To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czech doda skrzydeł uzdrowisku

Czech doda skrzydeł uzdrowisku

Jiri Rulísek, Czech, który wybudował w Świeradowie -Zdroju Sky Walk (ścieżkę w chmurach) ma w planach postawienie kolejnych atrakcji. Zaprezentował je 29 czerwca podczas oficjalnego otwarcia wieży.

 - W sąsiedztwie Sky Walk powstanie „żabi park” z wodnymi niespodziankami dla dzieci. Ponadto będzie można przejść nad doliną po wiszącym moście, pospacerować ścieżką wśród drzew, a w dalszej przyszłości podwyższyć poziom adrenaliny w dużym i niespotykanym parku linowym – wyliczał inwestor.

Nowa era dla uzdrowiska

Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju mówi, że te inwestycje zapowiadają nową erę dla uzdrowiska. Będą tu przyjeżdżać nie tylko kuracjusze, ale także rodziny z dziećmi. Już teraz one są głównymi odwiedzającymi Sky Walk. Wieża czynna jest od miesiąca.

- Obserwujemy ten ruch turystyczny – zapewnia Jiri Rulisek. Na początku zawsze jest więcej osób, potem utrzymuje się na stałym poziomie – mówi o swoich doświadczeniach z czeskiej Dolny Moravy, gdzie wybudował pierwszą ścieżkę w chmurach. Jego wspólnikami są Radek Ondrucha i Aleš Gebauer.

Ruch turystów większy o 10 procent

Podobna inwestycja zrealizowana przez tego samego czeskiego inwestora w Resorcie Dolni Morava na zboczu góry Slamnik w Czechach w ciągu roku wygenerowała ruch turystyczny na poziomie około 300 tys. turystów. Po uruchomieniu Sky Walk obłożenie w okolicznych hotelach zwiększyło się o 10 procent i utrzymuje się obecnie na poziomie 85 procent. O półtorej dnia wydłużył się też czas pobytu turystów w regionie.

Podobnie powinno być w Świeradowie – Zdroju. Tym bardziej, że Sky Walk nie będzie jedyną atrakcją na stoku Świeradowca.

"Żabi park" i park linowy

- To miejsce ma olbrzymi potencjał – twierdzi Jiri Rulisek,  przedstawiając plany dotyczące Świeradowa -Zdroju. Najszybciej ma szanse powstać „żabi park” z licznymi wodnymi, interaktywnymi atrakcjami dla dzieci. Byłyby stawy, potoki, młyny, mini elektrownie wodne.

Do tego doszedłby most linowy nad doliną. Za wieżą powstałby natomiast park adrenalinowy z wielką huśtawką, zjazdami na linie i innych frajdach.

– Wszystko jednak w swoim czasie, bez pośpiechu – zapewnia inwestor.

Rodzinne uzdrowisko

Burmistrz Świeradowa- Zdroju Roland Marciniak nie ukrywa, że cieszy go taka zmiana turystyczna uzdrowiska. - Ten projekt otwiera nas na innego klienta, mocno rodzinnego – wyjaśnia. Po części jednodniowego, a my takich też chcemy mieć. Jest przekonany, że miasto tylko na tym zyska. Wprawdzie pojawiły się głosy niezadowolonych mieszkańców, skarżących się na zbyt duży ruch samochodowy, ale inni już robią interesy. W kurorcie jak grzyby po deszczu powstają nielegalne parkingi, gdzie za 30 zł można zostawić auto i dojśc do wieży.

- Będziemy to porządkować – zapewnia Roland Marciniak. Działamy, by mieszkańcy w sposób legalny mogli zarobić na tym, że mamy więcej turystów, bo przyciąga ich Sky Walk.

