnym kryterium przyjęcia dziecka do samorządowego przedszkola jest jego zamieszkiwanie na terenie miasta Jelenia Góra. Kolejne to tzw. kryteria podstawowe, określone w ustawie Prawo oświatowe. Zalicza się do nich m.in. wielodzielność rodziny (troje lub więcej dzieci), niepełnosprawność dziecka lub rodziców, samotne wychowywanie i piecza zastępcza. Listę kryteriów – mających wpływ na przyjęcie dziecka do samorządowego przedszkola – zamykają te określone w uchwale Rady Miejskiej Jeleniej Góry. Są to m.in. wykonywanie pracy zawodowej przez oboje rodziców, zadeklarowanie korzystania z pełnej, ponad 5-godzinnej opieki przedszkolnej, a także rozliczanie podatków przez rodziców w Jeleniej Górze.

Papierowe dokumenty
Wydrukowaną z systemu kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola lub do szkoły należy dostarczyć do sekretariatu placówki I wyboru. Załączyć należy dokumenty potwierdzające kryteria, takie jak: orzeczenia o niepełnosprawności, zaświadczenia od pracodawców, dokumenty potwierdzające zameldowanie, itd. Mają być one składane w oryginale lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem. Szczególowy wykaz tych dokumentów można znaleźć w zakładce „Rekrutacja do przedszkoli 2017/2018” na stronie www.jeleniagora.pl
W przypadku braku pisemnego potwierdzenia spełnienia kryteriów, wynikających z ustawy Prawo oświatowe, oraz z dodatkowych, wynikających z Uchwały Nr 291.XL.2017 Rady Miejskiej, kryteria te nie będą uwzględniane przez komisje rekrutacyjne.

Terminy
Elektroniczna rejestracja do jeleniogórskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz dostarczenie do właściwych placówek wydrukowanych kart zgłoszenia dziecka wraz z załączonymi dokumentami muszą zostać dokonane do dnia 5 maja.
W dniu 15 maja zostaną opublikowane wyniki rekrutacji dzieci. W ciągu 4 dni, najdalej do dnia 19 maja, rodzice/opiekunowie zobowiązani są do złożenia deklaracji woli, potwierdzającej, że dziecko od 1 września będzie korzystało z przyznanego mu miejsca w przedszkolu lub szkole. W dniu 22 maja nastąpi podanie do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do samorządowych placówek. W regulaminie przewidziano także postępowanie uzupełniające i odwoławcze.

Przyjazny system i pomoc placówek
- Taki sposób naboru do placówek oświatowych sprawdził się wcześniej w przypadku szkół średnich i gimnazjów. Elektroniczny nabór do przedszkoli robimy w Jeleniej Górze po raz szósty, a do podstawówek po raz trzeci. Portal rekrutacyjny jest przyjaźnie skonstruowany. Jestem przekonany, że rodzice wykonają rekrutacyjne „zadanie komputerowe”. Gdyby jednak wystąpiły problemy, należy się zgłosić do przedszkola lub szkoły tzw. I wyboru. Tam otrzymają Państwo pomoc – mówi Paweł Domagała, naczelnik wydziału edukacji i sportu Urzędu Miasta Jelenia Góra - W przypadku zapisywania dziecka do „własnej” szkoły obwodowej nie spodziewam się żadnych problemów. Wystarczy jeden podpisany dokument, złożony w sekretariacie szkoły. Jeśli chodzi o nabór do wszystkich przedszkoli i do szkół poza własnym obwodem, to sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Piewszy etap to zalogowanie się na portalu i wypełnienie karty zgłoszenia dziecka. Drugi etap to złożenie dokumentów w placówce pierwszego wyboru. Tam komisja rekrutacyjna zweryfikuje prawdziwość danych ze stanem faktycznym, wynikającym z dokumentów. I jeszcze na koniec, gdy dziecko zostanie zakwalifikowane do konkretnego przedszkola lub szkoły, oczekujemy, że rodzic (lub opiekun) złoży deklarację woli potwierdzającą, że dziecko będzie korzystało z przyznanego mu miejsca w konkretnej placówce. W przypadku, gdy rodzic nie złoży deklaracji potwierdzenia woli, dziecko traci miejsce w placówce.

Krótka ścieżka dla I klasistów ze szkolnego obwodu
Rodzice dzieci zamieszkałych w obwodzie danej szkoły podstawowej, do 5 maja 2017 r. mogą potwierdzić wolę uczęszczania do szkoły obwodowej swojego dziecka (przez portal www.jeleniagora.pl) lub bezpośrednio www.jeleniagora.podstawowe.vnabor.pl, z którego należy wydrukować deklarację, podpisać i dostarczyć do sekretariatu swojej (obwodowej) szkoły. Rejony szkół podstawowych wynikają z uchwały nr 290.XL.2017 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 31 marca 2017 r. w sprawie sieci szkół podstawowych (są one takie same, jak w latach ubiegłych). Potwierdzenia woli uczęszczania dziecka do szkoły obwodowej można także dokonać poprzez wypełnienie deklaracji w sekretariacie szkoły obwodowej (z pominięciem witryny internetowej).
Pełne postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na wolne miejsca w szkołach dla kandydatów, którzy nie zadeklarują uczęszczania do swoich szkół obwodowych, oraz dla tych, którzy nie mieszkają w Jeleniej Górze.

Do I klas także dzieci spoza Jeleniej Góry
– Z naszych wyliczeń wynika, że do klas pierwszych przyjmiemy we wrześniu około 525 dzieci. To oznacza utworzenie 21 szkolnych oddziałów. Ale może być ich więcej. W przypadku szkół podstawowych - inaczej niż w przedszkolach - w rekrutacji mogą wziąć udział także dzieci spoza Jeleniej Górze. Te zgłoszenia także będą oceniane w odniesieniu do poszczególnych kryteriów. Rodzice spoza Jeleniej Góry będą mogli wskazać trzy szkoły - w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych – wyjaśnia Paweł Domagała. Wskazuje też na to, aby rozważyć możliwość wyboru dla swojego dziecka niewielkiej, kameralnej szkoły w śródmieściu, spośród takich jak SP7, SP13, czy na obrzeżach miasta - SP5 przy ul. Lotnictwa lub SP15 w Sobieszowie, która oprócz typowych zajęć proponuje rozwój dziecka w sportach zimowych. Wszystkie wymienione wyżej szkoły oferują dydaktykę i wychowanie na wysokim poziomie, są doskonale wyposażone, również jeśli chodzi o bazę sportową, oferując przy tym szeroką ofertę ciekawych zajęć pozalekcyjnych.
Polski system oświaty dopuszcza kilka sytuacji szczególnych. W przypadku, gdy rodzic jest zainteresowany nauczaniem domowym, to na etapie rekrutacji postępuje tak jak wszyscy. Deklaruje swoje dziecko do szkoły w swoim obwodzie lub uczestniczy w rekrutacji. Decyzję o możliwości nauczania domowego podejmuje dyrektor szkoły - do której uczeń zostanie zapisany - po spełnieniu określonych wymogów.
Jeśli rodzic chce zapisać swoje dziecko do I klasy w wieku 6 lat – jest taka możliwość. Zasadniczy głos w tej sprawie zabiera poradnia psychologiczno-pedagogiczna opiniująca gotowość dziecka do nauki szkolnej. Jeśli opinia poradni będzie pozytywna, dziecko może uczestniczyć w rekrutacji na rok szkolny 2017/2018.