To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czas na Lwóweckie Jasełka Uliczne

Czas na Lwóweckie Jasełka Uliczne

Świąteczne wystawy, kiermasze, koncerty, Parada Mikołajów i Orszak Betlejemski tworzą program tegorocznych Lwóweckich Jasełek Ulicznych, które potrwają trzy dni, od 17 do 19 grudnia.

Główne wydarzenia Jasełek zaplanowano na sobotę, 19 grudnia. Warto tego dnia wybrać się do Lwówka Śląskiego, by poczuć ducha prawdziwych świąt. Ideą tego wspaniałego wydarzenia jest bowiem od lat wprowadzenie autentycznego, świątecznego nastroju w czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Nastrojowe spotkanie na lwóweckim rynku cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem mieszkańców miasteczka i gości, tłumnie zjeżdżających z bliższej i dalszej okolicy, by wspólnie rozpocząć świętowanie. Warto więc tego dnia przerwać szał przedświątecznych zakupów czy porządków i spędzić choć kilka chwil pod wielką choinką, ustawioną w sercu Lwówka Ślaskiego, i dać się oczarować magii Bożego Narodzenia, gdy w sobotni wieczór ulice miasteczka rozbłysną mnóstwem symbolicznych płomieni. Kulminacyjnym punktem Lwóweckich Jasełek jest bowiem zawsze uroczyste wniesienie do miasta i przekazanie uczestnikom spotkania Betlejemskiego Światła Pokoju. W ramach wydarzenia zaplanowanych jest jednak dużo więcej atrakcji.

Impreza rozpocznie się w czwartek, 17 grudnia, o godz. 15.00 otwarciem pokonkursowej wystawy „Drzewko Świąteczne” w Kościele św. Franciszka.
W piątek, 18 grudnia, wydarzenia przeniosą się do Kościoła WNMP. O godz. 18.00 rozpocznie się tam Msza święta, po której odbędzie się otwarcie wystaw pokonkursowych „Szopki Betlejemskie” i „Dekoracje świąteczne z masy solnej” oraz przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Stowarzyszenia Srebrna Dolina w Mojeszu.

Sobotni program, 19 grudnia, rozpocznie „Dwójkowy kiermasz świąteczny” w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, który potrwa od godz. 9.00 do 12.45. Od godz. 10.00 do wieczora trwać będzie natomiast Gminny Kiermasz Świąteczny w sieni na parterze i w Sali Mieszczańskiej lwóweckiego ratusza. Na ponad 40 stoiskach zaopatrzyć będzie można się w świąteczne specjały kulinarne, prezenty i ozdoby bożonarodzeniowe. Kiermasz po raz pierwszy ulokowany zostanie pod dachem, dzięki czemu w świątecznych sprawunkach nie przeszkodzi aura. Uwaga! Świąteczny kiermasz zaplanowano na sobotę, ale potrwać może nawet kilka dni. Organizatorzy postanowili, że jeśli handlujący i kupujący zgłoszą taką potrzebę, kramy w otwartych wnętrzach ratusza pozostaną nawet do samych świąt.

Główne wydarzenia jasełkowe zaczną się w sobotę o godz. 13.00, kiedy to ożyje jasełkowa scena, z której popłyną kolędy i pastorałki. Na godz. 15.00 zaplanowano jeden z najbardziej widowiskowych punktów programu, czyli uroczystą Paradę Mikołajów. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny międzynarodowy zjazd Mikołajów będzie rekordowy. Ze zgłoszeń wynika bowiem, że ulicami miasta paradować będzie ponad 400 Świetnych Mikołajów z kraju i z zagranicy!

Po Paradzie, około godz. 15.30 rozpocznie się kolejny blok koncertowy z kolędami i pastorałkami, który potrwa aż do godz. 17.00, kiedy to do miasta uroczyście wkroczy Orszak Betlejemski z Betlejemskim Światłem Pokoju, rozpalonym w miejscu narodzenia Chrystusa i rozwożonym po całym świecie przez harcerzy. Później przyjdzie czas na świąteczny opłatek i życzenia składane przez gospodarzy i gości lwóweckich uroczystości. Na tę szczególną część wydarzenia organizatorzy przygotowali kilka tysięcy świec, które rozdawane będą wszystkim chętnym w trakcie przekazywania Betlejemskiego Światełka Pokoju. Na wszystkich czekać będą też świąteczne opłatki przygotowane z myślą o tych, którzy zechcą tego dnia złożyć sobie życzenia.

Po zakończeniu uroczystości na rynku, około godz. 18.00, w sieni na I piętrze ratusza odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru dziecięcego z czeskiego miasta partnerskiego Velky Senov.

Od godz. 14.00 na wszystkich uczestników Jasełek czekać będzie też świąteczny poczęstunek – gorący barszczyk i wigilijne pierogi. Będzie co przekąsić przy wielkiej choince. Gospodarze spotkania przygotowują bowiem blisko pół tysiąca litrów barszczu oraz prawie ćwierć tony pierogów, którymi częstować będę przy ratuszu. Będzie nastrojowo i pysznie! Zapraszamy!