Powstaną parkingi buforowe

Samorząd planuje wybudowanie dla przyjezdnych pięciu dużych darmowych parkingów na ponad 3 tysiące aut. Tu na obrzeżach miasta turyści pozostawialiby samochody a do wieży i parków dowoziłyby ich busy (dla autobusu jest zbyt kręta droga).  Burmistrz nadzieję, że w przyszłym sezonie będzie wszystko działało. Kolejnym krokiem byłoby wybudowanie wyciągu gondolowego, który dowoziłby turystów z parkingów do wieży.

Na razie, by usprawnić dojazd, zmieniono organizację ruchu na kilkunastu ulicach uzdrowiska. - Na bieżąco analizujemy sytuację - zapewnia Roland Marciniak. Są gotowe cztery parkingi buforowe, które powstały na granicy uzdrowiskowej strefy B i C. Turyści są zadowoleni z takiego rozwiązania. Burmistrz przypomina,  że miasto – wskutek pandemii – ma o ponad 5 mln zł mniej na inwestycje. Z tego powodu dopiero teraz kończony jest remont drogi dojazdowej do wieży i urządzana jest infrastruktura.

Wieża od pierwszych dni funkcjonowania budzi olbrzymie zainteresowanie wśród turystów z całej Polski. Ma 62 metry, a widok rozpościerający się na okolicę jest zniewalający. Droga na górę ma długość 850 metrów. Najwięcej wśród wędrujących jest rodzin z dziećmi. One zachwycone są zjeżdżalnią oraz siatką w kształcie kropli wody na szczycie. Dorośli czekają w kolejce, by zrobić sobie zdjęcie na przeźroczystej platformie.

Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku
Czech doda skrzydeł uzdrowisku

Komentarze (20)

Tylko dlaczego cena jakiejkolwiek pamiątki jak z kosmosu...

Czy da się jeszcze bardziej zniszczyć krajobraz kolejnymi budowlami dla gawiedzi? Da się i da się na tym nieźle zarobić! Potrzeba tylko więcej i większych wież widokowych. Wieże powinny być wszędzie jak okiem sięgnąć i to takie na minimum 50 metrów każda, aby porządnie niszczyły krajobraz. A tam gdzie nie da się postawić wież, trzeba postawić apartamentowce - takie chociaż po 10 pięter, a jak nie to niech będa niskie ale bardzo szerokie. Im więcej tym lepiej. No przecież to jest rozwój, co nie? i ludzie tego chcą i potrzebują i w ogóle, co nie? A te miejsca co jeszcze zostaną zabudować wyciągami, schroniskami, parkami linkowymi, singletrackami, drogami, chodnikami, parkingami, restauracjami, aquaparkami, parkami rozrywki, mostami linowymi, wieżami telefonii komórkowej, a no i wielkimi rezydencjami bogatych ludzi, tylko koniecznie z wysokimi płotami, żeby turyści czuli, że przyjeżdzają do luksusowego regionu.

Nazistowski narodowo socjalistyczny pisbolszewicki ład ustanowiony przez szubrawców i złodziei = PRL silnia:

- rozkułaczyć bogatych / tych co mają 10 tyś miesiecznie/

- dać darmozjadom i nierobom

- odtworzyć GS i PGR

- sąd sądem a i tak my wiemy lepiej

- unia do zło wcielone- chyba że daje kasę to jest ok

- pedofile katolickie klechy są nie tykalne

- zbudujemy elktrownię za 2 miliardy i ją rozbierzemy/ damy zarobić swoim co budowali i tym co będą rozbierali/

-i wiele więcej

Myślałęm że nie doczekam takich czasów ale się grubo myliłem.

bolszewik.Czekista. Ma płacone. I widać, że chyba dobrze. Sami pomyślcie. Kto normalny traciłby tyle czasu na taką propagandę ZA DARMO?? To jest po prostu niemożliwe. Osraniec POsyra etatowo za pieniądze...

Tak masz rację. My to robimy za darmo...... Kur.....a ale z nas frajerzy....

trolstwo pisowskie gorsze niż korona wirus

*****pis

*****pis

Tylko dlaczego z Jeleniej Góry nie można dojechać komunikacja publiczna ?????

