To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Debata prezydencka - odsłona pierwsza

Debata prezydencka - odsłona pierwsza

Kandydaci na prezydenta Jeleniej Góry Marek Obrębalski i Marcin Zawiła zmierzyli się w pierwszej części telewizyjnej debaty zorganizowanej przez TV Dami, TV Odra, portal NJ24 oraz tygodnik Nowiny Jeleniogórskie. W miniony poniedziałek kandydaci mówili o edukacji i sporcie. Pytania mogli zadawać widzowie i czytelnicy nj24.pl. Tak będzie też w czasie wóch kolejnych odsłon wyborczej debaty.

Kolejne potyczki kandydatów wśrodę, 1 grudnia, o godzinie 17.15. Tym razem rozmowa dotyczyć będzie spraw społecznych, problemów mieszkańców (ZGL, infrastruktura, komunikacja) oraz organizacji pozarządowych.

Odsłona trzecia debaty w piątek, 3 grudnia, także o godz. 17.15. M. Obrębalski i M. Zawiła mówić będą o gospodarce i inwestycjach.

Szanowni Państwo! Jeśli chcecie zadać pytanie kandydatom, możecie to zrobić za naszym pośrednictwem. Można przekazać je w formie komentarza pod niniejszym artykułem lub drogą mailową (portal@nj24.pl). Nadesłane pytania posegregujemy tematycznie, najważniejsze z nich kandydaci usłyszą podczas debat. Warunek: pytanie musi dotyczyć obu kandydatów.Komentarze (45)

Powiązania kandydatow z lokalnym biznesem,

co zamierzaja panowie zrobic z komunikacja zbiorowa w miescie i jej planowanym ograniczeniem na niektórych liniach?

Jak obydwaj kandydaci widzą przyszłość jeleniogórskich przedszkoli. Czy zamierzają je przekształcać na przedszkola publiczne? Oraz jaki jest ich stosunek do rozwoju w Jeleniej Górze sportu zwłaszcza młodzieżowego.

Przepraszam za pomyłkę w poprzednim pytaniu. Chodzi o przekształcanie publicznych przedszkoli na niepubliczne. Jaki jest stosunek obydwu kandydatów do tego problemu.

Mam pytanie z pierwszego bloku "edukacja". Czy kandydat może obiecać, że dokona podwyżki płac dla pracowników administracji, obsługi, księgowości szkół miejskich? Rząd obiecując i przyznając oczywiście z pobudek politycznych co rusz podwyżki dla nauczycieli, zapomina że w szkołach pracują nie tylko nauczyciele. TO jest mocno frustrujące jak się obserwuje ciągłe podwyżki nauczycieli, którzy mało nie zarabiają, podczas gdy inni pracownicy nie mogą liczyć nawet na symboliczną podwyżkę, pokrywającą chociażby spadek wartości pieniądza wskutek inflacji. Skoro rząd tak dba o nauczycieli to może samorząd mógłby zadbać o pracowników administracji szkół, którzy są w końcu pracownikami samorządowymi. Niestety od lat tę grupę pracowników traktuje się jak wyrobników.

Dodaję do pierwszego; jakie sporty uprawiają kandydaci.P.Zawiła zachacza o liberalizm czyli nie jest bliski ludowi.

Czy kandydaci będą odpowiadać na pytania czy wygłaszać przygotowane przez sztabowców tyrady, wzorem byłego wicepremiera A Leppera?

jak rozwiążą problemy związane z wykupem lokali komunalnych, w których dokonano zmian np.zlikwidowano drzwi, płytą przedzielono pokój, itd. na dzień dzisiejszy brak możliwości wykupu

@anonimowy! Polskie prawo określa kiedy lokal mieszkalny jest samodzielny, a kiedy nie i żaden burmistrz, czy prezydent tego nie może nagiąć!

Myślałam o lokalach samodzielnych np. duży 25m. pokój z dwoma oknami przedzielony regipsem i zamontowano drzwi, bez rozbiorki nie podpiszą wniosku
Takie przeróbki miałam na myśli

Proszę nie przesadzać i nie wygłaszać bzdur o ciągłych podwyżkach dla nauczycieli. A swoją drogą nikt nie bronił pani(u) zostać nauczycielem więc trzeba było się uczyć i spróbować tego chleba a nie teraz farmazony wypisywać

farmazony? we wszystkich mediach się trąbilo że nauczyciele są jedyną grupą zawodową która w tym ciężkim dla finansów publicznch okresie dostanie podwyżki. Sam premier o tym obwieszczał nie bez dumy, zaraz potem obwieścił o podwyżce podatków. Czyli cała budżetówka i reszta społeczeństwa poprzez wyższy VAT zrzuca się m. in. na podwyżki dla wybrańców Tuska. A to kim jestem z zawodu i dlaczego nie nauczycielem nie ma tu nic do rzeczy. Pozaty ja nie mam nic przeciwko podwyżkom w budżetówce (w tym dla nauczycieli), jednak niech wszyscy bedą traktowani jednakowo o sprawiedliwie. Swoim postem wykazał pan/pani typową dla nauczycieli postawę, że jesteśmy lepsi/ważniejsi od innych.

