To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czy to koniec z wciskaniem garnków seniorom? W przygotowaniu są nowe przepisy

Fot.: iStock

Wraca problem z naciąganiem seniorów na zakup garnków, mat masujących czy różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego po znaczne zawyżonych cenach – alarmuje Miejski Rzecznik Konsumenta w Jeleniej Górze Dominika Jagielska. Pandemia znacznie ograniczyła organizowanie spotkań ze swoimi potencjalnymi ofiarami, ale w momencie, gdy strach przed koronawirusem zmalał, znowu rozdzwoniły się telefony w domach seniorów.

- Teraz zaprasza się z reguły starszych ludzi na przykład na pogadanki na temat profilaktyki związanej z covidem. Na dodatek wmawia się tym ludziom, że zostali wylosowani i i jak przyjdą na spotkanie, to czeka na nich nagroda – przestrzega rzecznik. To nic innego jak wstęp do namówienia ich do podpisania niekorzystnej umowy kupna.

Na szczęście jest już projekt ustawy, który będzie chronił starsze osoby przed sprzedawaniem im drogich garnków, kołder czy suplementów diety podczas specjalnych pokazów czy wycieczek.

„Od lat walczymy z przedsiębiorcami stosującymi nieuczciwe praktyki rynkowe na pokazach. Regularnie ostrzegamy również konsumentów przed pułapkami czyhającymi na pokazach i edukujemy ich na temat przysługujących im praw. Widzimy jednak, że potrzeba także zmian prawnych, które w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieprawidłowości i ochronią konsumentów, szczególnie seniorów, przed nieuczciwymi praktykami.” – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, bo ten właśnie urząd przygotował projekt ustawy, który został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Nowe prawo ma uchronić seniorów przed wciskaniem im drogich rzeczy, co dzieje się na specjalnych – darmowych pokazach – na które zapraszane są takie osoby. Problem jest w tym, że osoba biorąca udział w takim spotkaniu jest nagabywana, manipulowana i w efekcie do domu wraca np. z naczyniami za które musi zapłacić w ratach nawet kilka tysięcy złotych. Albo z abonamentem medycznym wartym kilkanaście tysięcy złotych, ale niepotrzebnym.

Tylko w 2020 r. UOKiK wydał około 10 decyzji stwierdzających praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów podczas pokazów.

Najwyższe kary nałożył na spółki:

Comfort Med.+ - 3,52 mln zł,

Kiddy Island Polska – 1,66 mln zł,

Swiss-Med. – 1,65 mln zł.

„W 2021 r. za wprowadzanie konsumentów w błąd podczas pokazów została ukarana spółka Koleta z Nowego Tomyśla (ponad 200 tys. zł). Informowała ona seniorów, że głównym celem spotkania będą badania układu krążenia, podczas gdy prawdziwym było zaprezentowanie stałej oferty firmy i sprzedaż jej produktów. Przekazywała też konsumentom nieprawdziwe informacje, które miały wzbudzić ich zaufanie, że prezentację i omówienie badań prowadzą „starsi diagności”, choć w rzeczywistości były to osoby bez takich kwalifikacji.” – dodaje urząd. Spółki te organizowały pokazy w całym kraju, również w naszym regionie.

Stąd właśnie potrzeba wprowadzenia nowych przepisów, a ich najważniejsze postanowienia to:

Zakaz świadczenia usług finansowych podczas pokazów czy wycieczek. Zgodnie z proponowanymi przepisami umowa o świadczenie usług finansowych zawarta podczas pokazu czy wycieczki byłaby nieważna z mocy prawa.

Zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem. Pozwoli to skutecznie ograniczyć ryzyko strat finansowych po stronie konsumentów i umożliwi im podjęcie świadomej decyzji o zakupie. Często organizator pokazu nie informuje uczestników, że mogą odstąpić od umowy w ciągu 14 dni.

Prawo do odstąpienia od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem lub na odległość. Chodzi przede wszystkim o umowy dotyczące tzw. abonamentów czy pakietów medycznych, które są często sprzedawane na pokazach.

Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy. Tego typu produkty np. maty rehabilitacyjne czy urządzenia do magnetoterapii, często wątpliwej jakości i po zawyżonych cenach, są regularnie oferowane podczas pokazów handlowych.

