To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czesi płacą mniej

Czesi płacą mniej

- Musimy podnieść cenę wywozu odpadów, a do końca roku te stawki pójdą jeszcze w górę - przewiduje Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa Zdroju. Stawia tezę, że coś z naszymi regulacjami w tym zakresie jest nie tak. Wskazuje, że polskie ceny za odbiór odpadów są już niemal takie same jak w Niemczech, a znacznie wyższe od tych w Czechach. 

Do końca stycznia tego roku mieszkańcy Świeradowa Zdroju płacili 10-13 zł za odbiór odpadów na osobę. Od lutego stawka wzrosła do 17 zł/osobę. To jednak nie koniec złych wiadomości. W kolejnych miesiącach stawka sięgnie 23 zł/osobę. A to dlatego, że jedyny oferent, który stanął do przetargu na wywóz odpadów zaproponował wysoką stawkę za wywóz tony śmieci. Gdyby chcieć utrzymać niższe opłaty za odbiór śmieci gmina musiałaby dopłacać. W skali roku – obliczyli urzędnicy - pochłonęłoby to 300 tys. zł.

- U naszych czeskich sąsiadów w Nowym Mieście pod Smrekiem za osobę rocznie płaci się 1000 czeskich koron. 500 koron płaci mieszkaniec i 500 koron dopłaca budżet gminy, czyli też mieszkaniec. Czyli nasz sąsiad płaci rocznie ok. 170 zł za osobę za śmieci. Na miesiąc jest to 14 zł. U Niemców jest to kwota nie wyższa jak 8-10 Euro za osobę na miesiąc. Rodzi się pytanie jak to się stało, że Polacy, którzy zarabiają o 20proc. mniej od Czechów mają dwukrotnie wyższe opłaty za śmieci, i zrównali się z opłatami jakie ponoszą Niemcy, którzy zarabiają trzy-, czterokrotnie więcej – analizuje burmistrz Marciniak.     

Komentarze (18)

Panie burmistrzu, Rolandzie Marciniak, ma pan świętą rację ze coś jest nie tak na rzeczy i ktoś kogoś rżnie na pieniądze, okrada. Dawniej w każdych gminach mniejszych miastach był Zakład usług komunalnych i problemów z wywożeniem śmieci nie było wcale, ale ktoś z partii PO kazał zrobić reformę która jak się okazuje jest kompletnie do bani i działa na zasadzie okradania nic więcej.. Według mnie ten co wymyślił ta reformę powinien w lżejszym wypadku zostać wyrzucony na bruk z polityki i ponieść za to konsekwencje. Nie wiem na które wysypisko śmieci Świeradów Zdrój wywozi śmieci ale Jelenia Góra do Kostrzycy koło Karpacza. Płacimy grube pieniądze za segregacje a potem okazuje się że na tym wysypisku nasze śmieci, mieszane odpady są zmieszane z bio, papierem, plastikiem w jedną wielką hałdę śmieci. Są na to dowody i zdjęcia więc po jaki ciul ta segregacja? z resztą ludzie tam pracują i to widzą jak nasz rząd okrada w biały dzień. Jeśli wy włodarze różnych miast i gmin od razu nie zajmiecie się tą sprawą która jest wielkim skandalem to ludzie wyjdą na ulicę albo masowo przestaną płacić za śmieci i te wszystkie śmieci będą zwozić do urzędu miast i gmin i je tam zostawiać. Jak żyje kilkadziesiąt lat nigdy nie widziałem takiego przekrętu. Na koniec najgorsze w tym że śmieci są dosłownie dwa, trzy razy rzadziej wywożone niż dawniej a pan zapomniał dodać że u Czechów którzy zarabiają 20% więcej śmieci są wywożone o wiele częściej niż u nas pomimo że mają niższą stawkę. Czy ktoś zna z imienia i nazwiska ludzi którzy wymyślili złodziejską reformę, powinni za to zostać ukarani.

