Pierwszy cyklobus wyruszy na trasę 15 czerwca. Sezon dla cyklobusów zakończy się 15 września. W tym czasie w każdą sobotę i niedzielę kursować będą cyklobusy na trasie: Jelenia Góra – Przełęcz Okraj (przez Karpacz, Kowary) i na trasie Jelenia Góra – Jakuszyce (przez Cieplice, Piechowice).
Na Przełęcz Okraj cyklobus (wyposażony w specjalne uchwyty na kilkanaście rowerów) odjeżdżać będzie z dworca PKS w Jeleniej Górze o godzinie 9 i godzinie 14.40 (powrót z Przełęczy Okraj o godzinie 12.34 i 17.54).
Na trasie Jelenia Góra – Jakuszyce autobus kursowy specjalnie oznakowany dla rowerzystów (rowery będą transportowane w bagażniku) odjeżdżać będzie z dworca PKP (przez dworzec PKS) o godzinie 9.50 (powrót o godzinie 11.05) i 14.05 (powrót o godz. 18).
Cena przewozu roweru prawdopodobnie nie ulegnie zmianie (w ubiegłym roku 5 zł za rower plus bilet osobowy).
Poprawić promocję!
Czesi mają świetnie rozwinięty system przewożenia rowerzystów i rowery pomiędzy górskimi miejscowościami i przełęczami. Specjalne foldery z rozkładami jazdy cyklobusów czekają na turystów w biurach informacji turystycznej. W naszej Kotlinie informacje o cyklobusach jeżdżących w ubiegłym sezonie docierały do turystów z trudnością.
Ten system komunikacji finansuje w Czechach samorząd wojewódzki i czeski Związek Gmin Karkonoskich ze składek gminnych.
Po naszej stronie Gór Olbrzymich system cyklobusów finansować mają gminy za pośrednictwem Związku Gmin Karkonoskich. Trwają właśnie rozmowy z samorządami gmin. Umowa pomiędzy PKS Tour Jelenia Góra a Związkiem Gmin Karkonoskich zawarta zostanie w ramach promocji turystycznej gmin. Nie znaleziono natomiast formuły prawnej, aby Urząd Marszałkowski mógł partycypować w kosztach.
Do Przesieki, Borowic i Michałowic
Autobusy MZK Jelenia Góra zawiozą rowerzystów do Przesieki, Borowic i Michałowic. Od 27 czerwca do 30 sierpnia w soboty, niedziele i święta kursować będą autobusy dostosowane do przewozu rowerów: na linii nr 4 z dworca PKP do Borowic o godz. 10.15; na linii nr 4 do Przesieki o godz. 11.58; na linii nr 15 do Michałowic o godz. 11.20. Za przewóz roweru trzeba zapłacić (oprócz biletu osobowego) 4 zł.
Cyklobusy - możliwość dla rowerzystów, którzy chcą wyruszyć w trasę omijając najtrudniejszy podjazd, istnieje już od kilku sezonów. Jak twierdzą kierowcy autobusów, trudno mówić o olbrzymim zainteresowaniu taką formą dojazdu z rowerami w górki. Czy najbliższy sezon przyniesie zmianę w promowaniu górskiej turystyki na dwa kółka – przekonamy się wkrótce.
Komentarze (2)
w Polsce aktywnie uprawia sport aż 4% społeczeństwa - w Czechach 40% - jechałem tym Cyklobusem na wycieczkę w środku byłem ja i żona - tłoku nie było - a od strony Czech jechał też, ale pełny Cyklobus - mam nadzieję, że kiedyś dorównamy naszym sąsiadom - pozdrawiam
A czy ktoś słyszał o takiej dyscyplinie rowerowej jak DOWNHILL ? Jedyny akcent w naszym regionie to jeden dzień zawodów na LECH BIKE FESTIWAL w Szklarskiej (DAMN)! Polecam trasę Karpacz(niedaleko Wangu)- Borowice-Miłków! Cyklobus to świetny pomysł ale jak ktoś wkońcu pomyśli o tym żeby wpuszczac rowery na wyciągi krzesełkowe to dam mu chyba medal! Polska to zacofany kraj, w Czechach wpuszczają z rowerem na każdy wyciąg, mają wyznaczone odpowiednie trasy i nikt nie mówi że nie można wiechać tam rowerem!