
W głosowaniu na budżet obywatelski oddano 5640 głosów. Największym powodzeniem cieszył się projekt pn. Remont toalet w SP nr 11 w Jeleniej Górze, którego poparło 1161 głosujących. Na to zadanie przewiduje się 170 tysięcy złotych. Drugie miejsce zajął pomysł budowy świetlicy na osiedlu Goduszyn za pół miliona złotych. Głosowało za nim 1109 osób. Do realizacji przyjęto też projekt pn. Poprawa infrastruktury otoczenia szkół w Sobieszowie na kwotę 380 tysięcy złotych. W jego ramach przewiduje się wykonanie boiska do gry w tenisa przy szkole STO oraz remont chodnika przy ulicy Ogrodowej – przed ZSP nr 15 i Gimnazjum nr 5. Za tym pomysłem głosowało 814 osób.
– Te trzy projekty wyczerpują pulę miliona 50 tysięcy złotych, przewidzianą w Jeleniogórskim Budżecie Obywatelskim – mówi Jerzy Zębik, kierownik biura prezydenta miasta.
Pojawiły się pytania, czy remont toalet nie jest zadaniem, które powinno zrealizować miasto w ramach zwykłego budżetu. – Nie widzę powodów, dla którego szkoły, w których uczą się nasze dzieci, nie miałyby skorzystać z budżetu obywatelskiego – powiedział prezydent Marcin Zawiła. – Dla mnie jest to dobry sygnał, że szkoła to nie jest firma miasta ale nasze wspólne przedsięwzięcie: rodziców, dzieci, nauczycieli i miasta. Zagospodarowanie otoczenia szkół jest naszym obowiązkiem, ale Jelenia Góra nie jest jeszcze Sztokholmem, który miałby wykonane wszystkie zadania, stąd mieszkańcy wskazują nam kolejność wykonywania tych zadań.
Dodał, że jest szansa na zrealizowanie czwartego w kolejności projektu – zakup i montaż wiat ze stojakami dla rowerów w szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach (na kwotę 258 tysięcy złotych. Głosowało za nim 539 jeleniogórzan. – Prowadzimy rozmowy z firmą Leroy Merlion. Złożyła ona deklarację, że wykona stojaki rowerowe, które staną przed szkołami w Jeleniej Górze. Jest więc szansa, że czwarte zadanie będzie wykonane z innych źródeł – dodał M. Zawiła.
W ramach JBO wykonanych zostanie też szereg mniejszych zadań, tzw. dodatkowych. W tym przypadku nie było głosowania, gdyż zadania te nie wyczerpały kwoty, przeznaczonej w budżecie i wszystkie, które przeszły etap formalny, zostały zakwalifikowane do realizacji. To: Wyprawka dla wcześniaka (49,4 tys. złotych), Przystań Wielu Pokoleń – Stwórzmy Miejsce Naszych Spotkań (47 tys. zł), Olimpionik SP8 Liga Sportowa Dyscyplin nietypowych (20,3 tys. złotych), Park dla Psów Zabobrze (39,5 tys. złotych), Plac Zabaw w Sobieszowie (50 tys., złotych), Remont schodów wejściowych z ulicy Uroczej 34 na ulicę Kochanowskiego (3,7 tys. złotych), Festyn z Okazji Dnia Dziecka (50 tys. złotych), Twój Elektroniczny dom v2.0 – Zespół Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 (50 tys. złotych), Doposażenie istniejącego placu zabaw na Osiedlu Maciejowa w urządzenia fitness i siłowni zewnętrznej (50 tys. złotych), Rowerowa Jelenia Góra - wykonanie śluz rowerowych na najważniejszych skrzyżowaniach w mieście (32,5 tys. złotych), Budowa parkingu przy Kaplicy w Jeleniej Górze – Goduszynie (50 tys. złotych), Koszulki z herbem dla rowerzystów i biegaczy naszego miasta (35,5 tys. złotych). Szczegółowe opisy tych projektów można znaleźć na stronie miasta (jeleniagora.pl) w zakładce Jeleniogórski Budżet Obywatelski.
Komentarze (19)
A co z rozliczeniem JBO za rok 2015 ? _ Była deklaracja p. Prezydenta, że w miarę możliwości pomyśli o zgłoszonych projektach, które zdobyły wysokie uznanie mieszkańców naszego Miasta a nie zmieściły się w pierwszej "piątce". Mam tu na myśli pomysł stworzenia Miasteczka Ruchu Drogowego w "Dołku" przy Różyckiego/Ogińskiego, który zdobył niewiele mniej punktów od tych najwyżej ocenionych i zajął VII miejsce. W tym roku także został zgłoszony, a Komisja wykreśliła ze względu na planowaną sprzedaż tego terenu. Chciałbym zauważyć, że plac ten jest już oferowany od wielu lat i ze względu na swoją specyfikę, prawdopodobnie nie da się upłynnić nigdy, a szkoda tego miejsca, które niszczeje i zarasta chwastami - zainteresowanych kieruję na stronę UM do uzasadnienia zgłoszonego wniosku.