Proszę dokładnie i szczegółowo odpowiedzieć przez obu kandydatów
Na 4 pytania: I/ Jaką sumę miasto przeznaczy na dotacje organizacjom pozarządowym i jak rozlicza wydane pieniądze. Myślę, że organizacje pozarządowe rozliczają się co do grosza z otrzymanych dotacji, czy nie?
II / Ile pieniędzy przypada na pomoc osobą niepełnosprawnym na konkretną osobę w stosunku do otrzymanych pieniędzy Czy ktoś wydane miejskie pieniądze kontroluje?
III/Czy w/g Pana organizacje pozarządowe są potrzebne, czy większej pomocy udziela Pomoc Społeczna kontrolowana i finansowana przez budżet miasta i należałoby ograniczyć wydatki na organizacje samorządowe, które niekiedy istnieją tylko dzięki pomocy państwa a nie sponsorów?
IV / Ile osób niepełnosprawnych zmotoryzowanych ma Jelenia Góra a ile miejsc parkingowych dla nich?

Ile MIEJSC PRACY ? W 1990 wybrany na pierwszego niekomunistycznego prezydenta Jeleniej Góry
, funkcję tę pełnił do 1994. Polikwidował zakłady pracy czyli rozpoczął ROZPIERDUCHĘ W MIESCIE
W 2007 ponownie uzyskał mandat poselski z ramienia PO. Kandydując w okręgu legnickim, otrzymał 14 133 głosy. TYLKO POSADKA NA KOSZT PAŃSTWA. NIECH ZAŁOZY WŁASNĄ FIRMĘ!!!!
. Od 2003 sprawował mandat radnego sejmiku dolnośląskiego, od 2006 z listy Platformy Obywatelskiej. W 2004 z ramienia UW bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego.

Jeżeli już mamy taki wybór, to będę głosował za Obrębalskim.Uważam ,że powinno się dać mu możliwość dokończenia tego, co pozaczynał.Jedna kadencja,to za mało , żeby czegoś dokonać.Trzy lata użerania się z opozycją a gdy już pojawia się jakaś szansa współpracy, to trzeba opuścić ratusz.Niech Obrębalski się wykaże a my mu podziękujemy przy urnie w następnych wyborach.Jeżeli przyjdzie Zawiła , to też będzie przez trzy lata kleił .Zresztą tytanem pracy , to on nie jest. Był już prezydentem i co? W sejmie też nie widziałem go na mównicy.W uczelni, gdzie ponoć wykładał , też ciężko go było namierzyć.Co mi z tego , że gość sympatyczny, kiedy nierób.On sam chyba już nie wie kim ma być.Posłem, prezydentem, może sołtysem?To nieważne. Ważne , żeby gdzieś miękko wylądować. Niech on lepiej idzie do biblioteki poczytać , bo menadźer z niego jak z koziej doopy wór na mąkę.

Jedynie co mi sie podoba w Zawile to te długie wąsy diabelskie, sołtysa, Wałęsy itd. Tak długie, puszyste ,łaskoczą tylko, że łatwo je można drzwiami przytrzasnąć a wróble zrobią sobie gniazdko i tyle po Zawile zostanie dla dobra jeleniogórzan. HI ,HI, ha, ha dobra zima ,dobra zima bez komina!!!

Zawiła by do roboty się wziął w Sejmie a nie tracił czas na głupoty. Taki człowiek nas reprezentuje w sejmie który zamiast tam aktywnie działać to traci czas na kampanie wyborcze bo Platforma nie miała kogo wystawić i wystawiła jego z litości.

Obrębalski do ratusza a Zawiła do sejmu taki widzę podział przynajmniej wszystko może dobrze funkcjonować na korzyść naszego miasta.

kamiloooosss & AniutkaZabobrze to ta sama osoba. Naucz się moderacji w necie. Poczytaj parę książek a dopiero potem zabierz się za pisanie komentarzy ośle! :evil:

czy dalej będzie rozwijana przyjaźń z chinami i jakich konkretnych efektów należy się po tym spodziewać, poza wizytami na koszt podatnika?
oraz- kiedy odbędą się wybory do rad dzielnic, a zwłaszcza rady cieplic?

A propos sportu, jak obaj kandydaci zamierzają wspierać jeleniogórski sport w wydaniu drużynowym? Dziś Jelenia Góra praktycznie nie istnieje na sportowej mapie Polski.

Jakie inwestycje sportowe (poza Orlikami) zostały zrealizowane w Jelenie Górze w ostatnich czterech latach??

Czy Pan Marcin Zawiła myśląc o rozwoju sportu w Jeleniej Górze planuje również odbudowę skoczni narciarskiej znajdującej się między Osiedlem Czarne a przyszłym Osiedlem Centralnym i czy bierze pod uwagę budowę w mieście hali lub toru kartingowego?

w jaki sposób chcecie Panowie ściagnąć do Jeleniej Góry firmy produkcyjne?

