To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Darmowa cytologia na Dzień Matki

Darmowa cytologia na Dzień Matki

To nietypowy prezent jaki w formie laurek z zaproszeniem podarowały wczoraj swoim mamom przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Nr 4 w Jeleniej Górze. Tradycyjne występy poprzedził wykład Agnieszki Ignatowicz z Dolnośląskiego Centrum Onkologii na temat profilaktyki leczenia raka szyjki macicy.

- Cieszę się, że skorzystałam z tej prelekcji. Rozwiała ona dość wiele wątpliwości, które do tej pory miałam na temat choroby. Nie sądziłam, że statystyki umieralności są tak wysokie – mówiła Beata Rajnisz, która choć bada się regularnie, po wykładzie postanowiła zwiększyć dotychczasową częstotliwość przeprowadzanych cytologii. – Z zaproszenia na pewno skorzystam - dodała kobieta.

- To świetna okazja do poszerzenia wiedzy na temat jak zdrowo i długo żyć. Przy okazji dowiedziałyśmy się jak można się zabezpieczać przed tą chorobą – komentowała pani Irena.

„Badajcie się Drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy”, to hasło, które zamiast życzeń pojawiło się na pokolorowanych przez dzieci laurkach.

- Tłumaczymy dzieciom jak ważne jest dbać o zdrowie i regularnie się badać. Wiedzą, że laurki są zaproszeniami dla mam do lekarza, z których powinny skorzystać – poinformowała Violetta Pyrzanowska, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 4 w Jeleniej Górze.

Akcja dolnośląskiego NFZ i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze oraz Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy ma na celu zachęcenie kobiet do wykonywania regularnej cytologii.

- W Polsce z roku na rok wzrasta umieralność młodych kobiet z powodu tego nowotworu. Chorują młode dwudziestoparoletnie, trzydziestoparoletnie matki. Uratować nas może tylko regularna i prawidłowa cytologia – przestrzegała wczoraj Agnieszka Ignatowicz, specjalista radioterapii onkologicznej i zachęcała do odwiedzania sprawdzonego ginekologa co najmniej raz w roku.

Niestety wykład nie przyciągnął tłumów. Na zaproszenie odpowiedziała garstka kobiet, które dowiedziały jak prawidłowo powinna zostać przeprowadzona cytologia.

- Żaden patyczek, ani szpatułka nie może zastąpić szczoteczki cytologicznej. Jeśli wasz lekarz jej nie używa, zmieńcie ginekologa. Po cytologii także zawsze powinno nastąpić badanie palpacyjne – wyliczała Agnieszka Ignatowicz.

Panie dopytywały o szczepienie przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. Wiele bowiem obawia się o swoje córki, które już w wieku 12-13 lat szczepionka może uchronić przed tą chorobą.

- Na pewno zaszczepię Monikę. Chcę ją w te sposób zabezpieczyć – zapowiedziała Beata Rajnisz.

Choroba jest przenoszona drogą płciową, a wykrycie wirusa jest możliwe za pomocą badanie wirusologicznego.  

Po półgodzinnym wykładzie na scenie wreszcie wystąpiły dzieci, które swoje mamy przywitały po angielsku.  

Z darmowej cytologii mogą skorzystać panie w wieku od 25 do 59 lat w NZOZ Karkonoskim Centrum Medycznym, NZOZ „Przychodnia Rodzina” Sp z o.o., NZOZ „Ginekomed Dorota Dobek”, Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Centrum Kotliny Jeleniogórskiej i NZOZ „Przychodnia Zabobrze-1” s.c.

To nie koniec akcji. Dzisiaj o godzinie 11.30 w tym samym przedszkolu odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca program. Udział w niej weźmie m.in.  rzecznik prasowy dolnośląskiego NFZ i przedstawicielka jeleniogórskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

IMG_7598.JPG
IMG_7603.JPG
IMG_7606.JPG
IMG_7607.JPG
IMG_7610.JPG
IMG_7611.JPG
IMG_7614.JPG
IMG_7615.JPG
IMG_7616.JPG
IMG_7619.JPG
IMG_7622.JPG
IMG_7624.JPG
IMG_7625.JPG
IMG_7626.JPG
IMG_7627.JPG
IMG_7630.JPG
IMG_7631.JPG
IMG_7633.JPG

Komentarze (1)

"Wiele bowiem obawia się o swoje córki, które już w wieku 12-13 lat szczepionka może uchronić przed tą chorobą." - o matko i córko, kto i dla kogo to pisał. Ja rozumiem, że "redaktor" musi pisać na każdy temat. Ale po POLSKU!