To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czy w okręgu nr 2 będą powtórzone wybory do Senatu?

Fot. twitter

Takie pytanie pojawiło się po tym, gdy okazało się, że podczas wyborów do Senatu w okręgu wyborczym nr 2 (legnicko-jeleniogórskim) na kartach do głosowania przy nazwisku Kazimierza Klimka, który kandydował z listy KW Polska Lewica, widniał logotyp Lewicy, czyli wspólnego komitetu SLD, Wiosny i Razem. To mogło zmylić wyborców. Dzisiaj (22.10) o północy upływa termin zgłaszania protestów wyborczych. Koalicja Obywatelska już zapowiedziała, że to zrobi.

Kodeks wyborczy mówi wyraźnie, że logo znajdujące się przy nazwisku kandydata "musi odróżniać się wyraźnie od wzorców symboli graficznych innych komitetów wyborczych". Tymczasem w przypadku Kazimierza Klimka logo przy jego nazwisku mogło wprowadzić w błąd wyborców.

Kazimierz Klimek startował jako kandydat KW Polska Lewica. Jest znanym w Jeleniej Górze przedsiębiorcą, byłym radnym. Informował o sobie, że jest  członkiem SLD. W wyborach do Senatu wystartował jednak bez poparcia swojej partii.

- Analizujemy sprawę – mówi Anna Zych, dyrektor delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Legnicy. Potwierdza, że doszło do tego, iż logo Lewicy(wspólnego komitetu SLD, Wiosny i razem)   pojawiło się przy nazwisku Kazimierza Klimka.

Informację o błędzie z logo wyborcy z Jeleniej Góry udostępniali w internecie, publikując zdjęcia swoich kart.

Kazimierz Klimek był jednym z trzech kandydatów do Senatu w okręgu nr 2. Mandat zdobył Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości, na którego głosowało 49 938 osób. Drugi z kandydatów- Jerzy Pokój z Koalicji Obywatelskiej uzyskał 47,7 tysięcy głosów, zaś Kazimierz Klimek dostał 27 tys. głosów.

Nie jest wykluczone, że wynik wyborów byłby inny, gdyby nie zamieszanie z logo na karcie do głosowania.

- Wyborcy, głosując na Klimka,  mogli myśleć, że oddają głos na kandydata SLD- przyznaje Jerzy Pokój. Rzecz w tym, że Sojusz Lewicy Demokratycznej na mocy tzw. paktu senackiego nie wystawił w  okręgu nr 2 żadnego kandydata, właśnie po to by zwiększyć szanse Jerzego Pokoja (w wyborach do Senatu trzy komitety wyborcze: KO, SLD i PSL zawarły tzw. pakt senacki, na mocy którego w zdecydowanej większości okręgów udało im się wystawić przeciwko PiS jednego kandydata).

Grzegorz Schetyna dzisiaj (22.10) zapowiedział, że Koalicja Obywatelska złoży do Sądu Najwyższego protesty wyborcze dotyczące wyborów do Senatu. Mają dotyczyć wyborów w Jeleniej Górze, Łomży i Pabianicach.

Koalicja Obywatelska porusza jeszcze jeden problem. Okazuje się, że część wyborców Koalicji Obywatelskiej oddając głos stawiało krzyżyk w kratce z logotypem KO, zamiast przy nazwisku kandydata. Takie głosy uznano za nieważne, co także miało wpływ na ostateczne wyniki wyborów.

Komentarze (39)

głosowałem na Pana Ziobrę !

Pan Klimek nie był kandydatem SLD. Karta wyborcza sugerowała, że był. To ewidentne wprowadzenie wyborców w błąd. W podobnej sprawie Sąd Najwyższy nakazał powtórzenie wyborów.

Logo Lewicy Polskiej, z której kandydował Klimek ma całkiem inne logo. Wybory do powtórzenia!

A pamiętacie "magistra" prezydenta, co to mataczył co do statusu swojego wykształcenia - i co ? i co wy na to mądrale. Wszystko było OK !

Kwach startował jako SLD. Tutaj jest sytuacja jakby gostek z komitetu Prawo i Samorządność startował z logo PiS. Wał wyborczy ewidentny.

Z poseł Marzeną Machałek też powtórzyć wybory. Albo niech ona zrezygnuje z mandatu poselskiego. Nie chcemy jej.

Co ma piernik do wiatraka ciućmoku ?????

"Ciućmok"? Przypomniało ci się, jak proboszcz do ciebie mówił na zakrystii? Swędzi zwieracz na samo wspomnienie, co?

Głupoty piszesz,podaj fakty które to były wybory.Wynik pana Klimka zdecydowanie gorszy od dwóch pozostałych kandydatów .
Więc nie ma znaczenia.

Karta wyborcza sugerowała że nie umiesz czytać.Jak byk było napisane KW Lewica Polska ,ani słowa o SLD

Jakim cudem Kazimierz Klimek mógł być członkiem SLD i zarejestrować komitet Lewicy Polskiej??? Oj, coś mi tutaj pachnie prokuratorem panie Kazimierzu...

Świnie nie odpuszczają koryta za wszelką cene. Mam nadzieje ze po iwnych wyborów nie bedzie, bo to marnotrawienie czasu i pieniedzy.

