To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czekając na Boże Narodzenie

Jeleniogórscy filharmonicy grać będą tego wieczoru pod batutą Piotra Sułkowskiego.

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na muzyczny wieczór pełen przebojowych kompozycji, wprowadzający w atmosferą nadchodzących świąt. W piątek, 15 grudnia, o godz. 19.00, w sali im. Stefana Strahla zabrzmi koncert zatytułowany „Czekając na Boże Narodzenie”.

W programie popularne, nie tylko świąteczne melodie, m.in. Leroy Anderson – Favorites (aranżacja Calvin Custer), White Christmas (aranżacja John Moss), Irving Berlin – White Christmas (aranżacja Robert Russell Bennett), Christmas at the Movies (aranżacja Bob Krogstad), Christmas Rocks at the Pops (aranżacja Ralph Ford), Ralph Vaughan Williams (A Vaughan Williams Christmas), Leroy Anderson – A Christmas Festival, Sleigh ride, Jack Bullock – Classic Christmas Carols, polskie kolędy oraz muzyka filmowa Henryka Kuźniaka – autora znanych nie tylko z ekranów hitów, takich jakich choćby kompozycje z filmów „Vabank”. Słynny kompozytor będzie gościem tego szczególnego spotkania z muzyką.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie tego wieczoru pod batutą Piotra Sułkowskiego.

Piotr Sułkowski jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Warmińsko–Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Posiada ogromne doświadczenie operowe, zdobyte w czasie wieloletniej pracy dyrygenta, a potem dyrektora artystycznego w Operze Krakowskiej oraz w Wildwood Festival Opera Orchestra AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym. Przygotował wiele premier operowych, w tym kilka prawykonań. Jest współtwórcą Krakowskiej Opery Kameralnej. W latach 2008-09 pracował jako zastępca dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie, był kierownikiem muzycznym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej (2009–2011), a także pierwszym gościnnym dyrygentem Signature Symphony Orchestra (2008–2014) w Tulsa (USA). Współpracuje z wieloma orkiestrami, a także zajmuje się pracą dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Barbakan, odbywającego się latem w Krakowie. Zrealizował nagranie z muzyką B. Chajdeckiego do serialu historycznego Czas Honoru. W 2011 roku, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, odbył podróż koncertową do Hiszpanii, gdzie w Bilbao i w Pampelunie pod jego kierownictwem przygotowano spektakle „Tosca” G. Pucciniego. Rok później, z tą samą orkiestrą oraz solistą E. Kunzem, zainaugurował w Filharmonii Narodowej w Warszawie cykl „Wielkie koncerty fortepianowe”. W 2016 roku poprowadził koncerty ze zwycięzcami Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Olsztynie, Łodzi, Warszawie oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Skrzypcowego w St. Petersburgu. Od 2014 wiceprzewodniczący Zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich. W 2014 roku prowadzona przez P. Sułkowskiego Filharmonia Warmińsko – Mazurska otrzymała nagrodę „Laur Najlepszym z Najlepszych” za sukcesy i osiągnięcia na skalę ogólnopolską i międzynarodową oraz za promocję Warmii i Mazur w 2013 roku. Piotr Sułkowski uhonorowany został Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2014), statuetką Pegaza za ”twórcze osiągnięcia w dziedzinie kultury Warmii i Mazur”(2015), a także Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016).

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy  zaproszenia na ten koncert w jeleniogórskiej filharmonii. Informacja, jak można je zdobyć w wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 12 grudnia 2017 r. Zapraszamy!