Widac ze masz cos z garem bo od kilku juz lat PO nie rządzi w tym kraju tylko twoje ukochane pisiorki

dawniej wywożono odpady do jakiejś gminnej dziury. Wszystko co zebrano lądowało na "wysypisku". Teraz są Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych i dowóz do nich odpadów kosztuje i będzie kosztować coraz więcej. Za odpady komunalne powinni płacić producenci bo to z ich produktów one powstają.

Mamy 2020. PO utraciła władzę w 2015. Teraz rządzi PIS od 5-ciu lat. Władze miast i gmin niewiele mogą zmienić. Powiat zmienia nazwę więc się takimi pierd.. nie bedzie zajmował. Burmistrz Kowar zarządziła zebranie wszystkich radnych z Kotliny by coś uradzić w tej sprawie. Wywalono poprzedniego prezesa KCGO bo mówił, w czasie wyborów, że tak jak teraz jest - to będzie. No i jest. Jest nowy prezes, będzie zebranie ale co się stanie to się stanie. Na pewno potrzebne są inwestycje ale kto ma zapłacić? Każdy wie, że nie my tylko oni. Gdzie są oni i dlaczego nie chcą płacić?

W pale się nie mieści co się z tymi cenami za wywóz śmieci dzieje nie tylko w naszym regionie, ale właściwie prawie w całej Polsce. Znowu się okaże, że ceny/opłaty mamy już na poziomie grubo powyżej tzw. średniej unijnej, albo jak w najbogatszych krajach Unii np. w Niemczech, przy płacach ciągle 3-4 razy niższych. Czyżby znowu, jak to w naszym "kochanym kraju" nad Wisłą i Odrą już wcześniej bywało, ktoś "u góry" wymyślił taki system, żeby znowu "znajomi królika" mogli zarobić kosztem społeczeństwa, a w tle oczywiście fałszywa troska o tak bardzo modne ostatnio środowisko naturalne i ekologię?

W JG też szykuje się kolejna POdwyżka za odpady.Tam gdzie rządzi PO podwyżka jest jedynym sposobem na łatanie dziury.Powstałej przez niegospodarność.Każda POdwyżka argumentowana jest rosnącymi kosztami funkcjonowania w skutek złego rządzenia PiSu.Ma to wytworzyć przekonanie że nie nieudolność samorządowców tylko rządy PiS-u są ich przyczyną.Samorząd natomiast nic nie robi by zoptymalizować koszty po swojej stronie.Porównajcie opłaty samorządów rządzonych przez PiS,bezpartyjnych i PO w większości tam gdzie PO jest drożej.

trolu naPiSałeś jak zwykle bzdeta, ale to poziom PiSuarów

Ja mieszkam w gminie gdzie nie rzadzi PO i jest drożej o 3 zł niż w JG. Nie siej fermentu

Jakby było tego mało, kilkaset tysięcy ton śmieci dziennie tirami jest przywożone do Polski za granicy na nasze wysypiska śmieci. Jestem ciekaw czy do Kostrzycy też tak przywożą, nie zdziwiłbym się. Może czas skończyć z tym, jeśli nie my to kto?. To politycy nas okradają i jak by chcieli to w 5 minut by zaostrzyli przepisy i śmieci nikt by nie zwoził do naszego kraju. Ktoś ewidentnie dąży do tego by Polskę rozwalić w pył i skłócić Polski naród.

Aj źle napisałem. Mała poprawka nie kilkaset tysięcy ton dziennie, tylko rocznie miało być. Czyli dziennie z 20 ciężarówek do Polski na pewno wjeżdża o ile nie więcej.

Nie rozumiem pretensji burmistrza Świeradowa. Jeżeli ma problem to niech z tym coś zrobi, bo w końcu to osoba decyzyjna. Chciał się pożalić gazecie jakiejś lokalnej? Gdyby burmistrzowi zależało na dobru mieszkańców to zacząłby robić szum wraz z innymi włodarzami , ale żadnemu z nich nie zależy na rozwiązaniu sprawy, bo łatwiej jest podnieść cenę za wywóz.