Bardzo dobrze. Mróz ciepłe kluchy. Niech założy prywatny biznes zatrudni ludzi to pogadamy.

Najlepiej robić wybory raz w miesiącu.

Przestaje wierzyc w wybory w polsce my glosujemy a oni licza

Zaczynają się "ciekawe czasy"! Mnie natomiast interesuje, kto i z jakimi intencjami drukuje karty, oraz kto powinien dokonać sprawdzenia poprawności wydawanych kart w całym okręgu wyborczym?! Wygląda na to, że komisje wyborcze wykazały się indolencją i brakiem kompetencji - aż boję się wnioskować, że było to "zrobione" celowo...

Logotyp KO zatwierdziła sama KO.Glosujacy na Klimka głosowali na Klimka.Pod każdym kandydatem było napisane z jakiego komitetu startuje pod Klimkiem bylo napisane KW Lewica Polska.Glosy nieważne oczywiście należy zweryfikować czy nie było dopisanych krzyżyków.

Niezależnie na kogo chcesz oddać głos. Ważne jest aby karta wyborcza była czytelna i nie było jakichkolwiek wątpliwości.

podzielony naród ....e

Grzebanie przy wyborach, brak śledztwa ws. wież kaczora, powrót piotrowicza, utajnione majątki rodzin posłów, prezes niku ma wszystkich gdzieś... A to dopiero wtorek!

Jakaś bzdura. Każdy głosuje przede wszystkim na nazwisko. Akurat mój kandydat nie wszedł ale nie róbmy z siebie wariatów i nie zakrzywiajmy rzeczywistości. Wygrał inny i koniec, po wyborach już.

Powiedz to pisowi.

Do Tomek. Ja głosuję na ugrupowanie, więc chyba nie do końca jest to pozbawione racji. Pozdrawiam

Klimek dokonał oszustwa wyborczego. Kara finansowa powinna być i dożywotni zakaz kandydowania w wyborach.

To nie Klimek drukował karty do głosowania i nie on je zatwierdzał

Ciekawe co Klimek dostał (a właściwie to żona) za pomoc od dziadka Mroza. Szans wygrać nie miał - działał w interesie ...

PKW drukowalo i zatwierdzalo to jeszcze gorzej dla PiS , bo to instytucja rządowa.

Okaże się, że pis, chcąc zdobyć 2 głosy może ich stracić dużo więcej. W ogóle to piłkarze i inni sportowcy powinni skorzystać z tego patentu, podobnie oprotestowując przegrane mecze. Aż do skutku, czyli osiągnięcia żądanego wyniku.

Jak widać, w tym kraju pojęcie "demokratyczne wybory" w ustach polityków tuż po wyborach znaczy "wynik nam pasuje". Później to znaczy "my rządzimy, a wy siedźcie cicho". Jeśli wynik nie pasuje, to wybory były nieprawidłowe. Perspektywa władzy i koryta odsuwa w cień jakikolwiek honor.

Jak ktoś d e b i l i nie potrafi postawić krzyżyka tam gdzie trzeba albo nie potrafi wybrać nazwiska z listy 1 z 3 kandydatów to wina głosującego. PO robi to specjalnie. A my za wszystko zapłacimy jeśli SN wyrazi zgodę. Zero honoru POkonani.

Nieśmiało przypominam, że to akurat pis ma największy z tym problem...

Proste pytania:
Dlaczego komisje wyborcze w Jeleniej Górze nie reagowały widząc ewidentny błąd ?
Kto zrobił błąd przy drukowaniu drukarnia, czy komisja wyborcza gdzie zgłosił się kandydat ?
Czy błąd był przypadkowy czy specjalnie próbowano oszukać wyborców i cała sprawa ma sponsorów. Do prokuratury!

Fałszowanie wyborow to nie tylko dopisywanie krzyżyków, kupowanie głosów, dorzucenie kart do głosowania ale również podszywanie się pod inne ugrupowanie aby wpłynąć na wynik wyborczy. Za takie celowe działanie, fałszowanie grozi do 25 lat.
Kto miał w tym interes ? Kto to mógł przygotować ?

Panie Pokój daj pan spokój...

Raz Mrozowi wyszedł numer z Papajem i podziałem głosów na Papaja i Pokoja to czemu nie zrobić numeru podobnego po raz drugi/

A swoją drogą to marni dziennikarze są w tej naszej dziurze, ze nie pytali przed wyborami Klimka kogo reprezentuje i kto go popiera i wystawia jego kandydaturę!!!!

Od czterech lat PO jęczy i szuka dziury we wszystkim co się dzieje w kraju. Fakt jest taki że nie potrafią przegrać z godnością i uszanować czyjąś wygraną. Taka demokracja według PO - jak oni wygrają to wszystko jest ok, ale jak wygra ktoś inny to jest problem i trzeba poruszyć niebo i ziemię. Żałosne.

"Zielone światło"? Pewnie raz zapaliłeś sobie zielonym laserem w lewe ucho, a z prawej strony zobaczyłeś promień lasera na ścianie... Przeszedł bez przeszkód przez głowę...

cloriquin buy aralen is chloroquine a sulfa drug

choloriquine http