To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Co z tą obywatelskością?

Co z tą obywatelskością?

O znaczeniu społeczeństwa obywatelskiego dla rozwoju Polski, Dolnego Śląska i Jeleniej Góry mówili uczestnicy seminarium zorganizowanego dziś przez posłankę Marzenę Machałek w jeleniogórskim wydziale wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Głównym gościem i prelegentem był prof. Piotr Gliński, niedawny kandydat PiS-u na premiera technicznego rządu, szef rady programowej tej partii.

Socjolog przypomniał genezę budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, które dziś – w odniesieniu do innych krajów europejskich – stawia nas na szarym końcu pod względem zorganizowania społeczeństwa i kapitału społecznego.

- Mimo 25 lat przemian w Polsce przed nam jest jeszcze sporo pracy – dodał P. Gliński.

Według niego można wyróżnić kilka filarów społeczeństwa obywatelskiego. Pierwszym są liderzy lokalni, osoby wyróżniające się w swoich środowiskach, animatorzy rozmaitych działań. Kolejny filar stanowią działania kolektywne ruchów społecznych, niesformalizowanych działań obywatelskich. Jednak, zdaniem prof. P. Glińskiego, obecnie aktywność ruchów społecznych nie jest zbyt duża.

Trzeci obszar stanowią społeczności lokalne i dobrze funkcjonujące samorządy. A takie, jak przekonywał prelegent, są i działają aktywnie obywatelsko.

Czwartym filarem są parafie i wspólnoty religijne.

- Niestety w Polsce mniejszość parafii i wspólnot religijnych są obywatelskie. One „poprawiają” tę swoją obywatelskość, ale mówi się, że zaledwie 10 procent parafii działa w sposób obywatelski. Zresztą parafie w dalszym ciągu są takimi naturalnymi wspólnotami obywatelskimi w Polsce. A w komunizmie parafie w ogóle zastępowały społeczeństwo obywatelskie – dodał prof. P. Gliński.

Kolejnym wymiarem społeczeństwa obywatelskiego są instytucje pomocnicze samorządów terytorialnych. Różnego typu rady i komitety osiedlowe, sołectwa.

Innym obszarem jest sieć internetowa. To nowy obszar funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego.

- Bardzo zwodniczy, bo z jednej strony bardzo łatwa tam budować różnego rodzaju obywatelskie inicjatywy, a z drugiej strony wszyscy znamy pułapki związane z funkcjonowaniem sieci – brak kontroli społecznej, próby podszywania się, bardzo łatwa mobilizacja, ale brak odpowiedzialności i anonimowość sieci – wyliczał prelegent.

Znaczącym filarem społeczeństwa obywatelskiego jest sektor organizacji pozarządowych, który po 1989 roku bardzo dynamicznie się rozwijał.

- Te obszary społeczeństwa obywatelskiego charakteryzują się kilkoma cechami. Po pierwsze, ta skala jest niewystarczająca, jak na taki kraj. Po drugie, to społeczeństwo obywatelskie ma charakter enklawowy. Wszyscy widzimy te enklawy i jest ich coraz więcej, choć one ciągle za mało promieniują – dodał.

IMG_7936.JPG
IMG_7955.JPG
IMG_7966.JPG
IMG_7967.JPG
IMG_8090.JPG
IMG_7971.JPG
IMG_7989.JPG
IMG_8000.JPG
IMG_8013.JPG
IMG_8016.JPG
IMG_8018.JPG
IMG_8021.JPG
IMG_8028.JPG
IMG_8030.JPG
IMG_8032.JPG
IMG_8037.JPG
IMG_8040.JPG
IMG_8043.JPG
IMG_8046.JPG
IMG_8056.JPG
IMG_8062.JPG
IMG_8064.JPG
IMG_8068.JPG
IMG_8074.JPG
IMG_8077.JPG

Komentarze (12)

z SLD do PiSu?

Apeluję do posłanki Machałek.

Proszę odejść z PiS-u.

Pani nie pomaga tej partii, tylko szkodzi.

Julian Lachowicz (PiS) ze Szklarskiej Poręby postępuje nieładnie.

Obecnie startuje do Rady Powiatu.

Wiesza swoje plakaty na konkurentach.

A przecież Lachowicz, to katolik i niby bardzo religijny

Julian Lachowicz (PiS) zawiesił swój plakat na konkurencie Konradzie Makówce w pobliżu Klubu Kaprys w Szklarskiej Porębie.

Sam, to dziś widziałem.

Tlum powital Pana "TECHNICZNEGO"

Zdjęcia robione pod koniec spotkania, po trzeciej godzinie seminarium. A gdzie powitanie i pełna sala?

Pani Machałek na wiecu z niedoszłym technicznym premierem rozumiem, ale co tam robi konkurencja z SLD-UP nie rozumiem. Chyba że i Zakrzewska i Chadży nie mają co robić w pracy i dla zdjęcia pójdą wszędzie.

technicznie wyłączam jak widzę gębę MMachałkowej

Wnioski z seminarium:

Strategiczne - obywatelskość to popieranie PiSu i sprzeciw wobec rządu i samorządu (zapewne wg organizatorów seminarium sprzeciw wobec odpowiednio Niemcom i Ruskom).

Operacyjne - aby być prawowitym obywatelem, należy:
- latać 11 listopada z koktajlami Mołotowa i hailować na grobach polskich żołnierzy (w ramach gestu pozdrawiającego Cezara)
- latać a pochodniami każdego 10 dnia miesiąca, z wielkim finałem akcji w kwietniu
- budować obraz kraju jako obszaru objętego skrajnym ubóstwem, nędzą i rozpaczą
- podjudzać kościół i twardogłowych duchownych do nawoływania na głosowania na prawdziwych polaków
- pluć na wszystkich którzy uważają że Lech Kaczyński jednak nie "santo subito"
- czytać tzw prasę niezależną - czyli taką do której dodają np obrazek z najświetniejszej pamięci prezydentem i kolejnymi Białymi Księgami Zamachu

Tyle w temacie kolejnej konferencji. Napisze raz jeszcze, ponieważ już kiedyś kilka razy o tym wspomniałem - cholernie szkoda że Pan Dr Jacek się w to angażuje.

Dziękuje.

spoleczenstwo dzieli sie na obywateli i reszte - a ta reszta to my szarzy ludzie placacy podatki by obywatele nie cierpieli biedy

Dlaczego nie opisujecie sytuacji na frońcie odbudowy lewicy.Byla taka uroczystośc ,w której honorowano pana ,opisywanego przez was jako donosiciela/.?

Organizacja seminarium na skądinąd bardzo ważny temat na chwilę przed wyborami i z udziałem prelegentów związanych tylko z jedną partią przy jednoczesnym unikaniu logo lub wzmianki o patronacie ze strony tej partii (czyżby organizatorzy czegoś się wstydzili?), to gruby nietakt, brak poczucia dobrego smaku albo wyobraźni politycznej. Tak czy owak - samodyskwalifikacja polityczna organizatorów.