To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Debatują o ochronie Karkonoskiego Parku Narodowego

Dyrektor KPN Andrzej Raj odpiera zarzuty gestorów

Trwają konsultacje społeczne projektu planu ochrony Karkonoskiego Parku Narodowego. Panuje opinia, że nie należy spodziewać się rewelacji. Wczoraj, 5 września, w Karpaczu z dyrekcją KPN spotkali się gestorzy obiektów turystycznych ulokowanych w granicach parku. W środę 7 września odbędą się konsultacje z mieszkańcami Szklarskiej Poręby. Pracownicy KPN oczekują w siedzibie pod wyciągiem dwukrotnie, o godzinie 12.00 i 17.00. Podobne spotkania odbędą się w dzień później, 8 września, w Centrum Informacyjnym KPN w Karpaczu.

Na spotkaniu gestorów, najwięcej zastrzeżeń do planu miał szef spółki Hotele Sudeckie Grzegorz Błaszczyk.
- Obawiam się, że zbyt szczegółowe zapisy, mogą się szybko zdezaktualizować, a plan ma obowiązywać 20 lat - argumentował prezes Błaszczyk.
- Nas obowiązują przepisy ochrony przyrody, sprawy dotyczące m.in. działalności gospodarczej regulują inne przepisy - odpowiadał dyrektor KPN Andrzej Raj. Wyjaśniał jednocześnie i uspokajał, że obecny projekt praktycznie niczym się nie różni od poprzednich. - Wciąż zgodnie z rozporządzeniem nie może być mowy o jakiejś dowolności. Dominują cele ochrony przyrody w oparciu i inwentaryzację i identyfikację posiadanego stanu oraz obowiązujące w tej materii przepisy - wyjaśnił zebranym dyrektor KPN.
Z projektem planu ochrony Karkonoskiego Parku Narodowego i dokumentacją źródłową można się zapoznać w Dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze, ul. Chałubińskiego 23, od dnia 24 sierpnia 2016 r. do dnia 13 września 2016 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 14.00. Projekt dokumentu został zamieszczony także na stronie internetowej Parku pod adresem www.kpnmab.pl.
Uwagi i wnioski do projektu dokumentu mogą być składane na zasadach i w trybie określonym w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, w formie: pisemnej na adres: Karkonoski Park Narodowy, ul. Chałubińskiego 23, 58-570 Jelenia Góra, ustnie do protokołu w siedzibie Dyrekcji KPN, za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres sekretariat@kpnmab.pl.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyznacza się 21-dniowy termin składania uwag i wniosków, tj. od 24 sierpnia 2016 r. do dnia 13 września 2016 r. (okres wyłożenia projektu planu ochrony). Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.
Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego z udziałem Rady Naukowej rozpatrzy uwagi i wnioski oraz poda informację o udziale społeczeństwa w postępowaniu oraz o tym, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione uwagi i wnioski zgłoszone w związku z udziałem społeczeństwa.

Komentarze (9)

"uspokajał, że obecny projekt praktycznie niczym się nie różni od poprzednich"-a co on tak nagle nie lubi pieskow na smyczy???

Kiedy dobra zmiana w KPN?

Park pięknie się rozwija i przyciąga tłumy turystów. Nie zniszczmy tego. Wyciągów mnóstwo w Czechach a busem 30 minut i kto chce to pojeździ na nartach a u nas się wyśpi i naje. Zresztą u nas i tak nie ma śniegu. A produkowanie sztucznego śniegu jak to jeden mądry lansuje to jak stawianie budki z lodami na Saharze.

Przybij piątkę, Real. Miesiąc temu ostatni raz widziałem "oszpecone i zdegradowane" Dolomity. "Straszny" widok.:-)))
A zimą co tam się wyrabia - zgroza. Fredzia padłaby trupem na miejscu.

Real jaka będzie zima, bo ty jako lokalny meteorolog znasz się na tym. Konkretnie jakie opady i temperatura przez następne 5 lat ? Inwestować w gondole czy w kanapę ? I gdzie, bo mam miliony nie do stracenia.