W Niemczech płaci się tylko za śmieci niesegregowane i tylko wagowo.W Polsce całościowo i bez względu ile śmieci i jakich wytworzysz.To szwindel i zwykłe qrestwo.

Zawsze się znajdzie jakiś palant, który twierdzi, że to wina PO - to oni podnoszą ceny i podatki. Podwyżka cen w sklepach i nowe podatki to pewnie też wina PO? Zamrożenie (mimo górnolotnych obietnic)kwoty wolnej od podatku też PO? Wymieniać dalej, f-a?

Falę podwyżek zapoczątkował wzrost cen prądu.Wzrost ten był spowodowany złymi decyzjami rządu Kopaczowej(PO),tzw pakiet klimatyczny.Wspominasz o nowych podatkach ,to je wymień.Rządy PiS doprowadziły do realnego spadku podatków z 19 do 17 % ,młodzież do lat 26 nie płaci podatku.Na ceny w sklepach rząd nie ma wpływu ma natomiast wpływ sytuacja marko ekonomiczna np susza,czy powódz lub wzrost zapotrzebowania w innym rejonie świata.W Polsce dodatkowym czynnikiem jest zmonopolizowanie handlu przez sieci zagraniczne(do tego również przyczyniły się rządy PO,UW,SLD,PSL) i to one dyktują ceny.Na rynku lokalnym wzrost ten może być również spowodowany wzrostem podatku od nieruchomości a to domena lokalnych władz (PO).W Jeleniej Górze właśnie on został podniesiony przez prezydenta z PO przepraszam z POKO a rada miasta usłużnie to przyklepała.Jak wielkim trzeba być palantem(tu odwołam sie do twoich słów )by tego nie rozumieć.

f_a nudny trol jesteś, za te parę groszy tyle bzdetów naPiSać zajmij się normalną pracą

Ależ ty masz wypraną ta głowę. Kto ci tych dyrdymałów naopowiadał ? Jak szef telewizji którą oglądasz to jestem w stanie zrozumieć ciebie. Powiem ci tylko kruciutko, idź do sklepu weź zrób zakupy to zobaczysz o czym mówimy. Znajomy ma piekarnie i chleb za PO podiósł tylko raz a potem obniżył bo potaniała mąka. W ciągu ostatnich 5 lat musiał podnieść już kilkukrotnie, a jak wprowadzą podatek cukrowy to dopiero bedzie jazda. Ale ja ciebie rozumiem nawet mi zdarzy mi się czasem pooglądać TVP Info to tylko słyszę czego to opozycja nie chciała i co źle zrobiła i jak bedą te kłamstwa po stokroć powtarzać to takie małe głowy jak twoja w te brednie w końcu uwierzą. Pytasz o podatki ? to napiszę ci kilka, bo szkoda klawiszy, ale: Zaostzrenie Ackyzy na sprowadzane auta, Podniesienie vatu z 8 na 23 procent na niektóre wyroby, Podatek bankowy, podatek handlowy, podniesienie akcyzy na fajki i alkohol, akcyza na epapierosy, opłata od cumowania na przystani, Vat na noc muzeów, i jeszcze by się znalazło. Ale co tam lepiej zwalić na innych jak sie robi babole. Nie mówię, że PO czy PSL była super bo nie była, PiS owszem robi dobre rzeczy, ale zdecydowanie więcej robi zła, a najbardziej wkurza mnie to, że nawet jak za 4 lata przegrają wybory to skłócili ze sobą ludzi na dziesięciolecia i to jest wyłącznie ich wina, że teraz muszę tu te pierdoły wypisywać.

Jak przeanalizujecie ceny za śmieci w całej Polsce to zobaczycie że najdrożej jest tam gdzie rządzi lokalnie PO, bo oni się nie liczą z mieszkańcami.