To żaden sygnał. To tylko pozorna oszczędność dla Miasta. W 11 nawet papier toaletowy trzeba przynosić. To też sygnał? Toalety są w makabrycznym stanie. Przenieść Prezydenta do szkoły i wysłać do toalety.
Bardzo słuszna uwaga panie radny W. Skandalem jest także to, że prezydent miasta nie dopilnowuje, by pańskie dzieci wycierały się dokładniej. Tą sprytną i inteligentną uwagą uwolnił się pan od części obowiązków rodzicielskich. Taką właśnie mamy Radę Miasta w naszym pięknym mieście.
To że płacę podatki to jest ten sygnał, a to że miasto nie potrafi dbać o dobro publiczne to całkiem inny sygnał.
Będzie jaśniej i cieplej.
brawo ofermy z osiedla XX-lecia, będziecie mieli wyremontowaną ul. Wolności od bud. nr 299 do końca ulicy, ale siara ! ! !
czy beda te toalety dostepne dla wszystkich? jesli wyremontuje sie je z pieniedzy budzetu obywatelskiego, to ja, jako obywatel tez chce tam sikac!!!
A kto doprowadził te toalety do takiego (j.w. makabrycznego) stanu?
Kpina i mydlenie oczu .Na remonty w szkołach kasa z innej kieszni! Idea budzetu obywatelskie jest całkiem inna .Kiedy ratusz bedzie w końcu obywatelski?
Zlikwidować ten budżet. Po tą są radni, żeby wiedzieli co w ich okręgach ludzie potrzebują. Jeśli nie wiedzą i nie potrafią złożyć wniosków do budżetu to zlikwidować rady miast i gmin i sejm.
To jest żart jakiś. Nauczyciele wmawiali rodzicom na zebraniach, żeby głosowali na te kible i takie są efekty. Wiadomo było, że nauczyciele + rodzice to najsilniejsza grupa społeczna spośród złożonych projektów. Na dodatek to największa szkoła w JG. Może zbierzmy jakąś inną dużą społeczność i przeforsujmy jakiś projekt? Na przykład zbierzmy policjantów i ich rodziny i wyremontujmy siłownię na komendzie. Albo zbierzmy parafian i wyremontujmy księdzu kuchnię w domu parafialnym. Można też lepiej. Zbierzmy pracowników ratusza oraz ich rodziny i kupmy Zawile nowe biurko z litego drewna wprost z dżungli amazońskiej! To jest totalny absurd. Budżet obywatelski powinien dotyczyć inwestycji w przestrzeni publicznej dostępnej dla każdego. Kible w SP11 z pewnością nie są taką przestrzenią. A jeśli są, to tuż po remoncie idę tam oddać stolec i siłą mnie nie powstrzymacie. Chcę złożyć skargę na osoby, dopuszczające takie projekty do głosowania. Proszę, żeby redakcja zorientowała się w temacie i podała, jak możemy przeprowadzić społeczne głosowanie za odwołaniem takiej formuły rozdziału naszych wspólnych pieniędzy.
zbierz i nie bredź
zbierz i nie bredź
Masz racje tyle ze juz pozamiatane.Takie projekty wogóle nie powinny byc przyjete pod głosowanie.W akcie protestu proponuje kazdemu niezadowolonemu skorzystać z tych wyremontowanych ubikacjii.Jak nie wpuszczą to z ratuszowych
Te toalety to hit sezonu:):):)
A faktycznie to teraz tak jak publiczny budżet powinny być to szalety publiczne:):):)
Wszyscy powinni tam teraz srywać:):):)
Na ponad 83 tys. mieszkańców tylko 5640 oddało głosy. Cienko. Widać jaki procent Jeleniej w ogóle myśli o mieście i jaki ma je w głębokim poważaniu.
Z czego ponad 1000 to rodziny uczniów SP11... Wstydźcie się ludzie. Ci, którzy nie głosowali, nie mają teraz prawa narzekać. Patrząc na frekwencję, to na przyszłość trzeba się na poważnie zastanowić nad napisaniem jakiegoś projektu, z którego sam skorzystam. Wystarczy, że zbiorę 1000 podpisów i będę mógł coś swojego przeforsować za jakieś pół miliona zł, mając w d... resztę społeczeństwa. Może sobie wyremontuję podjazd albo postawię jakieś fajne ogrodzenie. Kibel niedawno robiłem, więc nie będę szedł w ślady SP11.
Jest jedno ale. Inwestycje powinny mieć charakter publiczny. Budowa publicznych toalet-czemu nie? Ale budowa toalet w szkole? Owszem są potrzebne ale nie z tej puli.
polatajcie dziury w miescie,oszusci,itd.