Dlaczego w Czechach nie realizuje swoich "genialnych" pomysłów? Bo Czesi nie dadzą się nabrać na takie bajery i z niszczyć środowiska! Patrz - rozmowy ws Turowa. Tylko głupi Polak kupi coś takiego! Współczuję.

W pierwszy weekend po otwarciu zarobił 1 milion złotych

Chłopiec smoleńskiego obłąkańca i świra Maciorenki, ktory wyjaśnił zawinioną katastrofę smoleńską wybuchającymi parówkami morlińskimi :) Bartłomiej Misiewicz oskarżony o sprzedaż alkoholu bez zezwolenia
Bartłomiejowi Misiewiczowi postawiono zarzuty z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Według oskarżyciela, M. "w okresie od 31 stycznia 2020 r. do 17 września 2020 r. na ogólnodostępnym profilu na portalu twitter.com i stronie internetowej www.misiewiczówka.pl publicznie reklamował wódkę "Misiewiczówka" poprzez zamieszczenie grafiki oraz opisu, w których rozpowszechniał nazwę producenta, znaki towarowe oraz symbole graficzne, służące popularyzowaniu znaków towarowych napoju alkoholowego". Policja ustaliła, że Misiewicz sprzedawał "Misiewiczówkę" bez wymaganego zezwolenia na napoje alkoholowe.

Narodowy socjalizm pisbolszewizm najpierw twierdził, że polsko-czeskie rozmowy ws. Kopalni Turów, których trzecia runda właśnie się rozpoczęła, potrwają długo. Teraz zapewnia, że negocjacje, choć trudne, zbliżają się do końca. Tymczasem brak planu odejścia od węgla już pozbawił ten region ogromnych funduszy z Unii Europejskiej.

Toyota w Wałbrzychu wygadi pridukcję.

Panie @MorawieckiM i @michaldworczyk dlaczego 900 osób ma być zwolnionych.

Przyczyna jest prozaiczna. Truciciel kolo Bogatyni.

Cały makroregion z powodu truciciela Turów zostanie pozbawiony przez Unię Europejską funduszy i dotacji.

Niech żyje narodowo socjalistyczna pedofilskokatolicka Wolska i najszczalnik z Żoliborza.

Oddać całe Sudety Czechom to kiedyś zniknie ten polski wszechobecny bajzel i złomowiska na co drugim podwórku.

NIK miażdży byłego ministra cyfryzacji i premiera. CEPiK 2.0: Klęska rządu

Rząd – przez kolejny rok nie poradził sobie z zakończeniem budowy systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0 – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, do którego dotarła WP. Przez 31 miesięcy nie było żadnych prac nad dokończeniem prac nad Centralną Ewidencją Kierowców. NIK ujawnia też poważne zaniedbania przy likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Ostatnia rzecza jakiej Sudety potrzebuja to wieksza ilosc turystow.

No dobrze. W takim razie rejon Sudetów - wyłączyć z turystyki całkowicie. Co w zamian w miejscowościach jak Karpacz, Szklarska Poręba, Borowice, Świeradów itd które istnieją i żyją dzięki temu? Zakłady produkcyjne? No też nie bo przecież zanieczyszczenia, dojazd pracowników samochodami, trucie itd. Może powrót do wypasania owiec jak przed wiekami? Albo zamknąć całą Kotlinę i niech zarasta jak Michałowice?

Nie popadajmy w skrajność - skoro mają tu żyć ludzie to muszą się z czegoś utrzymywać. A Sudetom bardziej szkodzi rabunkowa gospodarka leśna uprawiana przez Lasy Państwowe niż turyści. Turyści chodzą utartymi szlakami i odwiedzają konkretne miejsca, zwykle z dala od zagajników i odosobnionych miejsc. Z kolei wycinka jest prowadzona wszędzie.

i gówna płynące ulicami Świeradowa :( bo kanalizacja nie ta!!!

Pociągi niech wrócą parkingi za30zł.nie będą potrzebne.