Kiedy zostaną wymienione niepełnosprawne parkometry na te, które przyjmują prawne środki płatnicze oraz nie wyłudzają od nas pieniędzy?

a kto zlikwidował JELFĘ???

:s

ogranicza się do 4 ostatnich lat, co było wcześniej? Czym może pochwalić się gdy był prezydentem? A jeszcze bardziej ciekawe co zrobił, w czasie kolejnych kadencji, w Sejmie dobrego dla mieszkańców Jeleniej Góry?

wpisują po kilka komentarzy pod różnymi nickami????? Rozdwojenie jaźni czy strach przed kleską kicio ściska Panie Obrębalski?????

miałem głosować na Zawiłe ale jak go Prystrom popiera to ja dziękuje. Miaso ma sie zmieniać i iśc do przodu a nie populista Prystrom będzie kłócił się ze wszystkimi.

czy maja obaj kandydaci jakies programy dla wspólnot mieszkaniowych które zechca wyremontowac kamienice?

Tylko nie Zawiła, to będzie klęska dla JG! Partyjniactwo i bufonada!!!!

Skąd kandydaci zamierzają wziąść pieniądze na swoje projekty? Czy zamierzają dalej sprzedawać mienie komunalne, Wodnika i MZK żeby pozyskać fundusze? Jak zamierzają spłacić długi miasta?

.ZAWIŁA TO „SOŁTYS PIERDZIOŁEK”, WĄS NALEŻYTY, POSTAWA SOŁTYSA PIERDZI FARMAZONY, PIERDZI, A LUD Z OTWARTĄ GĘBĄ SŁUCHA JAK POWSTAŁA OD 1990 -1994 R. za jego rządów ROPIERDUCHA.

Hahahaha Obrębalski: "Jestem ekonomistą i wiem jak zarządzać finansami miejskimi" - zapomniał dodać, że 2 razy nie dostał absolutorium i to od własnej partii :D :D :D paradny facet

żaden z tych kandydat nie dostanie mojego głosu ,Zawiła gada o orlikach a to jego ugrupowanie nam te orliki funduje ,jeden i drugi pan pochodzą z tej samej formacji ,tylko że Zawiła ma POparcie Tuska i będzie robił to co mu każe Tusk ,Zawiła jest mOwcą ale tylko tyle ,w sejmie nawet jednego wystąpienia nie słyszałem w wykonaniu tego pana ,do p.Obrębalskiego mam tylko tyle ze nie ma basenu i nie bedzie .

nie jąkaj sie pan

"Nie róbmy polityki,zbierajmy złom". To kto do kruwy nędzy ma robić politykę,jak nie politycy?!!!!Chyba to oni od tego są!? POpierdzielone hasło tak , jak cała ta złodziejska platforma. PRZEDSZKOLAKI, RÓBCIE POLITYKĘ A NIE W PIELUCHY !!!!!

Poprzedni Prezydent razem poprzednim Prezesem Jelfy.

Jestem mieszkańcem Marczyc. Mieszkam w pobliżu Zbiornika sosnówka, który za każdym razem, kiedy zbliżają się wybory stają się jednym z punktów kampanii wyborczej wielu kandydatów na różne szczeble samorządowe.
Zwracam się do Panów z pytaniem. Czy po wygraniu wyborów na prezydenta JG będziecie chcieli udostępnić Zbiornik Sosnówka do celów rekreacyjnych dla mieszkańców okolicznych miejscowości i dla mieszkańców JG, którzy tak często zatrzymują się w jego pobliżu. Niech to będzie na początek otwarcie dla ludzi pieszego deptaku wzdłuż nasypu zbiornika oraz wytyczenie platformy widokowej. Można byłoby to zrobić już na wiosnę 2011 r, a nastepnie wykorzystanie Zbiornika na kąpielisko i dla białej żeglugi.
Władze Gminy Podgórzyn i Radni do Powiatu są przychylni tej idei.
Proszę o krótką odpowiedz.
z poważaniem
Mieszkaniec Marczyc

A moze raczej Obrebalski na uczelnie Zawila do ratusza - z korzyścią dla ludzkości ;)

ustawiany przez wyznaczonych do tego zadania pracowników politycznych.

Wykonuje dokładnie to co Oni(Platforma Obywatelska) chcą.

Panie Zawiła od czego jeszcze dopuszczą się Pana towarzysze partyjni.

Do mieszkańca Marczyc! A także do mieszkańców Sosnówki i Podgórzyna! Gdyby którykolwiek z kandydatów powiedział że udostępni zbiornik wody w Sosnówce na cele rekreacyjne to wykazałby się nieznajomością prawa! Zbiornik ten został wybudowany jako zbiornik surowej wody pitnej dla Jeleniej Góry i polskie przepisy sanitarne nie pozwalają przeznaczać go na inne cele! Wielu developerów, "polityków" obiecywało "załatwienie tego problemu". Niektórzy z moich znajomych kupowali tam domy (nie słuchali co im się mówiło!) bo liczyli na dostęp do akwenu! Jeżeli prawo ma być prawem to NIE!!!