Dominika Jagielska ostrzega jednak, że nawet gdy te przepisy zaczną obowiązywać, proceder ten nie zostanie wyeliminowany całkowicie. Niektóre spółki posiadają swoje siedziby w danym miecie i spotkań nie trzeba będzie organizować w wynajętych pomieszczeniach, np. hotelach. Problem w tym, że jeżeli, ktoś podpisze niekorzystną umowę w siedzibie spółki, nic nie pomogą nowe regulacje prawne

- Jaka skala była tego procederu? Miejski rzecznik twierdzi, że zastraszająco duża. Przed wybuchem pandemii nie było dnia, aby do biura rzecznika nie zgłaszała się osoba poszkodowana.

Komentarze (15)

Gadka szmatka od 30 lat .
Wina leży po stronie najemcy sali ,lokalu na takie przekręty .
Dlaczego nie są organizowane w salkach katechetycznych lu w kościele . Kler łaknie kasy.

Dziadu, sam mówisz, że nie są organizowane w kościele.Więc po co ziejesz jadem?

Ten redaktor nie potrafi napisać bezbłędnego artykuły.. W tym również ortografia się kłania w jednym miejscu.. No ale przecież poziom redaktorów odpowiada poziomowi brukowca.. szkoda

Narodowi socjaliści pisbolszewicy od małego kulawego hitlera kałczynskiego, czegokolwiek dotkną, to wydziela trupi jad.

Kulawy z Żoliborza ma zamiar wypowiediec wojnę lekarzom rodzinnym.

Lekarze rodzinni kasują forsę z NFZ niezależnie od tego czy widzą pacjenta. Super fucha.

Vateusz dziś gadał jak Gomułka. Czy oni mają nas za idiotow? Nowy ład tak brzmi jak plan 6 letni.

Jest gorąco. Będzie jeszcze goręcej kiedy TUSK zechce wrócić. Kaczyńskiej swołoczy na samą myśl skóra cierpnie. Ich wódz dobrze wie, że w starciu werbalnym z Tuskiem nie ma szans bo wtedy wyraźnie ujawniają się jego prostactwo, zakłamanie i obłuda.

Wróci Tusk i kupi garnki.

No niestety, ludzie na starość nie myślą. Przez lata byli okłamywani przez kościół. Wierzyli w bajki, teraz korzystają inni. Nawet jak oszwabią takiego dziadka na 10 000 zł, to jest nic w porównaniu z tym, ile ukradł kościół katolicki przez lata mamiąc wizją fałszywego boga. Żeby nie było niedomówień, wszystkich innych bogów też nie ma.

amen

W niedzielę w Warszawie euro.oseł Adam Bielan ogłosił powołanie Partii Republikańskiej. W wydarzeniu wziął udział ndprezes narodych socjalistów PiSbolszewików mały kulawy führer Kaczyński.

Führer wszystkich prawilnych wolaków założył 2 różne buty.

Nie od pary.

W niedzielę w Warszawie euro.oseł Adam Bielan ogłosił powołanie Partii Republikańskiej. W wydarzeniu wziął udział ndprezes narodych socjalistów PiSbolszewików mały kulawy führer Kaczyński.

Führer wszystkich prawilnych wolaków założył 2 różne buty.

Nie od pary.

Ala za to twój Firer miał wszystko na swoim, właściwym dla siebie miejscu czyli Kanciarz Amber-Goldowy niejaki Donald Tusk zwoje złote medale rozdawane przez swoich NIEMIECKICH właścicieli w swojej Szwabskiej zdradzieckiej kieszeni. My POLACY, nie mylić z mówiącymi jedynie po polsku wszarzami, czekamy na tego Niemieckiego pachołka z tęsknotą. ... Mamy dla niego gotową CELE za Smoleńsk i Amber-Gold. Jego kolegę od przekrętów-- złodzieja Sławomira Nowaka przytargaliśmy za ten jego ulizany łeb do POLSKI trochę wcześniej i czekamy na resztę tej złodziejskiej Mafii. Cele czekają. Spokojnie czekamy.

Ciekawe, ile z tych nałożonych przez UOKiK, milionowych kar udało się wyegzekwować... :D

Rząd takie garnki wciska wszystkim.